تولد
دعای روز نوزدهم رمضان
شب نوزدهم ماه مبارک رمضان اولین شب قدر است و برای این روز عزیز در مفاتیح الجنان دعای مخصوص و اعمال خاص و پر فضیلتی آورده شده است.

متن و ترجمه ی دعای نوزدهم ماه رمضان

شب نوزدهم ماه مبارک رمضان یکی از با عظمت ترین شب های ماه رمضان و آغاز شب های قدر است. در این شب که از هزار شب برتر است، به اذن پروردگار فرشته ها به زمین فرود می آیند و به محضر امام زمان (عج) رسیده و تقدیر هر فرد برای آن حضرت مشخص می شود. در ادامه این بخش از دین و مذهب نمناک دعای نوزدهم ماه رمضان را به همراه ترجمه و اعمال آن آورده ایم.

متن دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ وفّرْ فیهِ حَظّی من بَرَکاتِهِ وسَهّلْ سَبیلی الی خَیْراتِهِ ولا تَحْرِمْنی قَبولَ حَسَناتِهِ یا هادیاً الی الحَقّ المُبین.

دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان صوتی

ترجمه متن دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان

خدایا زیاد بگردان در آن بهره مرا از برکاتش وآسان کن راه مرا به سوی خیرهایش ومحروم نکن ما را از پذیرفتن نیکیهایش ای راهنمای به سوی حـق آشکار ( مفاتیح الجنان )

شرح دعای نوزدهم ماه رمضان

در این دعا می گوییم خدایا کاری کن که از برکات ماه رمضان بهره بسیار ببرم. خواندن دعا، عبادت کردن، تلاوت قرآن و قرائت دعاهایی مانند ابوحمزه از برکات رمضان است. برای استفاده از برکات ماه رمضان باید هنگام سحر بیدار شد و دعا خواند و عبادت کرد. برای رسیدن به بهره ماه رمضان که معنوی است، باید دعا کرد.

رمضان خیرات بسیاری دارد ما در این دعا می گوییم خدایا راه من به سمت خیرات ماه رمضان را آسان کن. افطاری دادن به افراد فقیر ، باخبر شدن از حال همسایه ، کمک به همسایه فقیر و... خیرات و از کارهای ثواب است.

در این دعا می گوییم خدایا من را از قبول حسنات محروم نکن. خدایا به من کمک کن که در این ماه کارهای خطا مانند دروغ و غیبت انجام ندهم زیرا گناهان حسنات و ثواب را از بین می برد. غیبت کردن، دروغ گفتن، نگاه کردن به نامحرم، گمان بد به کسی زدن باعث می شود که حسنات آدمی از بین برود.

در فراز پایانی دعای روز نوزدهم ماه رمضان می گوییم خدایا ای خدایی که راهنمای ما به سوی حـق آشکار هستی این چند دعا را درباره ما مستجاب بفرما.

عکس دعای روز نوزدهم رمضان

اعمال روز و شب نوزدهم ماه مبارک رمضان

برای این روز مهم از روزهای ماه مبارک رمضان نماز و اعمالی ذکر شده است که شامل:

دعای سید بن باقی در روز نوزدهم ماه رمضان

دعای مخصوص روز نوزدهم ماه رمضان، به نقل از سیدابن باقی:

اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ یَا مَنْ‏ (قَوْلُهُ الْحَقُ‏ یَوْمَ یُنْفَخُ فِی الصُّورِ عالِمُ الْغَیْبِ وَ الشَّهادَهِ (سوره الانعام، آیه 73 )

خداوندا، از تو درخواست می کنم ای خدایی که در روزی که در شیپور [قیامت] دمیده می شود، سخن تو حقّ است و دانای نهان و آشکار

وَ هُوَ اللَّهُ الْعَلِیمُ الْخَبِیرُ فَالِقُ الْإِصْبَاحِ وَ جَاعِلُ اللَّیْلِ‏ (سَکَناً وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ حُسْباناً ذلِکَ تَقْدِیرُ الْعَزِیزِ الْعَلِیمِ ‏)( سوره الانعام، آیه 96 )

و خداوند آگاه و کاردان، شکافنده ی سپیده دم هستی و شب را مایه ی آرامش و آفتاب و ماه را برای حساب رسی قرار دادی و این تقدیر خداوند سربلند آگاه است.

