جهیزیه حضرت زهرا
بدون شک زندگی حضرت فاطمه و حضرت علی بهترین الگو برای ازدواج می باشد و با مطالعه جهیزیه حضرت زهرا و مهریه ایشان به زندگی ساده آنها پی می برید.

جهیزیه حضرت زهرا (س) ؛ دختر ثروتمندترین زن عرب

حضرت فاطمه زهرا(س) به حق الگوی شایسته و برازنده بسیاری از انسانها است. ابعاد مختلف زندگی حضرت فاطمه(س)درسهای بزرگی برای انسانهای طالب کمال و سعادت دارد. یکی از ویژگی های بارز زندگی مشترک حضرت فاطمه(س) با حضرت علی(ع) در هنگام ازدواج، مهریه و جهیزیه ساده ایشان بود که با مطالعه ادامه ی این بخش از دین و مذهب نمناک به جزئیات آن پی خواهید برد.

جهیزیه حضرت زهرا

مهریه حضرت فاطمه(س)

امام صادق(ع) در روایتی فرمودند :

پیغمبر خدا(ص) مهریه هیچ یک از همسران خود و همچنین مهریه هیچ یک از دخترانش را بیش از دوازده اوقیّة و نشّ تعیین نکرده و «اوقیّه» 40 درهم، و «نشّ» 20 درهم است.(معانی الأخبار، ص 214)

با توجه به حدیث نورانی امام صادق(ع)، مهریه حضرت زهرا(س) حداکثر 500 درهم است.

مهریه حضرت فاطمه

هزینه جهیزیه چگونه فراهم شد؟

مهریه حضرت فاطمه(س) را بین 400 تا 500 درهم ذکر کرده اند. ( کنز العمال، ج13، ص680)

تمام دارایی حضرت علی(ع)، شمشیر و زرهی بود که توسط آنها در راه خدا جهاد می کرد، همچنین شتری داشت که با آن در باغهای مدینه کار کرده و نیاز مالی خود را برطرف می ساخت. حضرت علی(ع) پس از خواستگاری و عقد با حضرت فاطمه(س)، تصمیم به تهیه اثاث منزل و آغاز زندگی مشترک خود گرفت.

شیخ طوسی در کتاب الامالی نوشته است که جهیزیه از پول مهریه حضرت زهرا(س) تأمین شد. امام علی (ع) برای تأمین مهریه زره خود را فروخت. پس از آنکه مهریه به دست پیامبر رسید، بی آنکه آن را بشمارد، اندکی از پول را به بلال داد تا برای فاطمه(س) عطر تهیه کند. پیامبر اکرم(ص) سپس باقیمانده پول را برای تهیه وسائل مورد نیاز زندگی، به ابوبکر داد و عمار یاسر و چند تن از یاران خود را با او همراه ساخت.(الأمالی،ج1، ص93)

این تمام جهاز دختری بود که مادرش ثروتمندترین زن عرب بود و روزی کاروان های تجاری اش از شام تا یمن در حرکت بودند و او تمام این ثروت را در راه اسلام نثار کرد، و پدرش پیامبر خدا بود و فرمانروای مدینة النبی.

یاران پیامبر وسایل خریداری شده را بر آن حضرت عرضه کردند و پیامبر، در حالی که اثاث خانه دختر خود را زیر ورو می کرد، فرمود:«اللهم بارک لقوم جل آنیتهم الخزف ». یعنی:خداوندا، زندگی را بر گروهی که بیشتر ظروف آنها را سفال تشکیل می دهد مبارک گردان. ( بحار الانوار، ج 43، ص 94; کشف الغمة، ج 1، ص 359)

هزینه جهیزیه حضرت فاطمه

صورت جهیزیه دختر پیامبر

شیخ طوسی فهرست جهاز حضرت فاطمه را در کتاب امالی ذکر کرده است؛ این موارد عبارتند از:

1.پیراهنی به بهای هفت درهم

2.یک روسری به بهای یک درهم

3.قطیفه مشکی که تمام بدن را نمی پوشانید

4.یک تخت عربی از چوب ولیف خرما

5.دو تشک از کتان مصری که یکی پشمی ودیگری از لیف خرما بود

6.چهار بالش از چرم طائف

7.پرده

8.حصیر هجری

9.مشکی از پوست

10.کاسه چوبی برای شیر

11.ظرفی از پوست برای آب

12.بازوبندی از نقره.

13.آسیاب دستی

14.ظرفی مسی برای شستن لباس

15.آفتابه ای قیراندود

16.یک عبا

17.کوزه ای سبزرنگ

18.دو کوزه سفالی(شیخ طوسی، الأمالی، ج1، ص93)

حضرت فاطمه(س) ، پس از عروسی خود با تقاضای زنی مستمند روبه رو شد و پیراهن نو خود را به او بخشید و خود به لباسی مستعمل اکتفا کرد. ( شوشتری، إحقاق الحق، ج10، ص401)

جهیزیه و مهریه حضرت زهرا (س) چه بود؟

4.855
این مطلب مفید بود ؟532
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/س
برچسب : حضرت فاطمه
وبگردی