رنگ رعد و برق

رعد و برق چه رنگیه؟

کد مطلب : 78599زمان مطالعه : 2 دقیقه
رنگ های مختلف رعد و برق چه مفهومی دارند و عوامل تاثیر گذار بر روی رنگ رعد و برق چه چیزهایی می باشد؟ حقایق بسیار جالب و خواندنی در رابطه با رعد و برق وجود دارد.

حقایق جالب و خواندنی درباره رنگ رعد و برق

برخلاف تصور عموم، رعد و برق دو مرتبه به یک نقطه برخورد می کند و در انواع رنگ ها ظاهر می شود. این پدیده یکی از قدیمی ترین وقایع مشاهده شده در سیاره ما می باشد. رعد و برق برخلاف ظاهر زیبایی که دارد، می تواند بسیار خطرناک باشد و باعث مرگ انسان و حیوانات شود. در حالی که شما مشغول خواندن این بخش از سرگرمی نمناک هستید، بیش از 2000 رعد و برق (هر ثانیه حدود 200 صاعقه) در جهان رخ می دهد. جالب این جاست که همه صاعقه های تولید شده رنگ های یکسان و مشابهی ندارند.

چه عواملی بر رنگ رعد و برق تاثیر می گذارد؟

ظاهر رعد و برق به شرایط جوی ( گرد و غبار، رطوبت، مه و ...) بستگی دارد و به همین دلیل می تواند در رنگ های مختلف نمایان شود. هنگام برخورد رعد و برق با یک شی یا زمین، رنگ آن معمولا قرمز یا نارنجی می شود. رایج ترین رنگ رعد و برق سفید است اما ممکن است آبی، زرد، بنفش و حتی سبز نیز به نظر برسند.

عوامل اصلی در تعیین رنگ رعد و برق عبارتند از:شرایط جوی، محیط و دما. هر چه دما بالاتر باشد (تا 27760 درجه سلسیوس گرما) به انتهای طیف رنگی نزدیک تر است.

بر اساس گفته مارگارت وولف هونگورد:" زیبایی در چشم بیننده است ". به همین دلیل است که اشعه های رعد و برق در ذرات گرد و غبار پراکنده می شوند و نحوه مشاهده آن را برای ناظر تغییر می دهند.

درباره رعد و برق

رنگ های مختلف رعد و برق چه مفهومی دارند؟

رعد و برق به غیر از نمایش زیبایی که در طبیعت دارد، اطلاعاتی راجع به شرایط آب و هوایی نیز ارائه می دهد. همه انواع رعد و برق خطرناک محسوب می شوند اما همگی در یک درجه و به یک میزان نیستند. به عنوان مثال رایج ترین رنگ سفید است اما داغ ترین بوده و نشان دهنده غلظت کم رطوبت در جو می باشد.

رنگ سفید به دلیل این که داغ ترین است، یکی از قوی ترین و خطرناک ترین رنگ های رعد و برق محسوب می شود.

پرتو های رعد و برق به رنگ زرد کمتر دیده می شوند، تمایل به خنکی داشته و نشان دهنده وجود گرد و غبار زیاد در هوا است.

رنگ قرمز رعد و برق

پرتوهای رعد و برق به رنگ آبی و بنفش نشان دهنده شرایط بارش باران، رگبار و تگرگ می باشد.

رعد و برق به رنگ سبز نیز وجود دارد اما دیدن آن برای انسان سخت است زیرا در داخل ابر پنهان شده است. تنها شواهد عکاسی از چنین پدیده ای در شیلی اتفاق افتاد.

از آن جا که رعد و برق آبی می تواند به سرعت رخ دهد و ضربه بزند، خطرناک ترین محسوب می شود.

گاهی رعد وبرق باعث مرگ می شود و می تواند عواقب زیادی از جمله نارسایی قلبی، سوختگی و تشنج را برای انسان به همراه داشته باشد.

رعد و برق چه رنگیه؟ + حقایق جالب

4.531
این مطلب مفید بود ؟283
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی