علف های هرز
علف‌های هرز یک معضل جدی و مضر برای گل‌ها و گیاهان است که به آن ها نیز آسیب میزند و چندین روش مناسب و کاربردی برای از بین بردن علف های هرز وجود دارد.

از بین بردن علف‌های هرز بدون مواد شیمیایی

علف‌های هرز به گل‌ها و گیاهان آسیب می‌زنند و مضر محسوب می‌شوند. آنها رشد و تکثیر سریعی دارند و در مدت کوتاهی فضای شما را به هم می‌ریزند و به منظره ای ناخوشایند تبدیل می‌کنند. می‌توانید با استفاده از آفت کش‌های طبیعی که در این قسمت از نمناک به شما معرفی کرده ایم این نوع علف‌های هرز را از بین ببرید. مالچ باغبانی و پارچه‌های چشم انداز یا سوزنی نیز می‌تواند شما را از اضافه کاری‌های آینده در باغ یا حیاط تان نجات دهد.

1. نمک

سنگ نمک را خریداری کنید و برای مبارزه با علف‌های هرز در فصل بهار، آن را در باغچه خود بپاشید (نمک سفره نیز مؤثر می‌باشد).

نمک همچنین در کنار لبه‌های چمن و مکان هایی که ماشین چمن زنی نمی تواند به آن برسد، برای از بین بردن علف‌های هرز به خوبی عمل می‌کند اما باید آن را با دقت استفاده کنید زیرا ممکن است باعث فرسایش سطوح بتنی شده و زمین و خاک را برای مدت طولانی بی ثمر کند.

سنگ نمک

2. مالچ

کارشناسان کشاورزی برای ازبین بردن علف‌های هرز مالچ را ضروری می‌دانند، حال با پارچه چشم انداز باشد یا خیر. مالچ یک راهکار ساده است و به بستر گیاه کمک می‌کند تا خاک خنک و مرطوب باشد و نوری که برای رشد علف‌های هرز لازم است را از بین ببرد. در عمق حدود 0.5 متر از خاک و دور از چمن‌ها بریزید زیرا باعث ازبین رفتن علف‌ها خواهد شد.

3. آب جوش

کارشناسان توصیه می‌کنند برای از بین بردن علف‌های هرز در مسیر پیاده‌روی، مسیر‌های عبور و باغچه خود از آب جوش استفاده کنید؛ این روشی مؤثر برای از بین بردن علف‌های هرز جوان خواهد بود که نتایج فوری به همراه دارد.

اگر 1 قاشق غذاخوری نمک نیز به آب جوش اضافه کنید، این روش حتی موثرتر هم خواهد بود.

توجه داشته باشید که استفاده از نمک زیاد قطعا بر روی سطح PH خاک با گذشت زمان تاثیر می‌گذارد و ممکن است باعث عقیم شدن خاک شود.

محلول آب نمک باید مستقیما روی شاخ و برگ علف هرز اسپری شود. از خیساندن ریشه‌ها برای محافظت از خاک و گیاهان خودداری کنید.

اسپری کردن

4. پارچه‌های چشم انداز

نصب پارچه‌های چشم انداز می‌تواند گام اول در پروژه کنترل علف‌های هرز بدون مواد شیمیایی باشد. بدین منظور استفاده از پارچه چشم انداز که روی آن یک لایه مالچ یا کاه قرار دارد، توصیه می‌شود. این مانع فیزیکی در وهله اول از جوانه زدن ناخواسته گیاهان پیشگیری می‌کند.

5. ماله

گاهی اوقات روش‌های سنتی نیز مؤثر واقع می‌شوند. کارشناسان توصیه می‌کنند به منظور دفن بقایای گیاهی، ایجاد رطوبت، حرارت، هوادهی خاک، از بین بردن علف‌های هرز از ماله برای صاف کردن سطح زمین استفاده کنید.

کافیست ماله یا یک پیچ گوشتی باریک را در خاک فرو کنید تا کمی آن را شل کنید. پس از بارش باران این کار آسان خواهد بود زیرا خاک نرم تر است.

استفاده از پیچ گوشتی

6. روزنامه

علف‌های هرز، رشد کم همچون شبدر و علف انگشتی دارد، آنها را با روزنامه بپوشانید تا در نهایت کمبود نور خورشید باعث نابودی آنها شود. پوشاندن آنها با مالچ نیز می‌تواند از رشد علف‌های جدید پیشگیری کند. همزمان با تجزیه کاغذ، خاک نیز تغذیه می‌شود و این نکته ای است که هیچ باغبانی از آن بی بهره نبوده است.

7. سرکه

برای از بین بردن علف‌های هرز از سرکه کمک بگیرید. کافیست سرکه ای با اسید استیک 20 درصد را در بطری ریخته و روی علف‌های هرز اسپری کرده تا نابود شوند. توجه کنید که سرکه به دلیل کاهش PH خاک، هر چیز سبز و گیاهان زراعی را از بین می‌برد بنابراین مراقب باشید.

استفاده از سرکه

8. لبه کشی

موانع فیزیکی مانند لبه کشی‌های چمن و دیوار‌های نگهدارنده یک راه حل طولانی مدت برای دور نگه داشتن علف‌های هرز است. از ضایعات تخته‌های تزئینی تحت فشار، لبه کشی‌های ساده و ارزان استفاده کنید. تکه‌های چوب را به اندازه‌های 20 سانتی متری برش داده و قطعات را در کنار یکدیگر داخل زمین چکش زده و فرو ببرید تا لبه کشی مقاومی داشته باشید.

9. بز

برای از بین بردن بخش بزرگی از پوشش‌های گیاهی ناخواسته، گله بزها را به مناظر اطراف ببرید. بز‌ها می‌توانند به مناطقی برسند که ماشین آلات کشاورزی و مردم به سادگی نمی توانند به آنجا دست یابند، سم بز‌ها در واقع هنگام چریدن خاک را شخم می‌زند.

چریدن بز

10. پوشش زمین موجود

فقط در مکان مورد نیاز حفاری کنید زیرا از بین بردن چمن، مکان جدیدی را برای رشد گیاهان مزاحم یا همان علف‌های هرز فراهم می‌کند حتی اگر این مکان قابل دید نیست. بیشتر چمن ها، علف‌های هرز را پنهان کرده اند. هنگامی که زمین را برای کاشت حفاری می‌کنید تنها قسمت مورد نیاز خود را ایجاد کنید.

11. ماشین چمن زنی

کلید اطمینان از این که علف‌های هرز رشد نمی کنند و پخش نمی شوند، بیرون کشیدن سر آنها است. حتی اگر می‌توانید این کار را با دست انجام دهید، می‌توانید آنها را از بین ببرید اما توجه کنید که یک ماشین چمن زنی، علف‌های هرز با ریشه چند ساله را از بین نمی برد و حتی بعضی از گیاهان یک ساله دوباره رشد می‌کنند و سعی می‌کنند دوباره گل دهند، بنابراین این یک راه حل دائمی نیست.

درمان علف های هرز

12. گیاهان دیگر

در باغچه شما میان گیاهان رقابت وجود دارد، جایی که فقط قوی ترین‌ها زنده می‌مانند و رشد می‌کنند. پوشش‌های زمینی، گل‌ها و محصولات باغی را بکارید که به طور طبیعی نور خورشید، آب و مواد مغذی برای علف‌های هرز را از بین می‌برد.

13. استفاده خوراکی

وقت آن رسیده است که درباره مزایای برخی از علف‌های هرز بیشتر بدانید زیرا بسیاری از آنها خوراکی هستند؛ مانند قاصدک سبز جوان، ترشک و کاسنی. اگر بتوانید آنها را شناسایی کنید، باید در برنامه‌های غذایی خود بگنجانید در غیر این صورت ریسک نکنید زیرا برخی از علف‌های هرز نیز سمی هستند.

ساخت دستگاهی که علف‌های هرز را از بین می‌برد

روش‌های متفاوتی برای مبارزه با کنترل علف‌های هرز وجود دارد. یکی از راه‌های مبارزه با علف‌های هرز، مبارزه بیولوژیکی است که در این روش علف‌های هرز توسط حشره‌ها یا پاتوژن گیاهی از بین می‌رود، دیگر روش مبارزه، مبارزه شیمیایی است که از سموم شیمیایی یا علف کش‌ها برای کنترل علف‌های هرز استفاده می‌شود.

به غیر از این روش ها، محققان موفق به تولید دستگاهی شدند که بدون استفاده از مواد شیمیایی می‌توان علف‌های هرز را از بین برد. این فناوری جدید با نام نیچر زپ (NatureZap) وسیله ای عصا مانند است که پرتوی متمرکزی از نور و گرما را منتشر می‌کند و علف‌های هرز را هدف قرار می‌دهد. در این دستگاه برقی برای از بین بردن علف‌های هرز از ترکیب گرما و نور آبی استفاده می‌شود. این پرتو که تا عمق 2 اینچی خاک نفوذ کرده تنها علف‌های هرز را در کمتر از 3 روز از بین می‌برد و به گیاهان مفید و سودمند آسیب نمی رساند.

از بین بردن علف های هرز به صورت کاملا ارگانیک + روش

3.676
این مطلب مفید بود ؟5422
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی