نکات گیاهان آپارتمانی
دارندگان گیاهان آپارتمانی باید به برخی موارد به خوبی توجه کنند، همچنین برای احیای دوباره گیاه کافی است از نکات مهم درباره گیاهان آپارتمانی اطلاع داشته باشند.

آنچه دارندگان انواع گیاهان آپارتمانی باید بدانند

ظاهر گیاه بسیار مهم است اما همه چیز را نمی گوید بنابراین اگر گیاه شما مرده و پژمرده به نظر می رسد، نباید فکر کنید که گیاه تان از دست رفته است. یعنی می توانید برایش کاری را انجام دهید. فقط کافی است که نکات ساده ولی بسیار مهم این بخش از نمناک را برای نگهداری از گیاه خود رعایت کنید تا دوباره احیا شود.

علائم زنده بودن را در گیاه تان پیدا کنید

اگر گیاه به رنگ قهوه ای تبدیل شد و برگ هایش را از دست داد، زود تسلیم نشوید، هنوز هم امید هست که این گیاه دوباره احیا شود. اگر چند عدد برگ سبز و ساقه سالم در آن مشاهده می کنید؛ پس گیاه را دور نیندازید تا دوباره با مراقبت و صبوری بتوانید آن را احیا کنید، کافیست راهش را پیدا کنید و به گیاهتان کمک کنید تا دوباره زنده شود.

نکات گیاهان آپارتمانی

به میزان آب دادن به گیاه دقت کنید

گیاهی که بیش از حد به آن آب داده شود، آسیب می بیند و ممکن است رنگ برگ هایش به قهوه ای یا زرد تبدیل شود و خاک آن همیشه مرطوب باقی خواهد ماند. از طرفی اگر فراموش کنید که به آن آب بدهید و دچار کم آبی شود، برگ هایش قهوه ای و در نزدیکی لبه ها خشک شده و حالت فرخوردگی پیدا می کنند. متخصصان باغبانی در این زمینه می گویند معمولاً آب دادن بیش از حد بیشتر به گیاه آسیب وارد می کند. پس باید زمانی به گیاه آب دهید که احساس می کنید تشنه است.

وضعیت نوری را بسنجید

اگر اخیراً گیاه را به نقطه جدیدی انتقال داده اید، ممکن است که نور کافی به آن نرسد. حتی اگر آن را جابجا هم نکرده باشید، ممکن است شرایط تابش نور تغییر کرده باشد و در چنین حالتی باید مراقب باشید که نور کافی به گیاه برسد تا از بین نرود.

نگهداری گیاهان آپارتمانی

یک قسمت مرطوب انتخاب کنید

گیاهان از طریق برگ ها و ریشه ها آب را به خودشان جذب می کنند بنابراین گیاه را در محیط مرطوب نگه دارید که بیش از حد آفتابی یا خشک نباشد.

با دقت گیاه را تغذیه کنید

گیاه مانند یک حیوان یا حتی یک انسان نیاز به مراقبت دارد و دچار سوء تغذیه می شود. می توانید از مکمل های مخصوص گیاهی و کود ها طبق دستورالعملی که دارند استفاده کنید. اول باید ببینید که چه ماده مغذی را کم دارد سپس آن را فراهم کرده و سریع به گیاه برسانید. گاهی اوقات چند هفته طول می کشد تا ماده ای که به گیاه برای تغذیه داده اید، به آن جذب شود و به طور کامل ریکاوری شود.

یکی دیگر از گزینه های موجود برای گیاهانی که دچار سوء تغذیه شده اند، استفاده از کود حلال در آب است که مواد مغذی را به تدریج آزاد می کند و باعث می شود که احتمال سوختگی ریشه کاهش پیدا کند. می توانید آن را داخل آب بریزید و هنگام آب دادن به گیاه بدهید. کود ها را فقط در زمانی استفاده کنید که گیاه در حال رشد است. کود دادن بیش از حد و استفاده از کود غلط و نامناسب؛ باعث سوختن ریشه گیاه می شود.

نگهداری گیاهان خانگی

به ترکیب خاک دقت کنید

اگر همه راهکار ها را امتحان کردید و گیاه دوباره احیا نشد، باید به ترکیب خاک دقت کنید و یا کود را عوض کنید تا مواد مغذی مورد نیاز و لازم به آن برسد و بتوانید دوباره گیاه را سالم نگه داشته و احیا کنید اما در صورتی که از هیچ کدام از روش های بالا در طولانی مدت نتیجه نگرفتید، احتمالاً گیاه تان از بین رفته است.

نکته ای مفید برای همه دارندگان گیاهان آپارتمانی

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی