تولد
فریز کردن آلو
اگر مقدار زیادی آلو دارید که قصد خشک کردن و لواشک در آوردن با آنها را ندارید و می خواهید آن ها را برای مدت طولانی تازه نگه دارید می توانید آلو ها را فریز کنید.

روش فریز کردن آلو و انجماد آن به شکل درست

ساده ترین راه برای حفظ آلوهای اضافی و نگهداری طولانی مدت آن، فریز کردن است. منجمد کردن آلو به شما اجازه می دهد تا در زمانی که دسترسی به آلوی تازه ندارید از آن در مصارف گوناگون استفاده کرده و لذت ببرید. مزیت فریز کردن بر کنسرو کردن میوه ها در این است که میوه های فریز شده دارای مزه طبیعی تر و مواد مغذی بیشتری هستند. در این بخش از سبک زندگی و رازهای خانه داری نمناک با دورش فریز کردن میوه آلو آشنا می شوید.

آلو

روش های انجماد آلو در فریزر

روش اول فریز کردن آلو :

در ابتدا آلوهایی را انتخاب کنید که کاملا رسیده و بدون چین و چروک یا لکه باشند. آلوی منجمد زمانی بهترین مزه را دارد که قبل از انجماد رسیده و خوش طعم باشد

از فریز کردن آلوهای بیش از حد رسیده یا کمی سبز خودداری کنید زیرا پس از رفع انجماد دارای طعم و مزه ای مطلوبی نخواهند بود.

اگر آلوها سفت و نرسیده هستند، آنها را به مدت چند روز در دمای اتاق نگهداری کنید تا نرم و رسیده شوند، سپس در فریزر قرار دهید.

فریز آلو

آلوها را قبل از فریز کرن تمیز بشوئید، سپس با چاقو برش داده و هسته آنها را جدا کنید. هر قاچ از آلو باید تقریبا 3 سانتی متر باشد تا بافت آن حفظ شود.

برش های آلو را با فاصله از یکدیگر در ظرف بگذارید تا هنگام انجماد به یکدیگر نچسبند. آلوها را به مدت چند ساعت در فریزر قرار دهید تا کمی سفت شده حالت انجماد بگیرند. سپس از فریزر خارج کرده و در کیسه پلاستیکی بریزید و دوباره در فریزر قرار دهید.

با این روش آلوها را می توان به مدت 6 ماه نگهداری کرد.

روش دوم فریز کردن آلو:

در این روش آلوها در شربتی ریخته و سپس در فریزر قرار داده می شود. برای انجام این روش مراحل زیر را دنبال کنید:

آلوها را تمیز بشوئید.

پوست آلوها را جدا کنید زیر در این روش پوست آلو پس از فریز شدن شکل و ظاهر خود را از دست می هد و روی طعم آلو تاثیر بدی می گذارد.

دو قابلمه یکی را با آب جوش و یک را با آب و یخ آماده کنید.

نگهداری از الو

با استفاده از چاقو انتهای آلوها را یک برش ضربدری بزنید تا پوست آلوها ترک برندارد.

آلوها را به مدت نیم ساعت در آب جوش بریزید، سپس آلوها را از آب جوش خارج کرده و در قابلمه حاوی آب و یخ بریزد.

بعد از نیم ساعت آلوها را آبکش کرده و پوست آنها را به راحتی جدا کنید.

اکنون به راحتی آنها را در اندازه های دلخواه برش داده و هسته را خارج کنید.

برای جلوگیری از سیاه شدن آلوه در فریزر می توانید مقداری آب لیمو روی آنها بریزید.

درون یک ظرف شربتی از آب و شکر تهیه کنید و آلوها را در آن مخلوط کنید. این روش موجب خوش طعم شدن آلوها و ماندگاری آنها تا یک سال می شود.

آلوها را به همراه شربت در کیسه های زیپ کیپ ریخته و بسته بندی کنید.

هنگام استفاده می توانید کیسه های پلاستیکی را در مجاورت هوای آزاد یخ زدایی کنید.

 فریز آلو

با آلو یخ زده چه چیزی تهیه می کنند:

در رابطه با سوالی که برخی از شما کابران از بخش خانه داری نمناک داشتید باید بگوییم که آلو و شربت همراه آن رامی توان پس از یخ زدایی با بستنی وانیلی ترکیب کرده و به عنوان دسر میل کنید.

برای تهیه مربا می توان از آلوهای یخ زده استفاده کرد. آلوها را از فریزر خارج کرده و درون قابلمه ریخته و پخت مربا را شروع کنید.

از تکه های یخ زده آلو می توان برای تهیه لیموناد، کوکتل و یا هر نوشیدنی دیگر به عنوان شیرین کننده استفاده کرد.

برای تهیه اسموتی می توان از آلوهای یخ زده استفاده کرد.

آلو یخ زده

مدت زمان ماندگاری آلوی یخ زده در فریزر

آلوهای فریز شده را می توان به مدت 6 ماه تا یکسال نگهداری کرد. البته در این مدت کیفیت آلو مانند کیفت آلوی تازه نخواهد بود اما خطری برای سلامتی ندارد. بهترین روش برای استفاده از آلوی یخ زده ، تهیه مربا است، زیرا ظاهر و بافت آلو در مربا اهمیتی ندارد.

بهترین روش فریز کردن آلو و نگهداری طولانی آن

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی