تولد
نگهداری کیف چرم
کیف های چرم روش های مراقبتی خاص خودشان را دارند اگر نکات نگهداری چرم را رعایت کنید می توانید مدت طولانی تری از کیف زیبا و جذاب چرم استفاده کنید.

چگونه از کیف چرم نگهداری کنیم؟

کیف یکی از ضروری ترین لوازم برای خانم ها و آقایان است که در جنس های مختلفی وجود دارد. چرم از بهترین متریال برای تهیه کیف است که بسیار مستحکم و بادوام بوده و درصورت نگهداری درست زیبایی و جذابیت خود را حفظ کرده و ماندگاری بالایی دارد. در این بخش از دنیای مد نمناک با چند قانون کلی و ترفندهای طلایی برای نگهداری از کیف چرم و افزایش طول عمر آن آشنا خواهید شد.

نکات مهم و ضروری در نگهداری از کیف چرم

کیف های چرمی نیاز به مراقبت و توجه زیادی دارند، برای مراقبت از کیف های چرمی روش های زیر را به کار بگیرید:

کیفتان را پس از هر بار استفاده تمیز کنید:

با یک پارچه تمیز و خشک کیف خود را پس از هر بار استفاده تمیز کنید و برای پاک کردن پرز از یک غلتک استفاده نموده و اگر درون کیف شما ذرات ریزی وجود دارد، آن ها را بتکانید.

کیف چرم

کیفتان را پر نگهداری کنید:

پس از استفاده از کیفتان چند روسری، ژاکت یا پارچه های نخی درون کیف گذاشته زیرا پر نگه داشتن کیف باعث می شود، کیف شما تحت فشار فرم خودش را از دست ندهد و شکسته نشود. هرگز از روزنامه ها را برای پر کردن کیف استفاده نکنید زیرا باعث لکه دار شدن قسمت های داخلی کیف شما می شوند، به خصوص کیف هایی که رنگ روشن دارند و یا بدون آستر هستند.

کیف را داخل محافظ قرار دهید:

کیف را داخل یک پارچه نخی یا محافظ قرار دهید اما کیف چرمتان را داخل کیسه های نایلونی قرار ندهید زیرا رطوبت را در خود نگه می دارند. سپس کیفتان را در جایی بگذارید که به آن فشاری وارد نمی شود.

از حمل اشیاء سنگین خودداری کنید:

بیش ازحد پر کردن کیف چرمی و حمل بیش از حد اشیا سنگین می تواند شکل کیف را برای همیشه تغییر دهد و موجب کشیدگی دسته های کیف و کشیدگی یا پاره شدن چرم شود.برای کمک به حفظ خطوط و فرم زیبای کیف دستی، خود را به موارد ضروری محدود کنید.

نگهداری کیف چرم

مواظب آسیب وسایلتان به کیف باشید:

وسایلی را که درون کیفتان قرار می دهید مانند بطری آب ، لوازم آرایشی و... را حتما در کیسه یا کیف جداگانه قرار دهید و بعد آن را داخل کیف چرم خودتان بگذارید.

لوازم تحریر خودتان را در یک کیف کوچک جداگانه قرار دهید و از خودکارهای فشاری استفاده نکنید، خودکاری را همراه خودتان بردارید که درب داشته باشد. در صورت عدم نگهداری صحیح هر نوع شیء از قلم تا رژ لب باعث ایجاد لکه و آسیب ناخواسته به داخل کیف شما می شوند.

دست چرب خود را به کیف نزنید:

چرم روغن ها و سایر موادی را که با آن تماس پیدا می کنند را جذب می کند، پس هنگام استفاده از کیف چرمی دست ها باید چرب نبوده و تمیز باشد زیرا چربی پوست شما چرم را تیره کرده و منجر به ایجاد لکه هایی روی کیف می شود.

از زیپ و بخش های فلزی کیف نگهداری کنید:

اگر زیپ ها یا بند زنجیری کیفتان، از بین برود، آن کیف ظاهر مرتب و خاصش را از دست می دهد پس مواظب باشید که جزییات فلزی کیفتان زنگ زده و کثیف نباشد. همچنین حتماً قبل از نگهداری اگر کیف دارای سگک، برچسب یا زنجیر فلزی است، قطعات را با دستمال کاغذی بپیچید تا فلز به چرم فشار نیاورد و اثری از خود برجای نگذارد.

