تاثیرات همسر
شاید باور نکنید که همسرتان علاوه بر تاثیرات روحی روانی، قادر است روی جسم و بدن شما هم موثر واقع شود، بخصوص در برخی موارد غیرقابل باور.

میدانستید همسرتان روی سلامت شما تاثیر میگذارد ؟

اینکه شما در زندگی ای باشید که در آن وفاداری و تعهد موج می زند، قطعاً همه چیز را لذت بخش تر می کند اما جالب است بدانید که همسر علاوه بر تأثیر روحی روانی روی شما تاثیرات جسمی هم دارد و می تواند سلامت شما را افزایش و کاهش دهد. در این قسمت از نمناک قصد داریم تاثیر حضور همسر و رفتار های او را روی سلامت شما بررسی کنیم.

همسر میکروبیوم شما را تغییر می دهد

مطالعه ای در این باره نشان می دهد که زوج ها میکروبیوم مشابه هم دارند. مجموعه ای از باکتری ها که روی بدن آن ها و سیستم گوارشی آن ها زندگی می کند را میکروبیوم می گویند. طبق مطالعات الگوریتمی انجام شده، 86 درصد میکروبیوم آنها شبیه به هم است، زیرا آنها یک جای مشترک می خوابند، از حمام مشترک و دستشویی مشترک استفاده می کنند و همه اینها باعث می شود باکتری های آن ها مشابه باشد.

اثرات همسر

همسر می تواند عامل درد های مزمن باشد

فرقی ندارد که چقدر عاشق همسرتان باشید، ممکن است آنها باعث شوند که جسم شما درد بگیرد. مطالعه ای در این باره نشان می دهد که همسر می تواند تا 19 درصد احتمال ابتلا به درد مزمن مانند ضعف و درد بدن را افزایش دهد. این درد همچنین در قسمت پایین کمر هم ممکن است ایجاد گردد.

همسر می تواند عامل بی خوابی باشد

تحقیقات نشان می دهد که همسران می توانند عامل بی خوابی یکدیگر باشند. به همین دلیل باید یکدیگر را تشویق کنند که شب ها زودتر بخوابند و همراه با هم عادت مناسب خواب را در خودشان به وجود بیاورند. در غیر این صورت عادت منفی یک نفر، روی دیگری تاثیر خواهد گذاشت.

بی خوابی

همسر می تواند عامل اضافه وزن باشد

شادی و چاقی گاهی اوقات با یکدیگر ارتباط مستقیم دارد اما محققان به این نتیجه رسیده اند که گاهی اوقات که در زندگی شاد نیستند، سریع تر چاق می شوند. همین باعث می شود که تمایلات خود را در زندگی از دست بدهند.

همسرتان روی رژیم غذایی شما اثر گذار است

خیلی جذاب است که شما و همسرتان در کنار یکدیگر رژیم بگیرید و سعی کنید در زندگی بهترین باشید. مطالعات انجام شده نشان می دهد که نوع غذا خوردن در زوج ها روی یکدیگر تأثیر بسیار زیادی دارد و اگر یک نفر پرخوری کند، دیگری هم به احتمال زیاد پرخوری خواهد کرد اما اگر یک نفر از آنها به دنبال تناسب اندام باشد، دیگری هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

همسر می تواند به ترک سیگارتان کمک کند

طبق مطالعات انجام شده داشتن یک شریک و همسری که از ما حمایت کند، می تواند راهی مناسب برای ترک سیگار باشد. مخصوصا اگر دو نفر همزمان سیگار بکشند و همزمان با یک دیگر تصمیم بگیرند که سیگار را ترک کنند، احتمال موفقیت آن ها در این زمینه 50 درصد افزایش پیدا می کند.

ترک سیگار

همسر شانس زنده ماندن را بعد از جراحی افزایش می دهد

هنگامی که شما وارد یک دوره زمانی خاص می شوید، ممکن است مشکلات قلبی در شما به وجود بیاید و شاید نیاز به جراحی هایی پیدا کنید. اگر ازدواج کرده باشید و رابطه خوبی با همسرتان داشته باشید، احتمال اینکه بعد از جراحی زنده بمانید بسیار بیشتر خواهد بود.

همسر می تواند سرطان را در شما از بین ببرد

پزشکان در دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسیده اند افراد متاهلی که سرطان می گیرند، سریع تر ریکاوری می شوند. علت آن هم پیگیری های همسر است که باعث می شود آن ها زودتر درمان شوند.

همسر درد شما را احساس می کند

خانم ها معمولا این موضوع را احساس کرده اند. خانم هایی که سالم هستند و رابطه شادی دارند، ممکن است به دلیل نزدیکی زیاد با همسر احساس کنند که الگوی تنفس، ضربان قلب و احساس درد در آن ها یکسان شده است.

تاثیرات جسمی همسر

همسر می تواند عامل رفتن شما به باشگاه باشد

تحقیقات نشان می دهد که افراد متاهل می توانند تاثیر زیادی روی تناسب اندام خود داشته باشند و اهداف تناسب اندام را برای یکدیگر به تحقق بپیوندانند و عامل انگیزه برای یکدیگر برای رفتن به باشگاه باشند.

همسر می تواند سیستم ایمنی تان را ضعیف کند

شاید مسخره به نظر برسد اما این موضوع حقیقت دارد. مطالعات در این باره نشان می دهد که طلاق گرفتن می تواند سیستم ایمنی افراد را ضعیف کند و باعث بیماری شود. همچنین رابطه خوب نداشتن با همسر، عاملی برای ضعیف شدن سیستم ایمنی است.

همسر استرس شما را کاهش می دهد

همسر می تواند عاملی برای کاهش استرس شما باشد. رابطه خوب با همسر می تواند سطح کورتیزول را در بدن کاهش دهد که هورمون استرس است و در نتیجه احساس غرور و ناراحتی کم می شود.

کاهش استرس

همسر می تواند قلب شما را بشکند

قطعاً همسر بیش از هر کس دیگری روی زندگی شما اثرگذار است. بسیاری از افراد به خاطر اینکه قلبشان شکسته شده و از لحاظ روحی آسیب دیده اند، مشکلات جسمی پیدا کردند و شاید خیلی از آن ها در این مسیر جان خود را از دست بدهند. همسر یکی از افراد مهمی است که می تواند عامل شکستن قلب تان باشد و غصه زیادی را به آن وارد کند. حتی ممکن است وضعیتی در فرد ایجاد شود که در آن سطح آدرنالین در قلب به شدت بالا برود و قلب شبیه یک بالن شود و مشکلاتی را ایجاد کند.

همسر می تواند عامل سم زدایی بدن باشد

عاشق شدن اولین مرحله برای ایجاد حس خوب در بدن است و باعث آزاد شدن سطح بالایی از اکسی توسین و دوپامین می شود که هورمون های شادی هستند و این شادی بالا می تواند عاملی برای سم زدایی بدن باشد.

همسر می تواند طول عمر را افزایش دهد

در نهایت مطالعات نشان می دهد کسانی که ازدواج کرده اند، طول عمر بالاتری دارند و در نتیجه احتمال مرگ و میر در آن ها کم تر است.

تاثیر جدی و باورنکردنی همسرتون روی سلامت شما

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : bestlifeonline / بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی