کرم پوست
برای سلامت پوست، ممکن است در طول روز از کرم های مختلفی استفاده کنیم. اما به چه میزان ما می توانیم از کرم های ضد آفتاب، کرم دور چشم و... استفاده کنیم؟

 اندازه کافی و صحیح استفاده از انواع کرم ها

قطعا می دانید که در استفاده از محصولات نباید زیاده روی کنید و باید یاد بگیرید که چگونه آنها را استفاده کنید. مراحل مختلفی برای اجرای روتین مراقبت از پوست وجود دارد که بعضی از افراد حین استفاده از آن، دچار گیجی و سردرگمی می شوند. در این قسمت از نمناک به شما آموزش می دهیم که هر کدام از لوازم روتین مراقبت از پوست را به چه اندازه استفاده کنید و از انواع کرم ها شامل نرم کننده، ضدآفتاب، سرم، روغن ها، دور چشم و ... چه اندازه استفاده کنیم.

پاک کننده صورت

قطعا شما هم دوست دارید که صورت خود را تر و تازه کنید؛ مخصوصا بعد از اینکه از یک روز طولانی بیرون می آیید و می خواهید استراحت کنید اما بهتر است که مراقب باشید زیرا استفاده بیش از حد از شوینده صورت، باعث خشکی و زبری پوست می شود. مقدار ماده ای که از پاک کننده برمیدارید، باید به اندازه یک سکه باشد و نه بیشتر. همین مقدار کرم یا ژل شوینده می تواند به طور کامل صورت شما را تمیز کند. 

پاک کننده صورت

تونر

تونر یکی از مواردی است که به برطرف کردن چربی، آلودگی و کثیفی کمک می کند. فقط کافی است مقداری از آن را به صورت تان بزنید و یک سطح یکدست را به وجود بیاورید. چند قطره از تونر کفایت می کند. بهتر است که آن را روی پنبه زده و به صورت خود اعمال کنید. 

سرم

سرم مشکلات پوستی مانند چروک، لک های تیره و منافذ بزرگ را هدف قرار می دهد. کافی است چند قطره سرم را به صورت و گردن بزنید و همچنین می توانید مقداری از آن روی کف دست خود بریزید و مستقیماً به صورت تان اعمال کنید . اگر سرم شما حالت جامد دارد، به اندازه یک نخود کفایت می کند.

سرم پوست

مرطوب کننده 

همان طور که می دانید مرطوب کننده بعد از پاک کننده یکی از مهم ترین چیزهایی است که باید استفاده شود. بنابراین باید به اندازه آن دقت داشته باشید. به اندازه یک اسکوپ، نرم کننده به صورت خود بزنید و به همه قسمت های صورت و گردن پخش کنید. اگر مرطوب کننده شما ضد آفتاب هم دارد و قبل از بیرون رفتن از منزل می خواهید آن را استفاده کنید، باید یک چهارم این مقدار را به صورت خود بزنید. در غیر اینصورت بیش از حد صورت و پوست تان را سنگین می کند . 

ضد آفتاب 

باید مراقب این محصول باشید و بیش از حد در استفاده از آن زیاده روی نکنید زیرا باعث خشکی پوست می شود. پس همانطور که گفتیم، ضد آفتاب باید یک چهارم مرطوب کننده استفاده شود.

ضد افتاب

ماسک صورت 

اگر فیشیال را به صورت ماهانه انجام نمی دهید، قطعاً باید از ماسک صورت استفاده کنید و در منزل به پوست خود رسیدگی کنید. مو های خود را عقب جمع کنید. خودتان را آماده کنید و صورت را پاکسازی کنید. به نوع ماسکی که استفاده می کنید، توجه کنید. ماسکِ پاک کننده؛ چربی اضافه را از پوست جذب می کند و ممکن است باعث خشکی آن شود و نباید آن را بیش از حد به صورت بزنید. کافی است که ماسک را به اندازه یک سکه در پیشانی و بینی خود پخش کنید. ماسک مرطوب کننده را هم به همین مقدار یا حتی کمی بیشتر، می توانید به صورت خود بزنید . 

کرم شب 

هنگام خواب، پوست شما باید ریکاوری شود. کرم شب به ریکاوری پوست کمک می کند و دارای خواص ضد پیری است. به اندازه یک نخود ، کرم شب را روی صورت خود پخش کنید. 

کرم شب

درمان آکنه 

هنگامی که می خواهید آکنه را از بین ببرید، باید به نوع محصولی که استفاده می کنید ، دقت داشته باشید زیرا مواد فعال موجود در این کرم ها اگر بیش از حد استفاده شوند، باعث خشکی پوست خواهند شد. پس فقط باید به اندازه یک نخود از این کرم ها استفاده کنید و به درمان آکنه بپردازید. 

کرم دور چشم 

پوست اطراف چشم نازک تر از قسمت های دیگر صورت است و در نتیجه حساسیت بیشتری هم دارد. به همین دلیل باید از کرم کمتری برای این ناحیه استفاده کنید. برای هر دو چشم اندازه یک نخود یا کمتر کرم استفاده کنید و آن را به استخوان بالای چشم بزنید و از انگشت حلقه استفاده کنید که ضعیف ترین انگشت دست است و در نتیجه به این ناحیه فشار وارد نمی شود. 

کرم دور چشم

لایه بردار 

لایه برداری یعنی از بین بردن سلول های مرده پوست که منافذ پوست را کثیف می کنند و باعث می شوند که موادی مثل مرطوب کننده به عمق پوست نفوذ کند. از لایه بردار باید فقط 1 تا 2 بار در هفته استفاده کنید.

مقدار صحیح استفاده از کرم های شب، روز، ضد آفتاب و ..

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ف.ن
وبگردی