زیپ کیف چرم

از اسپری محافظ استفاده کنید:

در صورت استفاده فراوان از کیف خود ایده خوبی است که از یک اسپری محافظ استفاده کرده و از آن محافظت کنید. قبل از استفاده از یک اسپری محافظ آن را امتحان کنید زیرا این محصولات می توانند رنگ و بافت کیف دستی شما را تغییر دهند.

از واکس چرم استفاده کنید:

واکس ها تنها مخصوص کفش های چرم نیستند، بلکه برای همه محصولات چرم طراحی شده اند و می توانند ماندگاری چرم را افزایش دهند پس اگر می خواهید پیش از آنکه آسیبی به کیف چرمتان برسد از آن محافظت کنید، بهتر است از مرطوب کننده ها و واکس چرم استفاده کنید.

چرم را شب واکس بزنید زیرا چرمی که تازه واکس خورده و هنوز واکس به خوردش نرفته به سرعت در طول روز گردوخاک را به خود جذب می کند و صدمه می بیند، علاوه بر این، رنگ چرم نیز تیره و کدر می شود.

واکس چرم را روی بدنه و قسمت هایی که امکان ایجاد خراش در آن ها وجود دارد بکشید. این کار تا حدی می تواند از ایجاد خراش جلوگیری کند.

واکس کیف چرم

از نرم کننده چرم استفاده کنید:

هر از چند گاهی با مرطوب سازی و تهویه کیف دستی خود از خشک شدن و ترک خوردن کیف دستی خود جلوگیری کنید. استفاده از نرم کننده چرم به تعداد دفعات استفاده از کیف و شرایطی که در آن قرار دارد بستگی دارد.محصولات نرم کننده می توانند رنگ چرم شمارا تیره کنند، بنابراین حتماً آن ها را قبل استفاده نهایی تست کنید.

کیف های چرمی را دور از نور خورشید نگه دارید:

قرار گرفتن طولانی مدت کیف های چرمی در معرض نور خورشید باعث تسریع در روند تیرگی و کهنه شدن کیف های چرمی می شود. ازاین رو، آن ها را در فضاهای بسته و دور از تابش شدید آفتاب ودر یک محیط تاریک و خنک نگهداری کنید.

هر لکه ای را به سرعت پاک کنید:

برای از بین بردن هر نوع لکه ای از روی چرم راه و روش خاصی وجود دارد، اما اگر نمی خواهید با روش های سنتی ریسک کنید، برای از بین بردن لکه های روی کیف چرم از یک پاک کننده و احیا کننده چرم استفاده کنید یا کار را به متخصص بسپارید.

  • برای لکه های قوی مثل جوهر مقدار مناسبی الکل را روی دستمال تمیز اسپری کرده و سطح مورد نظر را با آن تمیز کنید.
  • برای از بین بردن لکه های چربی، روی لکه را کاملاً با پودر بچه بپوشاند و بگذارید یک روز بماند.

پودر بچه روی کیف چرم

نکات مهم پایانی

  • برای جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع کیف چرم، کیف را در هوای آزاد قرار داده یا با یک کاغذ بپیچید.
  • از یک کیف چرم هر روز و همیشه استفاده نکنید، گاهی به آن استراحت دهید.
  • استفاده از واکس معمولی، در درازمدت باعث خورده شدن سطح چرم می شود پس از واکس چرم استفاده نمایید.
  • چرم در رطوبت زیاد کپک می زند، بنابراین آن را در جایی که بسیار مرطوب است نگهداری نکنید.
  • کیف های چرمتان را درون ماشین لباسشویی نندازید و آنها را نابود نکنید.
  • به کیف چرمتان اسپری و عطر نزنید زیرا چرم در مقابل لکه های اسپری و عطر حساس است و زود خراب می شود.

روش نگهداری و ترفند افزایش عمر کیف چرم

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
برچسب : کیف دستی
وبگردی