تولد
ماه رجب

دوبرابر شدن مجازات گناه در ماه رجب صحت دارد؟

تاریخ انتشار : 16 بهمن 1402کد مطلب : 92066زمان مطالعه : 3 دقیقه
ماه رجب یکی از مهم ترین ماه ها برای مسلمانان است و اعمالی که انجام می دهید در این ماه ثواب و مجازات متفاوتی خواهد داشت.

حقیقت ماجرای دوبرابر شدن مجازات گناه در ماه رجب

ماه رجب و ماه‌های شعبان و رمضان، از ماه‌های بسیارمهم و پرفضیلت هستند، ماه رجب «ماه خدا»، ماه شعبان «ماه پیامبر(ص)» و ماه مبارک رمضان «ماه امت» نامیده می شوند. در مورد این سه ماه روایات زیادی از بزرگان دین و ائمه (ع) نقل شده، اما آیا روایتی درباره دوبرابر شدن مجازات گناه در ماه های رجب، شعبان و رمضان وجود دارد؟ برای یافتن پاسخ این سوال این بخش از نمناک را مطالعه نمایید.

دوبرابر شدن مجازات گناه در ماه رجب

ظاهرا روایتی از امام ھفتم(ع) نقل شده است که مجازات گناهان در ماه رجب دو برابر می‌شود اما صحت این روایت بعید به نظر می رسد چرا که ماه رجب، ماه شعبان و رمضان بسیار پرفضیلت بوده و ماه‌های رحمت‌اند، روایات زیادی از رسول خدا و ائمه هدی علیهم صلوات الله در مورد رحمت و مغفرت خداوند در این ماه ها نقل شده چنانچه یک روز روزه ماه رجب یا ماه شعبان دارای کرامت ها، مقام ها، لطف ها، پاداش ها و اجرهای فراوان است.

باید بدانید رحمت و مهربانی خدا شامل تمام بندگان و موجودات میشود، خداوند رحمان و رحیم است و بندگان پرهیزگارش را بسیار دوست دارد و رحمت عام او، حتی شامل خطاکاران نیز میشود و در صورتی که توبه کنند، خداوند تمام گناهان آنها را میبخشد. مسلمانانی که دل در گرو محبت خدا نهاده‌اند، لحظه‌شماری می‌کنند تا با ورود به ماه رجب و بهره‌مندی از برکات آن، به درک فیوضات ماه عظیم شعبان موفق شوند و پس از آن بتوانند مدال لیاقت ورود به ضیافت الهی در ماه رمضان را دریافت کنند.

گناه در ماه رجب

رحمت خداوند در ماه رجب بر اساس روایات

حسنات و خوبی‌ها نه تنها در ماه رجب دو برابر نشده بلکه طبق روایت امام موسی بن جعفر(ع) پاک می‌شوند.

امام موسی بن جعفر(ع) می فرمایند:

رَجَبٌ شَهْرٌ عَظِیمٌ یُضَاعِفُ اللَّهُ فِیهِ الْحَسَنَاتِ وَ یَمْحُو فِیهِ السَّیِّئَاتِ مَنْ صَامَ یَوْماً مِنْ رَجَبٍ تَبَاعَدَتْ‏ عَنْهُ‏ النَّارُ مَسِیرَةَ سَنَةٍ وَ مَنْ صَامَ ثَلَاثَةَ أَیَّامٍ وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّة؛ (شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، ج ‏2، ص 92)

رجب ماه بزرگی است که خداوند در آن ماه پاداش‌‏ها را دو چندان می‌کند و گناهان را پاک می‌سازد. هر کس روزی از ماه رجب را روزه بدارد، دوزخ به اندازه مسافت صد سال از او دوری گزیند و هر که سه روز از ماه رجب را روزه بدارد بهشت بر او واجب می‌شود.

رسول خدا(ص) فرمود :

ماه رجب شهر اللَّه الاصب است و آن‌را اصب گویند از این جهت که رحمت خدا در این ماه بر بندگان می‌ریزد و در ماه شعبان خیرات منشعب و پراکنده شود و شیوع یابد. و در روز اول ماه مبارک رمضان لشکرهای شیاطین در غل و زنجیر شوند و در هر شبی از شب‌های ماه مبارک رمضان هفتاد هزار بنده را خدا بیامرزد و چون شب قدر شود حق تعالی به قدر آنچه در ماه رجب و شعبان و رمضان تا آن شب قدر آمرزیده است بیامرزد، به غیر آن مردی که میان او و برادر دینی او عداوتی باشد، پس به فرشتگان بفرماید به او مهلت دهند تا اصلاح کند.(عیون اخبار الرضا(ع) شیخ صدوق، ج ‏2، ص 71)

دوبرابر شدن مجازات گناه در ماه رجب صحت دارد؟

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ن.ح
برچسب : ماه رجب
وبگردی