تولد
رژیم غذایی رادیوتراپی
مراقبت های غذایی تاثیر بسزایی در بهبود سریع تر بیماران رادیوتراپی دارد همچنین رژیم غذایی رادیوتراپی باعث کاهش عوارض جانبی این درمان نیز میشود.

رژیم غذایی بیماران رادیوتراپی در مراحل مختلف

سرطان یک بیماری پیچیده است و نیاز به درمان دقیقی دارد. درمانی که شامل رژیم غذایی جدید و استفاده از بعضی از دارو ها می شود، اما بعضی از روش ها مانند رادیوتراپی که در پروسه درمان سرطان به کار گرفته می شود، نیازمند رعایت نکاتی است که در این قسمت از نمناک آن ها را برایتان توضیح خواهیم داد.

باید نبایدهای رژیم غذایی در دوران رادیوتراپی

زمانی که در حال انجام رادیوتراپی هستید، رژیم غذایی می‌ تواند به‌ شدت مؤثر باشد و عوارض جانبی این درمان را کم کند و باعث افزایش سلامتی تان شود؛ همچنین می‌ توانید رژیم های مانند رژیم کتو را دنبال کنید که به شدت مؤثر هستند.

طبق مطالعات انجام شده، محدود کردن کربوهیدرات می تواند یک روش مؤثر در بین بیماران سرطانی باشد، زیرا باعث کاهش سرعت یا توقف رشد تومور ها خواهد شد؛ بنابراین بسیار مهم است که پیشنهادات پزشک را دقیقاً به کار بگیرید و رژیم غذایی خوبی را رعایت کنید تا عوارض جانبی رادیوتراپی کاسته شود.

غذای کم چرب یا پوره شده

درمان سرطان معمولاً باعث ایجاد حس خشکی داخل دهان می شود. برای جلوگیری از این اتفاق بسیار مهم است که مقدار زیادی آب را به طور منظم در طول روز بنوشید.‌ از مصرف غذاهای خشک خودداری کنید و از غذای کم چرب یا غذا های پوره شده استفاده کنید.

نوشیدن آب

مواد غذایی سبک‌تر

موکوزیت یکی از عوارض جانبی رادیوتراپی است و در واقع نوعی التهاب داخل دهان است که در چنین شرایطی باید از مصرف غذا های اسیدی مانند مرکبات خودداری کنید. غذا هایی که بافت سفتی دارند، هرگز مناسب نیستند. در کنارِ آن باید به دنبال مواد غذایی سبک‌تر بگردید که حس آرامش را در دهان تان به وجود بیاورد.

غذاهای نرم تر

زمانی که بعضی از درمان های سرطان را پیگیری می کنید؛ مشکل بلع اتفاق می افتد؛ بنابراین بهتر است وعده‌ های غذایی خود را کوچک‌تر کرده و به یکباره حجم زیادی از غذا را وارد دهان تان نکنید‌؛ همچنین غذا های جامد خیلی سفت استفاده نکنید که گوشت قرمز یکی از نمونه‌ های این غذاهای سفت و سخت است.

وعده های غذایی کوچک‌تر

بسیاری از درمان های مربوط به سرطان باعث کاهش اشتها می‌ شود و مشکلاتی مانند سوء هاضمه را به وجود می‌ آورد؛ بنابراین بسیار مهم است که کالری ها را در طول روز به چند وعده غذایی کوچک تبدیل کنید.

غذا خوردن

فیبر و مایعات بیشتر

آخرین عارضه جانبی که در این مقاله راجع به آن صحبت می کنیم، اسهال است. برای جلوگیری از این اتفاق بسیار مهم است که فیبر حلال و لاکتوز مخمری در مواد غذایی مانند سیب استفاده کنید. وقتی که رادیوتراپی مستقیماً برای معده به کار گرفته شود، احتمال ابتلا به اسهال افزایش پیدا می کند که برای جلوگیری از این اتفاق باید تغییراتی را در رژیم غذایی ایجاد کنید؛ همچنین باید مصرف شیر و چربی ها را هم متعادل کنید و مصرف مایعات را بالا ببرید.

رژیم غذایی بیماران بعد از رادیوتراپی

وقتی که درمان را به اتمام برسانید، باید پرتوکل های رژیم غذایی را رعایت کنید تا بدن تان عملکرد بهتری داشته باشد و خطر ابتلای مجدد به سرطان کاسته شود. متخصصان پیشنهاد می‌ کنند که مصرف غذا های فرآوری شده و صنعتی را کاهش دهید.

چربی ترانس و نگهدارنده های موجود در مواد غذایی برای سلامتی مفید نیستند؛ بنابراین بهتر است محصولات تازه مانند میوه و سبزیجات، گوشت قرمز یا ماهی را انتخاب کنید و هرگز موادی مانند نوشیدنی های صنعتی را استفاده نکنید. موادی که مقدار زیادی شکر و شیرین کننده مصنوعی دارند، هرگز برای چنین دورانی مناسب نخواهند بود.

اهمیت رژیم غذایی در دوران رادیوتراپی

همانطور که گفته شد؛ رژیم غذایی در کاهش اثرات جانبی رادیوتراپی اهمیت بسیار زیادی دارد و حتی می تواند فواید و اثرات آن را افزایش دهد؛ بنابراین باید خیلی به آن دقت کنید. به همین دلیل اگر هر گونه سرطانی در بدن تان ایجاد شده، حتما باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید و زیر نظر او انتخاب مواد غذایی را انجام دهید.

رژیم غذایی واجب برای بیماران رادیوتراپی

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی