روش استفاده از دیکشنری
دیکشنری ها از مهم ترین ابزارها برای یادگیری زبان و پیدا کردن معنای کلمات می باشند اما باید برای یادگیری بهتر، روش صحیح استفاده از این ابزار را بدانید.

روش صحیح استفاده از دیکشنری در یادگیری زبان

همه ما انواع مختلف دیکشنری های انگلیسی را در منزل داریم و می دانیم که آن ها برای چه کاری مفید هستند. حال می خواهیم نگاهی به روش استفاده از دیکشنری بیاندازیم. دیکشنری ها هنگام درس خواندن بسیار کمک کننده هستند و به ما کمک می کنند تا معانی کلماتی را که نمی دانیم، پیدا کنیم.

استفاده زیاد از دیکشنری ممکن است در مهارت خواندن مشکل ایجاد کند. بسیار مهم است که بتوانید اول از همه معنی کلمات ناشناخته را با استفاده از کلمات دیگر حدس بزنید.

بهتر است این حدس را از روی فضای متنی ایجاد کنید و در نتیجه می توانید سرعت بالاتری داشته باشید و مهارت های خواندنی خود را افزایش دهید اما به نظر شما برای استفاده از دیکشنری باید چه مراحلی را طی کرد؟ در این قسمت از سبک زندگی نمناک در این باره توضیح خواهیم داد.

دیکشنری

اهمیت و دلایل استفاده از دیکشنری

دیکشنری یک ابزار بسیار مهم برای افرادی است که می خواهند زبان جدید یاد بگیرند. با یک دیکشنری مناسب می توانید به موارد زیر دست پیدا کنید:

  • پیدا کردن معنی یک کلمه انگلیسی یا خارجی که می بینید یا می شنوید
  • پیدا کردن ترجمه یک کلمه
  • چک کردن املای کلمات
  • اشنایی با جمع یا مفرد و یا نقش کلمه
  • پیدا کردن اطلاعات گرامری
  • پیدا کردن مترادف و متضاد
  • مشاهده مجموعه ی کلمات
  • پیدا کردن تلفظ کلمه
  • مشاهده مثال هایی از کلمه در همان زبان خارجی

فواید دیکشنری

نکاتی مهم و موثر در استفاده از دیکشنری

اول از همه باید بدانید که چه دیکشنری خوب است

دیکشنری های داخل گوشی موبایل یا مجازی بهترین انتخاب هستند. بیشتر آن ها معادل و توضیحات در زبان بومی را دارند و تعاریف کلمات را به خوبی توضیح داده اند. به راحتی می توانید تلفظ صوتی کلمات را در آن ها بررسی کنید.

دیکشنری های آنلاین هم یک راه ارزان برای بررسی کلمات جدید هستند. لانگمن به صورت آنلاین هم موجود می باشد و فقط کافی است که یک کلمه از داخل گوگل سرچ کنید و قبل از کلمه، define:را تایپ کنید.

پیدا کردن سریع کلمات، یک مهارت است که نیاز به تمرین دارد

از افرادی بخواهید که به عنوان مثال پنج کلمه را بنویسند و ببینید که چقدر طول می کشد تا آن ها را پیدا کنید. البته که باید الفبای انگلیسی را به خوبی بشناسید و بعد تمرین کنید. همچنین می توانید از کلمات راهنما در صفحه دیکشنری های کاغذی استفاده کنید و تا جایی تمرین کنید که بتوانید به 10 ثانیه برسید.

همچنین باید تمرین کنید که چگونه کلمات را به زبان خودتان هم در دیکشنری بررسی کنید. اگر هم قرار است از دیکشنری های آنلاین و یا داخل گوشی استفاده کنید، اول طرز کار کردن با آن را یاد بگیرید.

اهمیت دیکشنری

پیدا کردن معنی کلمه

خب اغلب زمانی که معنی یک کلمه را در اینترنت پیدا می کنید، متوجه می شوید که یک کلمه چند معنی دارد اما چگونه باید فهمید که کدام معنی درست است.

اول از همه؛ همه ی تعاریف و معانی را بخوانید و ببینید که هر کدام در فضای متن شما چگونه به نظر می آیند. معمولاً این معانی مختلف شبیه به هم هستند اما با همین روش می توانید به نتیجه برسید.

