تولد
کاربرد قالب یخ
قالب یخ فقط برای تهیه یخ نیست.شما می توانید از یک قالب یخ چندین استفاده جالب و مفید داشته باشید. از کاربردهای قالب یخ می توان به فریزکردن میوه ها اشاره کرد.

مصارف و کاربردهای جالب قالب های یخ

قالب های یخ در اشکال متنوعی تولید و در بازار عرضه می شوند. علاوه بر اینکه با استفاده از این قالب ها می توان یخ های فانتزی زیبایی درست کرد و در مهمانی و مراسم های مختلف استفاده نمود، می توان مواد، چاشنی های غذایی و یا حتی آبمیوه،آب سبزیجات و غذا ها را نیز منجمد کرده و در مواقع مورد نیاز استفاده نمود.

در این بخش از سبک زندگی نمناک کاربردهای جالب و متنوع قالب های یخ را برای شما کاربران گرامی آورده ایم تا نحوه استفاده متفاوت از قالب های یخ را بیاموزید.

فریز میوه و توت های تازه

اگر توت تازه دوست دارید اما از یخ زدن و بهم چسبیدن آنها متنفر هستید، می توانید با انجماد آن توت ها در قالبهای یخ از این مشکل جلوگیری کنید.به راحتی توت ها (توت سیاه، تمشک، توت فرنگی و ...) را داخل قالبهای یخ بریزید و سپس محفظه را با آب پر کنید.

آب به محافظت از توت در برابر سوز فریزر کمک می کند و این کار برای زمانی که بخواهید از توت ها برای طعم دادن به آب یا نوشیدنی های دیگر استفاده کنید، بسیار مناسب است.

فریز میوه و توت تازه

نگهداری آب لیمو

اگر لیمو دارید ، می توانید آب آنها را بگیرید و در قالبهای یخ بریزید و در صورت نیاز کمی آب اضافه کنید تا از این مکعب هایخی برای تهیه چای لیمویی یا آب استفاده کنید. آب لیموترش و نعنا را می توانید با هم ترکیب و در قالب یخ بریزید و سپس از آن برای تهیه موهیتو استفاده کنید.

نگهداری شربت یخی

شربت ساده یا همان شهد برای افزودن به نوشیدنی ها بسیار مناسب است. وقتی شربت بصورت مکعب های یخی ست، می توانید به همان اندازه که دوست دارید به آن آب اضافه کنید.

می توانید شربت ساده خود را زودتر از موعد درست کرده و در قالب های یخ منجمد کنید سپس، هنگامی که آماده استفاده اند، فقط به اندازه دلخواه شهد یخی را اضافه کنید تا نوشیدنی خود را شیرین کنید.

نگهداری ماست

برای جلوگیری از خراب شدن ماست زمانی که حجم فراوانی ماست دارید، ماست را درون قالب یخ بریزید و فریز کنید تا بعدا برای تهیه اسموتی (نوشیدنی با ماست) از آن بهره بگیرید.

نگهداری ماست

درست کردن جعبه بدلیجات

برای نگهداری بدلیجات می توانید از قالب های یخ قدیمی استفاده کنید. چیزهایی مانند گوشواره و انگشتر کاملاً در آن مکعب های کوچک قرار می گیرد و این به شما کمک می کند تا تمام بدلیجات را از هم جدا و مرتب نگه دارید حتی می توانید چندین قالب را در یک کشو قرار دهید تا فضای بیشتری داشته باشید و تمام بد لیجات را در آن نگه دارید.

ذخیره وسایل کوچک

قالبهای یخ محفظه های کاملاً مناسبی برای مرتب نگه داشتن دکمه ها و سایر وسایل کوچک است. می توانید از قالبهای پلاستیکی یا سیلیکونی استفاده کنید و آنها را مرتب روی هم قرار دهید اینطور یافتن آن موارد کوچک همیشه آسان تر خواهد بود و با موارد بزرگتر ترکیب نمی شود همچنین این یک روش عالی برای ذخیره پیچ ها، سنجاق ها است.

