درمان های ترسناک
در گذشته به علت نبود تکنولوژی درمان ها به صورت سنتی انجام می شد که برخی از این درمان ها به شدت ترسناک بوده است و حتی شنیدن آن هم رعشه بر تن می اندازد.

روش های درمانی ترسناک و هولناک پزشکی در گذشته

فرقی ندارد که چه نوع عملی را در پیش دارید؛ در هر صورت قبل از اینکه بخواهید جراحی یا دیگر درمان ها را به انجام برسانید، حتماً باید با یک متخصص مشورت کنید تا فواید و خطرات آن را بشناسید و به خودتان زمان بدهید و سوالاتی که لازم است را بپرسید؛ اما در گذشته شاید خیلی فرصت انجام این کار وجود نداشت. به همین دلیل در این قسمت از نمناک قصد داریم روش هایی برای پزشکی که در گذشته رایج بود را به شما معرفی کنیم.

برش چشم

در گذشته تصور می شد یک «فضای خالی» جلوی عدسی چشم است که باعث کوری یا تاری دید می ‌شود و برای از بین بردن آن عملی به نام ((Couching)) انجام می شد. در این عمل، یک دستیار بیمار را مهار می کرده و جراح یک چاقو یا سوزن را به مرکز چشم بیمار فشار می داده است تا آن "فضای خالی" را پاره کند. بعد از عمل هم یک چشم بند پشمی آغشته به سفیده تخم مرغ، شیر مادر یا کره آب شده روی چشم ها می گذاشتند.

برش چشم

سوراخ کردن سر با مته

در زمان های گذشته یعنی قبل از وجود پزشکانِ نورولوژیست یا حتی وجود دارویی به نام ایبوپروفن، روشی وجود داشت که از طریق آن سر درد، مشکلات تشنج یا حتی مشکلات ذهنی را بهبود می بخشیدند. در این فرآیند نیاز به یک ایجاد حفره در داخل جمجمه داشتند که از طریق یک جسم تیز انجام می شد و از این طریق فرد را آرام می کردند.

قطع عضو

قطع عضو یکی از شایع ترین عمل هایی است که این روزها به کرات انجام می شود و علل اصلی اش هم بیماری های عروقی مثل دیابت، جراحت و سرطان است. با این حال در زمان قدیم قطع اندام معمولا برای حل مشکلاتی مثل آسیب یا عفونت استفاده می شده است.

در اغلب موارد، بیمار به دلیل از دست دادن خون یا عفونت جان خود را از دست میداده؛ بنابراین این جراحی آخرین راه چاره بوده است. در اتمام این عمل هم از کوتریزاسیون (بستن زخم با سوزاندن آن) یا بستن عروق (بستن رگ های خونی) استفاده می کردند.

قطع عضو

فصد خون

در گذشته؛ یک روش استاندارد برای مشکلات مختلف حتی مشکلاتی مانند آبله مرغان، تشنج یا صرع یا حتی نقرس وجود داشت. در طول این درمان؛ در رگ‌ ها یا شریان ‌های ساعد یا حتی گردن برش کوچکی داده شده و خونی جاری می شد. به دلیل اینکه آن را به روشی احتمالا ترسناک انجام میدادند، متوقف شد اما سالهاست که این روش دوباره در حال انجام البته به شیوه صحیح و اصولی است.

زالو انداختن

در قرون وسطی اگر خون کثیف داخل بدن فردی بود، همیشه از روش زالو استفاده می کردند. در طول درمان حدود 20 عدد زالو را در جایی قرار می‌ دادند که آن خون کثیف وجود داشت و خون را می خورند که انجام این کار، درد، زخم و مشکلات را از بین می بُرد. به دلیل ترسناک بودن حرکت زالوها برای مدتی انجام این روش متوقف شد اما امروزه سالهاست از این روش برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.

زالو درمانی

درمان بواسیر

در گذشته یک مرد ایرلندی که در قرن هفتم زندگی می کرد، سنگی را پیدا کرده بود و عقیده داشت که می‌ تواند داغ شده ی آن بواسیر را درمان کند و بعضی از پزشکان هم روشش را قبول داشتند و به بیمارانِ خود پیشنهاد می‌ دادند که روی این سنگ معروف به مدت چند ساعت بنشیند تا درمان شود؛ حتی گاهی اوقات اتوی داغ شده را تا حدی وارد مقعد می کردند تا این حرارت بالا باعث از بین بردن بواسیر شود.

روش هولناک پزشکان قدیمی برای درمان بیماران

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
وبگردی