داروهای ممنوع بارداری
بارداری حساس ترین دوران برای جنین است و مصرف خودسرانه داروهای ممنوع بارداری باعث به وجود آمدن مشکلات جدی برای جنین میشود.

قرص و داروهای ممنوع در دوران بارداری و شیردهی

اکثر بازار های تجاری در مورد دارو هشدار می دهند که خانم‌ های باردار یا شیرده باید مراقب باشند و از همه داروها استفاده نکنند؛ زیرا ممکن است با استفاده از این داروها عوارض جانبی اتفاق بیفتد. مشاوره گرفتن از یک پزشک برای شروع داروی جدید راه حل منطقی است و شما باید مطمئن شوید که از خود و فرزندتان محافظت می کنید.

بیش از 45 درصد خانم های شیرده حداقل از یک دارو یا یک نسخه استفاده می کنند؛ اما بعضی از دارو ها هستند که هرگز نباید توسط آن ها استفاده شود که در این قسمت از نمناک در موردشان صحبت خواهیم کرد.

مصرف بیش از حد دارو های مسکن

پزشکان بر این عقیده هستند که مصرف دارو های مسکن مانند ایبوپروفن به مقدار کم اشکالی ندارد اما اگر خیلی زیاد آنها را استفاده کنید، روی رشد کودک اثر گذار است که همین مورد در مورد دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی هم صدق می‌ کند و ممکن است عاملی برای سقط جنین، یرقان یا حتی مشکلات قلبی نوزاد باشد.

دارو های ایزوترتینوئین

متخصصان در این زمینه؛ ممکن است این دارو را برای افرادی که دچار آکنه و وضعیت های مزمن پوستی هستند؛ تجویز کنند. این دارو یک نوع ویتامین هم محسوب می شود که سرعت ترمیم سلول را بالا می برد اما باید مراقب باشید که در دوران بارداری یا شیردهی؛ هرگز آن را استفاده نکنید.

دارو خوردن

دارو های بازکننده راه تنفس

قطعا هیچ کسی دوست ندارد که به عفونت سینوسی یا آبریزش بینی دچار شود؛ به خاطر همین در چنین شرایطی از دارو استفاده می کند، اما بهتر است که از این نوع دارو ها کمک نگیرید؛ چرا که در دوران بارداری و شیردهی خطرناک است و ممکن است به نوزادتان آسیب برسد.

دارو های سرطان

شیمی درمانی و دارو های مربوط به سرطان در سه ماه اول بارداری می تواند عاملی برای مشکلات بارداری و ناتوانی در کودکان باشد؛ هم چنین خطراتی را در این سه‌ماهه اول به وجود می‌ آورد؛ بنابراین پزشکان باید مراقب باشند که چه دارو هایی را برای مادر تجویز می کنند.

داروی تشنج

مطالعات نشان می دهد که دارو های تشنج ممکن است باعث ایجاد نقص در کودکان شود. این خطر برای خانم ها زمانی افزایش پیدا می‌ کند که چند دارو را در کنار هم استفاده کرده باشند؛ همچنین تشنج در دوران بارداری هم خطرات خودش را دارد. از طرفی دارو ها ممکن است امنیت کودک را به خطر بیاندازند؛ بنابراین باید جایگزین بهتری برای آن ها پیدا کرد.

مصرف قرص

داروی رقیق کننده خون

دارو های رقیق کننده خون توسط مردم زیادی در دنیا استفاده می‌ شود و می‌ توانند مشکلات قلبی و اختلال در رگ های خونی را بهبود ببخشند؛ همچنین از حمله قلبی و سکته جلوگیری می‌ کنند اما تعدادی از داروهای رقیق کننده خون؛ مانند وارفارین خطرات زیادی برای نوزاد داخل شکم مادر و همچنین نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند؛ به همراه دارند.

داروی افسردگی

استفاده از دارو های استرس، ضد افسردگی، اختلال دوقطبی و اضطراب کیفیت زندگی را بهبود می بخشند، اما برای کودک خطرناک است و باعث ایجاد خطراتی برای جنین و نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند؛ خواهد شد.

محافظت از کودک شیرخواره و جنین داخل شکم

قطعا یک خانم باردار یا شیرده باید همه دارو های مصرفی را به پزشک اطلاع دهد؛ حتی اگر یک داروی بدون نسخه هم استفاده می کنید؛ باید به پزشک تان بگویید.

در دوران شیردهی؛ نسبت به دوران بارداری مصرف دارو ها خطر کم تری دارند؛ اما به هر حال باید به پزشک اطلاع داده شوند.

اگه بارداری، این قرص و داروها رو نخور

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : renuerx / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
وبگردی