یَا مَنْ حَرَّمَ‏ (الْفَواحِشَ ما ظَهَرَ مِنْها وَ ما بَطَنَ وَ الْإِثْمَ وَ الْبَغْیَ بِغَیْرِ الْحَقِ ( سوره الاعراف، آیه 33 )

ای خدایی که کارهای زشت اعمّ از آشکار و نهان و گناه و تجاوز به غیر حقّ را حرام نموده ای،

یَا مَنْ‏ (خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ فِی سِتَّهِ أَیَّامٍ ثُمَّ اسْتَوَیٰ عَلَی الْعَرْشِ ( سوره الاعراف، آیه 54 )

ای خدایی که آسمان ها و زمین را آفریده آن گاه بر عرش استیلا پیدا کرده

یَا مَنْ‏ (لَهُ الْخَلْقُ وَ الْأَمْرُ تَبارَکَ اللَّهُ رَبُّ الْعالَمِینَ ( سوره الاعراف، آیه 54 ) یَا مَنْ تَجَلَّی لِلْجَبَلِ فَ (جَعَلَهُ دَکًّا ( سوره الاعراف، آیه 143 )

و آفرینش و فرمان از آن تو است. بلندپایه باد خدایی که پروردگار جهانیان است. ای خدایی که بر کوه [طور] تجلّی کردی و آن را فروپاشیدی.

أَسْأَلُکَ اللَّهُمَّ بِمَا نَاجَیْتُکَ بِهِ مِنْ مِدْحَتِکَ وَ دَعَوْتُکَ بِهِ أَنْ تَرْزُقَنِی الْقَبُولَ وَ الرَّحْمَهَ فِی هَذَا الْیَوْمِ وَ فِیمَا قَبْلَهُ وَ فِیمَا بَعْدَهُ

خدایا، به آنچه از ستایش و ثنای تو که با تو رازگویی کردم و تو را به آن خواندم، از تو درخواست می کنم که پذیرش و رحمتت را در این روز و پیش و بعد از آن، روزی ام کنی

وَ تَجْعَلَ عَمَلِی صَالِحاً مَقْبُولًا رَاضِیاً زَاکِیاً تُبَیِّضُ بِهِ وَجْهِی وَ تُکْرِمُ بِهِ مَنْزِلَتِی

و عملم را شایسته، مورد پذیرش، مورد پسند و پاکیزه قرار داده و به واسطه ی آن رویم را سپید گردانیده و منزلتم را بالا برده

وَ تُحْسِنُ بِهِ مَثْوَایَ وَ تُتِمُّ بِهِ نُورِی [فَوْزِی ‏] وَ تُلَقِّنِّی بِهِ حُجَّتِی وَ تُعْطِینِی بِهِ مَسْأَلَتِی

و مقامم را نیکو گردانیده و نورم [رستگاری ام] را تکمیل نمایی و دلیلم را تلقین و خواسته ام را عطا کنی

وَ تَشْفِی بِهِ نَفْسِی وَ تَنْصُرُنِی عَلَی عَدُوِّی وَ تَجْمَعُ بِهِ شَمْلِی وَ تَلُمُّ بِهِ شَعْثِی وَ تَرُدُّ بِهِ إِلْفِی

و جانم را بهبودی بخشی و علیه دشمنم یاری کنی و امور پراکنده ام را گردآورده و پژمردگی ام را سامان بخشی و انس و الفتم را بازگردانی

وَ تُصْلِحُ بِهِ أَمْرِی وَ تَرْفَعُ بِهِ شَهَادَتِی وَ تُزَکِّی بِهِ عَمَلِی وَ تُلْهِمُنِی بِهِ رُشْدِی

و کارم را اصلاح کنی و گواهی ام را بالا بری و عملم را پاکیزه گردانی و آنچه موجب رشد من است، به من الهام کنی

وَ تَعْصِمُنِی بِهِ مِنْ کُلِّ سُوءٍ فِی الدُّنْیَا وَ الْآخِرَهِ وَ تَرْزُقُنِی بِهِ الْجَنَّهَ وَ تَفُکُّ بِهِ رَقَبَتِی مِنَ النَّارِ إِنَّکَ عَلی‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ

و از همه ی بدی های دنیا و آخرت نگاه داری و بهشت را روزی ام کنی. به راستی که تو بر هر چیز توانایی

وَ هُوَ عَلَیْکَ نَزْرٌ وَ عِنْدَکَ حَقِیرٌ یَسِیرٌ بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ وَ صَلَّی اللَّهُ عَلَی سَیِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِین‏

و این بر تو اندک و نزد تو کوچک و کم است. به رحمتت ای مهربان ترین مهربانان و درود خداوند بر سرورمان حضرت محمّد و خاندان پاک او.

دعای روز نوزدهم رمضان

اعمال شب نوزدهم ماه رمضان

در مفاتیح الجنان اعمالی برای شب نوزدهم ذکر شده است که چنانچه پیش از این هم در بخش دین و مذهب نمناک خواندید عبارتند از:

غسل شب نوزدهم ماه رمضان

غسل کردن. علاّمه مجلسی فرموده:بهتر است غسل این شب ها در هنگام غروب آفتاب انجام گیرد که نماز شام را با غسل بخواند.

نماز نوزدهم ماه رمضان

دو رکعت نماز که در هر رکعت پس از سوره «حمد»، هفت مرتبه «توحید» خوانده و پس از فراغت از نماز «هفتاد مرتبه» بگوید:

«أَسْتَغْفِرُ اللّٰهَ وَأَتُوبُ إِلَیْهِ»

دعای شب نوزدهم ماه رمضان

قرآن مجید را باز کند و در برابر خود گرفته و بگوید:

اللّٰهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِکِتابِکَ الْمُنْزَلِ وَمَا فِیهِ وَفِیهِ اسْمُکَ الْأَکْبَرُ وَأَسْماؤُکَ الْحُسْنیٰ وَمَا یُخافُ وَیُرْجیٰ أَنْ تَجْعَلَنِی مِنْ عُتَقائِکَ مِنَ النّارِ.

خدایا؛ از تو درخواست می کنم به حق کتاب نازل شده ات و آنچه در آن است و در آن است نام بزرگ ترت و نام های نیکوترت و آنچه بیم انگیز است و امیدبخش، اینکه مرا از آزادشدگان از آتش دوزخ قرار دهی. سپس هر حاجت که دارد بخواهد.

ذکر روز نوزدهم رمضان

دعای قرآن به سر گرفتن شب نوزدهم ماه رمضان 

قرآن مجید را روی سر بگذارد و بگوید:

اللّٰهُمَّ بِحَقِّ هٰذَا الْقُرْآنِ وَبِحَقِّ مَنْ أَرْسَلْتَهُ بِهِ وَبِحَقِّ کُلِّ مُؤْمِنٍ مَدَحْتَهُ فِیهِ وَبِحَقِّکَ عَلَیْهِمْ فَلَا أَحَدَ أَعْرَفُ بِحَقِّکَ مِنْکَ.

خدایا؛ به حق این قرآن و به حق کسی که آن را بر او فرستادی و به حق هر مؤمنی که او را در قرآن ستودی و به حق خود بر آنان، پس احدی شناساتر از تو به حق تو نیست.

سپس 10 مرتبه بگو: «بِکَ یَا اللّٰهُ» و 10 مرتبه «بِمُحَمَّدٍ» و 10 مرتبه «بِعَلِیٍّ» و 10 مرتبه «بِفَاطِمَةَ» و 10 مرتبه «بِالْحَسَنِ» و 10 مرتبه «بِالْحُسَیْنِ» و 10 مرتبه «بِعَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ» و 10 مرتبه «بِمُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ» و 10 مرتبه «بِجَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ» و 10 مرتبه «بِمُوسَی بْنِ جَعْفَرٍ» و 10 مرتبه «بِعَلِیِّ بْنِ مُوسَی» و 10 مرتبه «بِمُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ» و 10 مرتبه «بِعَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ» و 10 مرتبه «بِالْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ» و 10 مرتبه «بِالْحُجَّةِ».

به ذاتت ای خدا؛ به حق محمّد؛ به حق علی؛ به حق فاطمه؛ به حق حسن؛ به حق حسین؛ به حق علی بن الحسین؛ به حق محمّد بن علی؛ به حق جعفر بن محمّد؛ به حق موسی بن جعفر؛ به حق علی بن موسی؛ به حق محمد بن علی؛ به حق علی بن محمّد؛ به حق حسن بن علی؛ به حق حجّت.

پس هر حاجتی که داری از خدا بخواه.

زیارت امام حسین در شب نوزدهم ماه رمضان

زیارت امام حسین علیه السلام. در روایت آمده:هنگامی که شب قدر می شود، منادی از آسمان هفتم از پشت عرش ندا سر می دهد که خدا هرکه را به زیارت مزار امام حسین علیه السلام آمده آمرزید.

احیای شب نوزدهم ماه رمضان

این شب ها را احیا بدارد؛ روایت شده:هرکه شب قدر را اِحیا بدارد، گناهانش آمرزیده می شود، هرچند به شماره ستارگان آسمان و سنگینی کوه ها و پیمانه دریا ها باشد.