دوم این که اگر واقعاً می خواهید مطمئن شوید و هنوز شک دارید، به این فکر کنید که آن کلمه در زبان خودتان چه معنی می دهد و آن را در دیکشنری دو زبانه بررسی کنید.

مشکل دیگر زمانی است که به دنبال املای یک کلمه هستید اما نمی توانید آن را داخل دیکشنری پیدا کنید. در چنین حالتی باید چه کار کرد؟

اگر چند حرف اول را می دانید، بهتر است در همان صفحه ای که چند حرف اول وجود دارد، بگردید تا ادامه کلمه را هم متوجه شوید که معمولاً در همان صفحه آن را پیدا می کنید. اگر در مورد حروف اول مطمئن نیستید، سعی کنید حدس های مختلف بزنید.

اهمیت دیکشنری

آموزش روش استفاده صحیح از دیکشنری

مرحله اول:متنی که قرار است تمرین کنید را انتخاب نمایید

متنی را انتخاب کنید که بیش از حد طولانی یا بیش از حد کوتاه نباشد. می توانید از یک مقاله یا یک خبر جدید استفاده کنید که معمولاً اندازه مناسبی دارد. اگر می خواهید از کتاب استفاده کنید، فقط یک صفحه یا دو صفحه را در نظر داشته باشید.

مرحله دوم:در سریع ترین زمان ممکن متن را بخوانید

سعی کنید که در طول متن حرکت کنید و ایده عمومی متن را بفهمید. در مورد جزئیات نگران نباشید. بعد از آن، زمان زیادی برای انجام این کار وجود دارد زیرا اگر بخواهید بیش از حد به دنبال جزئیات بگردید، کارتان سخت می شود. پس بهتر است جزئیات را به زمان دیگری بسپارید و فقط متن را سریع بخوانید.

دیکشنری برای یادگیری زبان

مرحله سوم:جزئیات بیشتری را مطالعه کنید

اکنون که ساختار متن را متوجه شدید و اطلاعات کمی هم در مورد آن به دست آوردید، می توانید کمی جزئی تر عمل کنید. هر پاراگراف را بخوانید و مطمئن شوید که تمام نکات اصلی آن را متوجه شده اید. اگر با یک کلمه خاصی مشکل دارید، زیر آن خط بکشید اما خواندن را متوقف نکنید تا بعدا بتوانید به آن مراجعه کنید.

مرحله چهارم:دوباره به دنبال کلمات کلیدی بگردید

دوباره به کلماتی که زیر آن خط کشیده اید، مراجعه کنید و آن ها را حدس بزنید. اکنون شما با متن آشنا هستید، در نتیجه راحت تر می توانید معانی آن ها را بفهمید. سعی کنید در مورد کلمات یا عبارت دیگر هم که می توانید با یکدیگر جایگزین کنید، فکر کنید.

کار با دیکشنری

مرحله پنجم:زمان استفاده از دیکشنری

اکنون زمان استفاده از دیکشنری است. دوباره به آن کلمات خاص رجوع کنید. حدس های خود را بررسی کنید تا ببینید که درست هستند یا خیر. اگر حدس شما از معنی کلمات درست نبودند، حتما از معانی صحیح نت برداری کنید. کلمه جدید را یادداشت کنید تا همیشه آن را داشته باشید و به خاطر بسپارید.

مرحله ششم:دوباره متن را بخوانید

اکنون که همه کلمات و عبارات می شناسید و معنی آن ها را می دانید، برای آخرین بار یک بار دیگر آن ها را بخوانید تا بتوانید کلمات جدید را داخل جملات به یاد بسپارید. به یاد آوری کلمات جدید بسیار مهم است و به شما کمک می کند تا بعداً هم به آن ها رجوع کنید.

البته مجبور نیستید که همیشه این گونه متن را انتخاب کنید زیرا زمان زیادی می برد و ممکن است برای امتحان وقت کم بیاورید اما یک روش پیشنهادی و مناسب خواهد بود.

بهترین روش استفاده از دیکشنری + آموزش

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی