بعد از بچه دار شدن
در زندگی همه ما، افرادی وجود دارند که رفتارها و کارهایشان تاثیرات منفی در زندگی و تربیت کودکمان می گذارند و باید به هر نحوی از این افراد دوری کرد.

ارتباطاتی که بعد از بچه دار شدن باید محدود شوند

بسیاری از ما در زندگی اجتماعی و خانوادگی گاهی با افرادی ارتباط داریم که نه تنها در بهتر شدن حالمان تاثیری ندارند، بلکه ارتباط با آنها منجر به از دست دادن حال خوب خودمان و از دست دادن انرژی زیادی می‌شود و حتی در تربیت کودکانمان نیز تاثیر فراوان دارد.

این افراد کسانی هستند که با حرف و رفتارشان روح ما را خدشه دار می‌کنند و به زندگی ما، به طور مستقیم یا غیر مستقیم آسیب می‌زنند و چنانچه در خانواده پلاس نمناک می‌خوانید، نبود آنها شرایط بهتری را ایجاد می‌کند، ولی ممکن است این افراد از نزدیکان ما باشند که قطع ارتباط با آنها مشکل بیشتری برایمان ایجاد نماید، در این شرایط شما باید فاصله تان را با آنها بیشتر کنید.

دشمنان دوست نما

دوستان دورو یا همان دشمنان دوست نما افرادی هستند که تظاهر به دوستی می‌کنند اما در حقیقت به شما حسادت می‌کنند و شما را دوست ندارند و به فکر ضربه زدن به شما و خانواده تان هستند. آنها پشت سر شما غیبت کرده و وقتی خوشحال می‌شوند که شما شکست بخورید و حرف‌ها و کارهایی انجام می‌دهند که به شما صدمه می‌زند و آزارتان می‌دهد.

برای جریحه دار کردن احساسات شما از روش‌های منفعلانه-تهاجمی استفاده می‌کنند، مثلاً ممکن است شخص دیگری را تحسین کنند تا شما را ناراحت کنند. حضور یک دشمن دوست نما در زندگیتان می‌تواند اضطراب بیشتری به شما وارد کند و بنابراین به سلامت جسمی و روحی شما آسیب بزند پس به خاطر فرزندتان هم شده، از این افراد دوری کنید.

دشمن دوست نما

افراد منفعت طلب

دوستی و ارتباط با افراد منفعت طلب و خودخواه به ضرر شماست. افرادی که در ارتباط با دیگران فقط خودشان را می‌بینند و فقط درباره چیزهایی که به آنها مربوط است صحبت می‌کنند و فقط زمانی به طرف شما می‌آیند که برایشان سود داشته باشید و از شما برای نفع شخصی خود، سوء استفاده می‌کنند. این افراد همه دنیا را بدهکار خودشان می‌دانند، در حالی که به شخصه حاضر نیستند چندان به زحمت بیفتند و چیز زیادی به دنیا عرضه کنند.

به خاطر فرزندتان هم شده، خودتان را بازیچه دست افراد خودخواه قرار ندهید، بلکه مرز مشخصی را در روابط خود با این افراد قائل شوید. حرفتان را رک و صریح به آنها بزنید و در برخی مواقع به آنها نه بگویید. این را در نظر داشته باشید که شما نمی توانید همه افراد را از خود راضی نگه دارید.

افراد دخالت کننده

والدین برای فرزندشان مرجع قدرت به حساب می‌آیند و اگر قرار باشد هر شخصی در این بین، در امر آموزش فرزندان دخالت کند و مرجع قدرت کودک شود، شرایطی پیش می‌آید که کودک مجبور است در مقابل همه این افراد بله و چشم بگوید و هرگز نمی تواند شخصیت مستقل خود را شکل دهد.

والدینی که اجازه دخالت دیگران در تربیت فرزند و مهم تر از همه دخالت در حریم شخصی خود و فرزندشان را نمی دهند با اینکار احساس امنیت نیز در فرزندشان به وجود می‌آورند.

پس اگر شخصی در تربیت فرزندتان دخالت می‌کند، ابتدا از او به خاطر علاقه و اهمیتی که به فرزندتان می‌دهد تشکر کنید، سپس به او بگویید که روش آموزشی شما برای فرزندتان متفاوت و مختص خودتان است و اگر دخالت دیگران در تربیت فرزندمان همچنان ادامه داشت و تکرار شد در نهایت باید حریم خود را به روی دیگران ببندیم و مانع آسیب فرزندمان شویم.

دخالت در تربیت فرزند

افراد سرزنش گر

این افراد به طور معمول اعتماد بنفس ضعیفی دارند و برای پنهان کردن اعتماد بنفس ضعیف خود حتما چیزی را برای سرزنش پیدا می‌کنند و دیگران را تحقیر می‌کنند. این افراد هیچ وقت تقصیر را به گردن نمی گیرند و دیگران را مقصر اصلی می‌دانند. به خاطر روان خود و کودکتان از این افراد فاصله بگیرید.

افراد عصبی و فحاش

این افراد که شما باید از آنها دوری نمایید افرادی هستند که از منطق و کلام درستی برخوردار نیستند و با کوچکترین بهانه خشمگین شده و مشکل خود را با صحبت حل نمی کنند، بلکه بی پروا دهان را باز می‌کنند و زبان خویش را حرکت می‌دهند و به دور از شرم و حیا، فحش و دشنام می‌دهند و آبروی دیگران را مورد هجوم قرار داده و از بین می‌برند. ادامه ارتباط با این افراد به ضررتان است زیرا رفتار منفی آنها تاثیرگذار است و ممکن است فرزندتان دشنام و حرف‌های بد از این فرد بیاموزد.

افراد عصبی و فحاش

افراد منفی نگر

آدم‌های منفی باف و بدبین همیشه شاکی و افسرده اند و تفکرات منفی دارند. هم خودشان ناامنی زیادی تجربه می‌کنند و هم در ما ناامنی ایجاد می‌کنند. این دسته، تا به شما می‌رسند از بدبختی‌ها و بدی‌های دنیا می‌گویند و انرژی مثبت و خوبی به شما نمی دهند.

احساس‌های منفی شدیدی دارند و آدم‌های بد قلقی هستند که افراد دور و برشان را چه آشنا و چه غریبه با کلام و یا رفتارشان می‌آزارند و مدام به شما استرس می‌دهند و مسائل جزئی را بزرگ می‌کند.

آدم‌ها منفی نگر از دیدن پیشرفت در زندگی سایرین خوشحال نمی شوند و تلاش می‌کنند تا بقیه را از رسیدن به موفقیت بازدارند. این افراد با تاثیر منفی خود در زندگی نزدیکانشان سبب می‌شوند ذهن و روان آنها آسیب ببیند.

بخاطر بچه‌ات با این آدم‌ها قطع رابطه کن!

45
این مطلب مفید بود ؟41
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : تربیت کودک
وبگردی