اپتومتریست
چشم پزشک ها دو نوع اپتومتریست یا بینایی سنج و چشم پزشک هستند که باید با توجه به نوع مشکل چشم خود، پزشکتان را انتخاب کنید.

چگونه یک چشم پزشک انتخاب کنیم؟

انتخاب یک چشم پزشک برای سلامت بسیار مهم است زیرا باید به او اعتماد کافی داشته باشید تا بتواند به دقت بینایی شما را بسنجد و کمک کند که در طول زندگی بینایی خوبی داشته باشید. اولین مرحله این است که بدانید که دو نوع چشم پزشک وجود دارد:بینایی سنج یا اپتومتریست و چشم پزشک.

البته گاهی اوقات نفر سومی هم به نام عینک ساز است که بعضی از افراد به او مراجعه می کنند اما تفاوت بین اپتومتریست "بینایی سنج " و چشم پزشک چیست؟ پاسخ را در این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند.

چشم پزشک

اپتومتریست یا بینایی سنج چه کسی است؟

بینایی سنج یک پزشک چشم است که تحصیلات مربوط به دکتری بینایی سنجی یا تشخیص نمره چشم را گذرانده است و چشم ها را از لحاظ بینایی و سلامت آزمایش می کند، بیماری آن را شناسایی کرده و از طریق یافته های خود عینک ها و لنز های متفاوتی را تجویز می کند.

گاهی اوقات درمان های بسیار کوچک برای مراقبت از بینایی توسط بعضی از بینایی سنج ها نیز انجام می شود که می تواند مشکلات چشمی جزئی را برطرف نماید.

در واقع می توان گفت که هم بینایی سنج و هم چشم پزشک می توانند چشم را آزمایش کنند و عینک و لنز تجویز کنند اما جراحی چشم توسط چشم پزشک انجام می شود و بینایی سنج می تواند در مراقبت های قبل و بعد از جراحی به فرد بیمار کمک کند. بینایی سنج ها معمولاً جراحی انجام نمی دهند.

یک بیناسنج معمولاً باید 4 سال در رشته خود در دانشگاه تحصیل کند. 4 سال بعد از آن نیز باید تحصیلات تکمیلی را در زمینه بینایی سنجی بگذراند اما چشم پزشک باید علاوه بر سپری کردن تمام دوره های بینایی سنجی، دوره های استاندارد مراقبت از چشم را نیز بگذراند.

اپتومتریست کیست

چشم پزشک چه کسی است؟

چشم پزشک یک پزشک مخصوص چشم و بینایی است که معاینه های مختلف را انجام می دهد، بیماری را تشخیص داده و درمان می کند، دارو تجویز می کند و جراحی چشم انجام می دهد و همچنین نسخه مربوط به لنز و عینک می نویسد.

چشم پزشکان معمولاً 4 سال را در دانشگاه سپری می کنند، 4 سال در حوزه بینایی سنجی و یک سال به عنوان انترن تحصیل می کنند و حداقل سه سال را نیز به عنوان رزیدنت در بیمارستان به عنوان چشم پزشک می گذرانند. در واقع تفاوت بین این دو نفر مانند یک دندانپزشک عمومی با یک جراح دهان و دندان است.

optometrist

کدام را انتخاب کنیم؟ بینایی سنج یا چشم پزشک؟

اگر چشمان شما سالم است و نیاز به درمان پزشکی خاص و یا جراحی ندارد، نوع پزشکی که انتخاب می کنید، باید برای معاینه های معمولی باشد که به تجربه شما بستگی دارد.

هم چشم پزشک و هم بینا سنج هر دو می توانند معاینه های مربوط به چشم را انجام دهند و هر دو در این زمینه تخصص دارند اما اگر مشکل خاصی در چشم خود دارید، مشکلاتی مثل گلوکوما یا اب مروارید، بسیار مهم است که به یک چشم پزشک مراجعه کنید که به اندازه کافی بتواند طیف درمانی مختلف را به شما معرفی کند. معمولا در چنین شرایطی جراح چشم و چشم پزشک به شما کمک خواهد کرد.

اکثر بینایی سنج ها می توانند برای مشکلات معمولی چشم مانند خشکی چشم و عفونت، درمان های معمول و متدوالی را ارائه دهند اما بیماری های مزمن مانند گلوکوما باید توسط چشم پزشک مورد بررسی قرار بگیرد. گاهی اوقات ممکن است نیاز به جراحی هم باشد.

تعریف اپتومتریست و چشم پزشک و تفاوت این دو باهم

57
این مطلب مفید بود ؟70
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : مشکلات چشم
وبگردی