تولد
انباری مرتب
انبار مکان نگه داشتن وسایلی است که در روزمره خیلی به آنها احتیاج نداریم، اما این به آن معنا نیست که نباید انباری را مرتب کنیم چیدمان انباری اهمیت زیادی دارد.

ترفند های مرتب کردن و چیدمان منظم انباری

انباری محلی برای نگهداری لوازمی است که در طول روز خیلی به آن نیاز پیدا نمی کنیم اما می ‌خواهیم آن ها را سالم نگه داریم، زیرا احتمالاً چند وقت یک بار به آن جا مراجعه می کنیم و این وسائل را مورد استفاده قرار می دهیم. به همین دلیل مرتب بودن و چیدمان منظم اهمیت زیادی در انباری دارد تا ما بتوانیم هر دفعه لوازم خود را راحت و بدون مشکل پیدا کنیم. در این قسمت از رازهای خانه داری نمناک قصد داریم که ترفند های مرتب کردن و چیدمان منظم منزل را به شما آموزش دهیم.

برچسب بزنید

اگر قرار است که مواد غذایی مختلف به عنوان مثال دمنوش ها یا ادویه ها یا هر چیز دیگری را داخل شیشه های یکسان در انباری به صورت منظم قرار دهید، حتماً باید روی آن ها برچسب بچسبانید یا با ماژیک روی شیشه بنویسید تا بعدا اشتباهی از آن ها استفاده نکنید. همچنین این مواد را باید در طبقات بالا قرار دهید که در دسترس کودکان نباشد.

قوطی مواد غذایی

نور کافی را فراموش نکنید

برای اینکه وسایل را داخل انباری راحت تر پیدا کنید، نه تنها باید مرتب باشید، بلکه باید نور کافی را در این قسمت ایجاد کنید تا بتوانید دسترسی به هر چیزی که می خواهید را پیدا کنید.

وعده های غذایی سالم را جلوی دید بگذارید

مواد غذایی که خیلی سالم هستند و حتی کودکان هم می توانند از آن ها استفاده کنند را جلوی دید بگذارید تا بچه ها به سراغ پشت سری ها نروند و مهم تر از همه این که خودتان متوجه آن ها باشید و سریع‌ تر از آن ها استفاده کنید.

برای کودکان قفسه جداگانه اختصاص دهید

خوراکی های مربوط به کودکان را در قفسه جداگانه و در دسترس آن ها قرار دهید و هر زمان که با شما به انباری آمدند، بتوانند به سراغ همان قفسه بروند.

گروه بندی کنید

سعی کنید که طبقات انباری را گروه بندی کنید. به عنوان مثال کنسرو ها و تن ماهی را در یک طبقه، ادویه ها را در طبقه دیگر و دمنوش ها را در یک سمت دیگر بگذارید تا خیلی راحت مواد غذایی را پیدا کنید.

طبقه بندی

قدیمی ها را دم دست بگذارید

مواد غذایی که خیلی از تاریخ انقضای آن ها باقی نمانده است، باید جلوتر از بقیه و در دسترس تر قرار بگیرند تا زودتر از آن ها استفاده کنید و خراب نشوند.

چیز هایی بخرید که بتوانید در چند ماده غذایی از آن ها استفاده کنید

به عنوان مثال رب انار ماده‌ای است که می‌ توانید در غذاهای مختلف از آن کمک بگیرید. پس خرید آن غیر ضروری نیست اما بعضی از مواد غذایی هستند که فقط در یک غذا استفاده می شوند و احتمال خراب شدن آن ها داخل انباری وجود دارد. پس بهتر است که از نگهداری آن ها در انباری اجتناب کنید.

قسمت باریک جعبه ها باید رو به شما باشد

زمانی که می‌ خواهید جعبه پودر کیک، انواع وانیل ها یا هر ماده غذایی را داخل انباری بچینید، باید سعی کنید آن ها را به گونه ای چیدمان کنید که قسمت باریک آن ها به سمت شما باشد؛ یعنی دقیقاً جایی که دستورالعمل روی آن نوشته شده است‌ تا شما بتوانید بدون اینکه آن ها را از قفسه بیرون بیاورید، بخوانید و ببینید که باید از آن استفاده کنید یا خیر.

سبد های آویز را فراموش نکنید

اگر می‌ خواهید سیب زمینی و پیاز و مواد غذایی این چنینی را داخل انباری قرار دهید، حتماً از سبد های آویز برای هر کدام از مواد غذایی استفاده کنید که فضا را خیلی منظم تر و مرتب تر می کند و آن ها را به دیوار آویزان کنید.

مواد غذایی

از ظروف شیشه ‌ای یک مدل استفاده کنید

برای این که قفسه های انباری مرتب تر به نظر برسند، بهتر است از ظروف شیشه ای یکسان استفاده کنید تا بتوانید فضای یکدست تری را تجربه کنید و خودتان بیشتر لذت ببرید.

از پشتِ درب هم است فاده کنید

فرقی ندارد که انباری‌تان کجاست و چه نوع دیزاینی دارد‌. در هر صورت می توانید از پشت در به عنوان فضایی برای ذخیره سازی مواد استفاده کنید و آن را قفسه بندی کنید تا جای بیشتری داشته باشید.

ظروف کم استفاده را با پلاستیک بپوشانید

اگر ظروفی در انباری دارید که مدت زمان طولانی از آن ها استفاده نکرده اید، پس حتما آن ها را شسته و یک پلاستیک رویشان بکشید تا در این مدت زمان طولانی که قرار است از آن ها استفاده نکنید، گرد و غبار زیادی داخل شان نرود.

لوازم قدیمی را فراموش نکنید

قفسه جداگانه ای را در انباری اختصاص دهید تا بتوانید لوازم قدیمی را داخل آن ها بگذارید. به عنوان مثال سینی های بلا استفاده، تخته های برش یا هر چیزی را داخل قفسه ها به صورت منظم جای دهید تا شاید روزی به دردتان بخورد.

چند وقت یکبار انباری را تمیز کنید

درست است که همه چیز را سر جایش قرار می دهید اما بهتر است که باز هم چند وقت یکبار انباری را تمیز کنید تا همیشه خیلی راحت هر چیزی را که خواستید، پیدا کنید.

نظافت

زیر ظروف و روی قفسه چیزی پهن کنید

برای این که فضای مرتب تری داشته باشید، حتماً روی قفسه ها چیزی پهن کنید و بعد مواد و ظروف را روی آن ها قرار دهید. بهتر است از چیزی که استفاده می کنید، در همه قفسه ها یکسان و طرح شبیه به هم داشته باشد تا فضا زیباتر و مرتب تر به نظر برسد.

شیشه عسل و نمکدان را داخل یک ظرف بگذارید

بهتر است شیشه عسل یا ظروفی مثل نمک پاش یا ادویه پاش را روی یک ظرف مانند نعلبکی بگذارید و بعد آن را روی قفسه انباری قرار دهید، زیرا احتمال ریزش مواد از آن ها وجود دارد و باید مراقب باشید که فضای انباری را کثیف نکند.

صفحات اینستاگرام را دنبال کنید و انگیزه بگیرید

برای این که برای مرتب بودن انگیزه داشته باشید، باید صفحات اینستاگرام مربوط به بلاگر ها و نوع چیدمان خانه ‌شان را ببینید و انگیزه بگیرید و خودتان هم مرتب باشید.

هر روز ده دقیقه برای تمیزیِ انباری زمان بگذارید

حتماً هر روز 10 دقیقه برای مرتب کردن انباری وقت بگذارید تا بتوانید همیشه در سریع ترین زمان ممکن، لوازم خود را پیدا کنید.

مرتب کردن انباری با فوت و فنی که نمیدونستید

59
این مطلب مفید بود ؟90
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
وبگردی