صد رکعت نماز شب نوزدهم ماه رمضان

صد رکعت نماز بجا آورد که فضلیت بسیار دارد و بهتر آن است که در هر رکعت پس از سوره «حمد»، 10 مرتبه «توحید» بخواند.

نماز روز نوزدهم رمضان

دعای شب نوزدهم ماه رمضان

این دعا را بخواند:

اللّٰهُمَّ إِنِّی أَمْسَیْتُ لَکَ عَبْداً داخِراً لَاأَمْلِکُ لِنَفْسِی نَفْعاً وَلا ضَرّاً وَلا أَصْرِفُ عَنْها سُوءً، أَشْهَدُ بِذٰلِکَ عَلَیٰ نَفْسِی، وَأَعْتَرِفُ لَکَ بِضَعْفِ قُوَّتِی، وَقِلَّةِ حِیلَتِی، فَصَلِّ عَلَیٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَأَنْجِزْ لِی مَا وَعَدْتَنِی وَجَمِیعَ الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِناتِ مِنَ الْمَغْفِرَةِ فِی هٰذِهِ اللَّیْلَةِ، وَأَتْمِمْ عَلَیَّ مَا آتَیْتَنِی فَإِنِّی عَبْدُکَ الْمِسکِینُ الْمُسْتَکِینُ الضَّعِیفُ الْفَقِیرُ الْمَهِینُ. اللّٰهُمَّ لَا تَجْعَلْنِی ناسِیاً لِذِکْرِکَ فِیما أَوْلَیْتَنِی، وَلا غافِلاً لِإِحْسانِکَ فِیما أَعْطَیْتَنِی، وَلَا آیِساً مِنْ إِجابَتِکَ وَ إِنْ أَبْطَأَتْ عَنِّی فِی سَرَّاءَ کُنْتُ أَوْ ضَرَّاءَ أَوْ شِدَّةٍ أَوْ رَخاءٍ أَوْ عافِیَةٍ أَوْ بَلاءٍ أَوْ بُؤْسٍ أَوْ نَعْماءَ إِنَّکَ سَمِیعُ الدُّعاءِ.

خدایا؛ شام کردم درحالی که برای تو تنها بنده کوچک و خواری هستم که برای خویش سود و زیانی را به دست ندارم و نمی توانم از خود پیش آمد بدی را بازگردانم، به این امر بر خویش گواهی می دهم و در پیشگاهت به ناتوانی و کمی چاره ام اعتراف می کنم، خدایا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و آنچه را به من و همه مردان و زنان مؤمن، از آمرزش در این شب وعده دادی وفا کن و آنچه را به من عنایت فرموده ای کامل ساز که من بنده بیچاره، درمانده، ناتوان، تهیدست و خوار توأم. خدایا مرا فراموش کننده ذکرت قرار مده، در آنچه سزاوار آنم فرمودی و نه فراموش کننده احسانت، در آنچه عطایم نمودی و نه ناامید از اجابتت، گرچه مدّت زمانی طولانی شود، چه در خوشی یا ناخوشی، یا سختی، یا آسانی، یا عافیت، یا بلا، یا تنگدستی، یا در نعمت، همانا تو شنونده دعایی.

کفعمی از امام زین العابدین علیه السلام روایت کرده که حضرت در این شب ها، در حال قیام و قعود و رکوع و سجود این دعا را می خواند. علاّمه مجلسی فرموده:بهترین اعمال در این شب ها، درخواست آمرزش و دعا است برای حوایج دنیا و آخرت خود و پدر و مادر و خویشان و برادران و خواهران مؤمن، چه آنان که زنده اند و چه آنان که از دنیا رفته اند و خواندن اذکار و صلوات بر محمّد و آل محمّد (صلی الله علیه وآله) به هر اندازه که بتواند.

در بعضی از روایات وارد شده:دعای «جوشن کبیر» را در این سه شب بخواند. روایت شده که خدمت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) عرض شد:اگر شب قدر را یافتم، از خدا خود چه بخواهم؟ فرمود:عافیت.

ذکر شب نوزدهم ماه رمضان

گفتن «صد مرتبه»:أَسْتَغْفِرُ اللّٰهَ رَبِّی وَأَتُوبُ إِلَیْهِ.

گفتن «صد مرتبه»: اللّٰهُمَّ الْعَنْ قَتَلَةَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ؛ خدایا؛ قاتلان امیرالمؤمنین را لعنت کن.

دعای روز نوزدهم ماه رمضان صوتی و متن+ اعمال 19 رمضان

4.116
این مطلب مفید بود ؟133
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ز.ت
وبگردی