تولد
عوارض غذای مانده
برخی از خانم ها اقدام به تهیه انواع غذا برای روزهای بعد می کنند در حالی که این کار صحیح نیست، برخی غذاها هستند که هرگز نباید مانده ی آن ها را مصرف کنید.

غذاهای مونده ای که شما رو مریض می کنن

یکی از اقداماتی که می توانید به جای بیکار نشستن در خانه انجام دهید، درست کردن یک ماده غذایی سالم برای روز بعد است که کار شما را جلو بیندازد. بعضی از مواد غذایی هستند که نمی توان برای روز بعد درست کرد زیرا این غذاهای مانده خطرناک می باشند و باعث ایجاد بیماری می شوند که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک این موارد را به شما معرفی خواهیم کرد.

تخم مرغ

تخم مرغ حاوی سالمونلا است. روش های پخت تخم مرغ به این گونه است که شما باید حرارت ملایمی برای یک مدت زمان کوتاه به آن بدهید که ممکن است باکتری ها را از بین نبرد. نگهداشتن تخم مرغ در دمای اتاق برای هر مدت زمانی عامل ایجاد رشد باکتری در آن می شود و سطح آسیب رسانی آن به مرور افزایش پیدا می کند. پس بهتر است تخم مرغ ها را تازه مصرف کنید و حتی به صورت پخته شده هم آن ها را زیاد نگه ندارید.

 مضرات غذای مانده

چغندر

چغندر حاوی نیتریک اکسید است که توانایی شما را هنگام ورزش افزایش می دهد و به بهبود وضعیت فشار خون کمک می کند اما ممکن است بر اثر گرما واکنش خوبی را از خودش نشان ندهد. غذاهای حاوی نیترات که به اندازه کافی خنک نشده باشند (داخل یخچال قرار نگرفته باشند)، عاملی برای ایجاد بیماری می شوند و بنابراین چغندر را هم باید تازه مصرف کنید.

سیب زمینی

سیب زمینی در محیط های گرم تر و مدت زمان طولانی تر از تخم مرغ، می تواند عاملی برای ایجاد بیماری باشد. پس باید آن را در جای خنک نگه دارید زیرا باکتری ها در محیط کم اکسیژن روی سطح سیب زمینی زنده باقی می مانند و وارد بدن خواهند شد.

 ضرر غذای مانده

اسفناج

اسفناج همانند چغندر یکی دیگر از غذاهای حاوی نیترات است. برای این که نیترات از این مواد غذایی به بدن شما منتقل نشود، بهتر است اسفناج را خام مصرف کنید و یا اگر آن را پختید، همان لحظه مصرف کنید.

برنج

بعضی از موادغذایی هستند که بعد از مدتی سم تولید می کنند. مثلاً برنج مانده می تواند میکروارگانیسم های زیادی داشته باشد که در دمای اتاق تعداد آن ها افزایش پیدا می کند. پس اگر قرار است برنج بپزید و بعد مصرف کنید، هر چه سریع تر آن را داخل یخچال بگذارید.

 عوارض خوردن غذای مانده

مرغ

مرغ خام مانند تخم مرغ حاوی سالمونلا است و زمانی که در دمای اتاق قرار بگیرد، عاملی برای رشد باکتری خواهد بود. اگر بعد از مدت زمان طولانی آن را داخل مایکروویو بگذارید هم نمی توانید آن را به یک ماده غذایی سالم تبدیل کنید. علاوه بر این از طرفی چنانچه پیش از این هم گفته شده مصرف مجدد مرغ پخته شده و سرد شده توصیه نمیشود.

روغن های منجمد شده در هوای سرد

روغن زیتون، روغن کانولا، روغن بذر کتان و دیگر روغن های دانه های گیاهی سرشار از چربی های امگا 3 و دیگر چربی های غیر اشباع هستند که فواید زیادی دارند اما به دما حساسیت نشان می دهند. حرارت دادن و یا دو بار گرم کردن غذایی که حاوی این روغن هاست، عاملی برای ناپایدار شدن آن ها می شود و برای بدن مضر است.

 مضرات غذاهای مانده

غذا های چرب

غذا های چرب را نباید دوبار گرم کنید، مثل سیب زمینی سرخ کرده که اصلاً نباید دوبار گرم شود زیرا عوامل باکتریایی در آن افزایش پیدا می کند اما اگر مجبور هستید آن ها را گرم کنید، باید دما را به کم ترین حالت ممکن برسانید.

غذای رستورانی

غذای رستورانی اصلا غذای مناسبی برای نگهداری نیست. غذای رستورانی به اندازه کافی نمی تواند در برابر رشد باکتری و میکروب مقاومت کند و معمولاً مناسب برای نگهداری داخل فریزر هم نخواهد بود. پس بهتر است این غذاها را در همان رستوران مصرف کنید و برای فردا نگه ندارید.

 مواد غذایی مانده

غذای دریایی

ماهی تازه حاوی امگا های بسیار سالم است اما خطر تولید سم در آن وجود دارد و به راحتی خراب می شود. باکتری موجود در ماهی مانده در دمای بسیار گرم به سرعت رشد می کند؛ حتی دمای اتاق هم آن را به هم می ریزد. هرگز ماهی را بیش از 2 ساعت داخل یخچال و فریزر نگذارید و آن را تازه مصرف کنید.

غذاهای مانده ای که اصلا نباید بخورید + عوارض

4.323
این مطلب مفید بود ؟203
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی