رئیس جمهور شهید

بجز رئیسی کدام رئیس جمهور ایران شهید شد؟

تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1403کد مطلب : 93724زمان مطالعه : 2 دقیقه
عده ای از رئیس جمهور های ایران به دلایل مختلفی نتوانستند ریاست جمهوریشان به اتمام برسانند علت را در این مطلب بخوانید.

رئیس جمهورهای شهید ایران که کارشان نیمه تمام ماند

رئیس‌جمهوری ایران پس از رهبری دومین مقام سیاسی بلندپایهٔ کشور است و هیئت دولت و قوّهٔ مجریه (یکی از قوای سه‌گانهٔ ایران) تحت امر او قرار دارد. از ابتدای انقلاب تا کنون هشت تن(بنی صدر-شهید رجایی- سید علی خامنه ای- اکبر هاشمی رفسنجانی- خاتمی- احمدی نژاد- روحانی- شهید رئیسی) در طول 13 دوره رئیس‌جمهور ایران بوده‌اند. در بین این اسامی هستند رئیس جمهورهایی که نتوانستند یک دوره کامل به کار خود ادامه دهند و کارشان نیمه تمام ماند. در ادامه این بخش از نمناک به معرفی رئیس جمهورهایی می پردازیم که کارشان نیمه تمام ماند.

سید ابراهیم رئیسی دومین رئیس جمهور شهید ایران

سید ابراهیم رئیسی در تاریخ آذر سال 1339 در مشهد متولد شد. پدر آقای رئیس جمهور حجة الاسلام سیدحاجی رئیس الساداتی و مادر ایشان سیده عصمت خدادادحسینی بود. رئیسی رئیس جمهور در کودکی و زمانیکه تنها 5 سال سن داشتند، پدر خود را از دست داد.

ریاست جمهوری سید ابراهیم رئیسی در پی پیروزی وی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران سال 1400 آغاز شد و او به عنوان هشتمین رئیس‌جمهور ایران آغاز به کار کرد. متاسفانه 30 اردیبهشت 1403 در حالی که بیش از یک سال به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده بود، بالگرد حامل رئیس جمهور سقوط و ایشان به شهادت رسیدند.

سید ابراهیم رئیسی

دلیل شهادت سید ابراهیم رئیسی

محمدعلی رجایی اولین رئیس جمهور شهید ایران

شهید محمدعلی رجایی دومین رئیس جمهور ایران بود، که در تاریخ 8 شهریور ماه سال 1360 در بمب گذاری دفتر نخست وزیری به شهادت رسید. ایشان پس از عزل بنی صدر از 11 مرداد 1360 تا 8 شهریور همان سال، یعنی به مدت 28 روز، رئیس‌جمهور منتخب مردم بود.

محمدعلی رجایی 25 خرداد 1312 در قزوین متولد شد. پدرش عبدالصمد پیشه‌ور بود و در بازار قزوین به کسب خرازی اشتغال داشت که سال 1316 در گذشت، پس از پدر تامین معاش بر عهده برادر بزرگ و مادر بود، مادرش پنبه پاک می‌کرد و فندق و گردو و بادام می‌شکست تا هزینه‌های زندگی را تأمین کند.

محمدعلی رجایی

دلیل برکناری محمد علی رجایی رئیس جمهور

ریاست جمهوری بنی صدر نیمه کاره ماند چراکه برکنار شد

یکی دیگر از رئیس جمهورهای ایران که کارش نیمه تمام ماند، سید ابوالحسن بنی‌صدر بود، بنی‌صدر با بیش از 10٫7 میلیون رأی (76٪~) در انتخابات 1358 برنده و نخستین رئیس‌جمهور ایران شد،او تا 1 تیر 1360 در سمت خود باقی ماند و نهایتاً توسط مجلس شورای اسلامی (با 177 رای موافق، 12 ممتنع و 1 مخالف) به دلیل «عدم کفایت سیاسی» از ریاست جمهوری برکنار شد و مخفیانه از کشور خارج شد.

سید ابوالحسن بنی‌صدر تولد 2 فروردین 1312 در همدان پدرش سید نصرالله بنی‌صدر زاده روستای باغچه، از توابع شهرستان کبودراهنگ و از روحانیون با نفوذ کبودراهنگ و همدان بود که با سیدروح‌الله خمینی نیز ارتباط دوستانه‌ای داشت. او در 7 شهریور 1340 با عذرا حسینی ازدواج کرد، که حاصل آن، دو دختر و یک پسر است. بنی‌صدر در 17 مهر 1400 در سن 88 سالگی بر اثر بیماری در پاریس درگذشت.

ریاست جمهوری بنی صدر

دلیل برکناری سید ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور

بجز رئیسی کدام رئیس جمهور ایران شهید شد؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش خبری نمناک/ن/ن.ح
برچسب : رئیس جمهور
وبگردی