تولد
لمینت و کامپوزیت
اگر به دنبال لمینت و کامپوزیت کردن دندان هایتان هستید قبل از هر تصمیمی بهتر است اطلاعات کاملی از آنها و تفاوت هایشان پیدا کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

یکی از رایج ترین سوالات شما کاربران از بخش بهداشت و سلامت نمناک، در رابطه با فرق لمینت و کامپوزیت دندان بود. بهترین راه برای تشخیص تفاوت این دو، تشریح هر دو و اشاره به فرق هر دو کرده ایم تا شما بهتر و راحت تر انتخاب کنید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان روکش نازکی همرنگ دندان است که برای اصلاح طرح لبخند روی دندان ها قرار می‌گیرند و باعث تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان‌ها به وضعیت دلخواه فرد می شوند. در این بخش از نمناک تفاوت لمینت دندان سرامیکی و لمینت دندان کامپوزیتی را ارائه می کنیم.

لمینت دندان

انواع لمینت دندان

انواع لمینت دندان به صورت کلی از نظر نوع مواد به دو دسته تقسیم بندی می‌شود:

لمینت دندان سرامیکی

لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر یک پوشش نازک سرامیکی با قطر کم می باشد که در لابراتوار با توجه به قالب دندان‌های بیمار ساخته می‌شود و توسط دندانپزشک با کمک مواد مخصوص بعد از تراش دندان روی دندان محکم می‌شود.

لمینت دندان کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی از جنس پلیمر (نوعی از پلاستیک) همرنگ با دندان است. در این نوع لمینت دندان اکثرا نیاز به تراشیدن دندان نیست و پلیمر در مطب دندان پزشک ابتدا به شکل خمیر در می‌آید، سپس روی دندان گذاشته می شود و با تابش لیزر روی دندان محکم می‌شود.

لمینت دندان کامپوزیتی

فرق کامپوزیت و لمینت دندان چیست؟

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان عبارتند از:

  1. لمینت دندان سرامیکی از جنس چینی و کامپوزیت از جنس پلیمر است.
  2. لمینت در لابراتوار و کامپوزیت دندان در مطب ساخته می‌شوند.
  3. کامپوزیت ارزان تر از لمینت می باشد. لمینت‌ دارای اختلاف قیمتی دو برابر بیشتر از روکش کامپوزیت می‌باشد‌.
  4. ثبات رنگ لمینت نسبت به کامپوزیت بیشتر است.
  5. لمینت دندان سرامیکی از کامپوزیت عمر بیشتری دارد.
  6. روش لمینت دندان (ونیر پرسلین) قابلیت برگشت پذیری ندارد یعنی در لمینت نیاز به تراش دندان می باشد اما در کامپوزیت دندان تراش کمتری نیاز دارد.
  7. لمینیت دندان نیاز به بی حسی دارد.
  8. ونیر کامپوزیت در یک جلسه ویزیت به طور کامل انجام می‌شود اما لمینت سرامیکی دندان نیاز به دو الی سه هفته زمان نیاز دارد.
  9. لمینت به طور میانگین چیزی حدود 10-15 سال مقاومت داشته و دوام می‌آورد‌ اما روکش کامپوزیت تمایل به ماندگاری حدود نیمی‌ از زمان‌، یعنی چیزی حدود 5-7 سال دارد.
  10. لمینت سرامیکی به پالیش نیاز ندارد اما کامپوزیت ونیر به پالیش در فاصله های زمانی یکسال یا بیشتر نیازمند است.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان؛ حقیقت ماجرا چیه؟

57
این مطلب مفید بود ؟70
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
وبگردی