گل های یخی

شما می توانید گل های ریز را درون قالب یخ بگذارید، آب روی آنها بریزید تا یخ بزنند و از این یخ ها برای تزئین نوشیدنی ها استفاده نمایید.

گل های یخی

درست کردن اسکراب شکر

اگر عاشق اسکراب شکر برای از بین بردن آلودگی ها هستید، می توانید خودتان آن را داخل قالبهای مکعب یخ درست کنید. مکعب های یخ اندازه مناسبی برای یکبار استفاده هستند که با درست کردن آنها در این اندازه، می توانید همه را با هم ذخیره کنید و برای هر بار که می خواهید اسکراب بزنید فقط یک مکعب بردارید.

نگهداری سوشی

سوشی پیش غذای ژاپنی خوشمزه ای است که می توانید آن را برای مدت طولانی تازه نگه دارید، بدین طریق که این غذا را در قالب یخ ریخته و در فریزر قرار دهید و هر وقت که دوست دارید سوشی را از فریزر خارج کنید. بگذارید یخ آن باز شود و سپس میل کنید.

آماده سازی سس گوجه فرنگی

با زودتر آماده کردن هر چیزی، می توانید در وقت خود صرفه جویی کنید. برای تهیه سس گوجه فرنگی خانگی می توانید از قالبهای یخ استفاده کنید برای اینکار سس گوجه فرنگی خود را آماده کنید، آن را داخل مکعب ها بریزید و سپس منجمد کنید اینگونه می توانید سس گوجه فرنگی منجمد خانگی را به مدت چندین ماه در فریزر نگهداری کنید و در صورت نیاز یک تکه از آن را استفاده کنید.

فریز سس گوجه فرنگی

حفظ گیاهان تازه

با افزودن روغن زیتون به گیاهان و منجمد کردن آنها می توانید گیاهان را تازه و در فضای کمی نگه دارید. منجمد کردن گیاهان در روغن زیتون به کاهش برخی از سوختگی های فریزری که گیاهان مستعد آن هستند، کمک می کند.

درست کردن آب نبات های لقمه ای

آب نبات های خانگی بسیار خوشمزه هستند و درست کردن آنها بسیار آسان است، مخصوصاً وقتی یک قالب آب نبات داشته باشید. اگر قالب ندارید می توانید از قالب های یخ استفاده کنید زیرا قالب های یخ اندازه مناسبی برای میان وعده ها ، مهمانی هستند.

درست کردن پالت رنگ

اگر نقاش هستید یا بچه های کوچکی دارید که عاشق نقاشی هستند، می توانید از قالبهای یخ قدیمی به عنوان پالت رنگ استفاده کنید تا پاک سازی راحت تر انجام شود.

شما می توانید رنگ مورد نیاز بچه های خود را تقسیم کنید و از خرابکاری هایی که بر اثر استفاده از ظروف بزرگتر رنگ وجود دارد جلوگیری کنید.

پالت رنگ خانگی

درست کردن سالاد میوه

فصل تابستان میوه های زیادی دارد که با چند دستورالعمل ساده می توان آنها را نگهداری کرد. با استفاده از قالب های یخ، می توانید سالاد میوه منجمد درست کنید، برای اینکار فقط میوه ها را با هم مخلوط کرده و قالب های یخ را پر کنید هنگامی که منجمد شدند، یک دسر خوشمزه و خنک دارید.

نگهداری خمیر کوکی

درست کردن خمیر کوکی منجمد بسیار راحت و کم هزینه تر است و به شما امکان می دهد دقیقاً بدانید چه موادی در کوکی های شما وجود دارد. اگر خمیر منجمد را ترجیح می دهید، می توانید خمیر کلوچه را درست و در قالب های یخ، نگه دارید. قالب ها اندازه مناسبی دارند و پس از یخ زدگی، می توانید کوکی ها را ماهها در کیسه فریزر نگهداری کنید.

درست کردن تکه شکلات یخی

شیر یا شیر نارگیل و بادام همراه با تکه های یخ شکلاتی یک نوشیدنی تازه و شاداب کننده است، فقط شکلات را که شامل قهوه، کاکائو، شیر و چند ماده دیگر است منجمد کرده و مکعب های شکلات را داخل کیسه فریزر یا ظرف درب دار ذخیره کنید. در صورت نوشیدن شیر چند قطعه یخ شکلاتی به آن اضافه کنید.

تکه شکلات یخی

نگهداری غذای کودک

غذای کودک خیلی گران نیست اما بعضی از والدین نگران مواد تشکیل دهنده غذاهای آماده هستند بنابراین می توانید غذای کودک خود را تهیه کنید تا مطمئن شویدکوچولوی شما چیزی جز غذای کاملا طبیعی نمی خورد.

برای یخ زدن غذای خانگی کودک می توانید از قالب های یخ استفاده کنید تا مدت بیشتری تازه بماند. غذای کودک چندین ماه در فریزر می ماند و برای هر بار مصرف می توانید تکه ای از آن را بردارید.

تهیه میلک شیک

برای تهیه میلک شیک در خانه و سرو آن برای کودکان در قالب یخ بستنی را منجمد کنید و تکه های رنگی و خوشمزه بستنی را درون لیوان شیر بریزید تا کودک میل کند.

درست کردن یخ های گیاهی

تصور کنید نوشیدنی ها در تابستان وقتی مکعب های یخ گیاهی را به آن اضافه می کنید، چقدر زیبا به نظر می رسند. می توانید مکعب های دوست داشتنی از گل های یخ زده (که کاملاً خوراکی هستند) درست کرده و به لیموناد یا هر چیز نوشیدنی دیگری اضافه کنید.

یخ های گیاهی

فریز دوغ کره

اگر مقداری دوغ کره دارید که امکان دارد منقضی شود، می توانید آن را در قالب های یخ منجمد کنید و آن مکعب های منجمد را تا سه ماه در کیسه فریزر نگهداری کنید.

انجماد قهوه

اگر عاشق قهوه یخ زده هستید، از قالب های یخ برای درست کردن حبه های قهوه استفاده کنید . هر وقت قهوه باقی می ماند داخل قالب های یخ بریزید تا یخ بزند. سپس تکه های قهوه را داخل کیسه فریزر ذخیره کرده و در صورت لزوم آنها را بیرون بیاورید. این نیز روشی عالی برای خنک کردن قهوه ای است که ممکن است کمی داغ باشد.

فریز تخم مرغ

اگر مقدار زیادی تخم مرغ دارید و نمی خواهید منقضی شود آن را داخل قالب های یخ بریزید و اجازه دهید تا یخ بزند. درصورت نیاز، فقط اجازه دهید که ذوب شوند (آنها را داخل مایکروویو قرار ندهید وگرنه پخته می شوند) سپس به غذای مورد علاقه خود اضافه کنید. می توانید تخم مرغ کامل را داخل قالب بریزید یا زرده را از سفیده جدا کنید پس از یخ زدن، آنها را از قالب ها خارج کرده و در کیسه های فریزر نگهداری کنید.

فریز تخم مرغ

قرص های شوینده خانگی

ماشین های ظرفشویی تا زمانی که از قرص های آن استفاده کنید عالی عمل می کنند اما می توانند کمی گران باشند. با این وجود می توانید از قالب های یخ قدیمی برای درست کردن قرص های ماشین ظرفشویی استفاده کنید که نه تنها باعث درخشش ظروف می شود، بلکه باعث می شود بوی لیموترش تازه بگیرد.

مواد را با هم ترکیب کنید، داخل قالب های یخ فشار دهید و سپس آن را در یک منطقه گرم و آفتابی بگذارید تا قرص ها خشک شود و در صورت نیاز در ظرف درب دار نگهداری کنید.

رفع بوی زباله

برای رفع بوی زباله ها براحتی می توان مقداری سرکه و لیمو را در قالب های یخ منجمد کرد و داخل کیسه زباله انداخت.

24 کاربرد جالب قالب یخ؛ از پالت رنگ تا ...

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی