شانه زدن مو
بسیاری از افراد هنگام شانه زدن مو مرتکب اشتباهاتی می شوند که باعث بروز انواع مشکلات مو هستند. با شانه کردن اصولی، سلامت موهای خود را حفظ کنید.

اشتباهی که تمام این سالها در شانه کردن موهایمان داشتیم

احتمالا بسیاری از شما فکر نمی کردید که شاید حین انجام کار ساده ای مثل شانه کردن موهای تان، اشتباهاتی را مرتکب شوید. شانه زدن موها مانند هر کار دیگری اصولی دارد و اگر نکات آن را رعایت کنید، موهایتان وضعیت بهتری پیدا می کند. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم اشتباهات رایج که تمام این سال ها در شانه کردن موهایتان داشتید را به شما معرفی کنیم.

استفاده از شانه اشتباه

شانه یکی از مهم ترین ابزار زیبایی است که هر روز از آن استفاده می کنید. باید شانه ای انتخاب کنید که با موهای شما خوب رفتار کند. بهتر است همان گونه که به محصولات پوستی دقت می کنید تا متناسب با نوع پوستتان باشد، برای شانه هم به نوع و بافت موی خود دقت داشته باشید.

شما می توانید از انواع شانه ها با دندانه های پهن نزدیک به هم، ضخیم و نازک با بافت متفاوت استفاده کرده و ببینید کدام یک موهای شما را بهتر شانه می زند. به عنوان مثال اگر موی ضخیمی دارید، بهتر است که از شانه های پلاستیکی استفاده کنید که انعطاف پذیری بیشتری دارند و لابه لای موهای شما راحت تر حرکت می کنند.

همچنین با توجه به مدل مویی که قرار است داشته باشید، باید شانه های خود را تغییر دهید، به عنوان مثال شانه گرد و فلزی باعث می شود که هنگام سشوار موهای شما حجم بیشتری بگیرد اما شانه های صاف باعث می شود که در نهایت موهای تان؛ موهای صاف تری باشد.

شانه مناسب مو

از پوست سر تا ساقه موها را شانه می زنید

اکثر افراد فکر می کنند که شانه زدن باید دقیقاً از ریشه موها یعنی از پوست سر تا پایین موها باشد اما انجام این کار به موهای شما آسیب وارد می کند و باعث گره خوردگی و فشار زیاد می شود و ریزش آن را افزایش می دهد و احتمال اینکه موها وز شود، بسیار بالا خواهد رفت. به جای آن بهتر است که از انتهای مو های خود شروع به شانه زدن کنید و کم کم بالا بیایید.

قبل از حمام موها را شانه نمی زنید

موهای شما هنگام خیس بودن شکننده و مستعد آسیب است؛ بنابراین بهتر است که موقع خشکی مو، گره های آن را باز کنید تا در هنگام خیسی مجبور به شانه موهای خود نباشید. قبل از حمام حتما موهای تان را شانه بزنید.

نکات صحیح شانه زدن 

از یک شانه یکسان برای موی خشک و خیس استفاده می کنید

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، هنگامی که موها خیس هستند، در ضعیف ترین حالت خودشان قرار می گیرند؛ بنابراین بهتر است که شانه مخصوص موهای خشک و موهای خیس با یکدیگر متفاوت باشد. معمولا شانه هایی که مخصوص موهای خیس هستند، انعطاف پذیری بیشتری دارند و موها را خیلی تحت فشار قرار نمی دهند.

بیش از حد موها را شانه می کنید

شانه کردن موها مانند هر کار دیگری باید به صورت متعادل انجام شود و نباید در آن زیاده روی کنید. اگر بخواهید بیش از حد موهای خود را پشت سر هم شانه بزنید، موهای تان زبر و شکننده خواهد شد.

نکات شانه زدن مو

شانه را تمیز نمی کنید

بدون توجه به نوع مو و شانه ای که انتخاب کرده اید، باید چند هفته یک بار به طور منظم آن را تمیز کنید اما اگر این موضوع را فراموش کنید، نه تنها شانه شما موهای اضافه را به خودش جذب می کند، بلکه چربی و آلودگی پوست سر را نیز به خودش می گیرد و در نتیجه اگر آن را به طور منظم تمیز نکنید، چربی ها و آلودگی ها لابلایش نفوذ پیدا می کنند.

بهتر است که هر دو هفته یکبار شانه را به طور کامل تمیز کنید و موهای روی آن را جدا کنید یا از شامپو بچه برای تمیز کردن لابلای آن استفاده کنید. با انجام این کار طول عمر شانه افزایش پیدا می کند. همچنین از کثیف شدن سریع تر موها جلوگیری می شود زیرا یک شانه تمیز به موهای خود می زنید.

دیگه هیچ وقت موهاتو اینجوری شونه نزن!

4.4252
این مطلب مفید بود ؟22230
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی