تولد
رفع تندی فلفل
اگر هنگام آشپزی در غذا مقدار زیادی از فلفل استفاده کرده اید می توانید با برخی از مواد غذایی دیگر مانند سیب زمینی و گوجه فرنگی تندی غذا را از بین ببرید.

راه های رفع تندی فلفل؛ چطور تندی فلفل را بگیریم؟

یکی از رموز کدبانوهای ایرانی برای خوشمزه شدن غذاها افزودن به اندازه چاشنی ها و ادویه ها به انواع غذاها است. اما گاهی بسیاری از افراد بر اثر حواس پرتی، تجربه کم در آشپزی و... بیش از حد از فلفل و ادویه های تند در طبخ غذا استفاده می کنند.

کاپسایسین ماده ای است که درون فلفل وجود دارد و باعث تندی فلفل و طعم و مزه دادن به غذا می شود، همچنین می تواند باعث احساس سوزش شدیدی شود که برای چندین دقیقه یا حتی ساعت ها ادامه داشته باشد.

این بخش از سبک زندگی و رازهای خانه داری نمناک را مطالعه کنید تا دریابید چگونه تندی غذا را از بین ببرید و با احساس سوزش دهان پس از خوردن غذای تند چه کنید؟

رفع تندی فلفل

چرا فلفل های تند می سوزانند؟

احساس تندی و سوختگی از ماده ای به نام کپسایسین منشا می گیرد که یک ماده فعال در فلفل است و با گیرنده های حسی حرارت درون دهان و پوست ارتباط برقرار می کند.

حتی با وجود اینکه حرارتی نیز در کار نیست اما بدن به کپسایسین مانند حرارات بالا واکنش نشان می دهد. برای جلوگیری از سوزش باید کپسایسین را از محل اتصال پاک کنید و یا آنقدر رقیقش کنید که حسش کم شود.

رفع تندی فلفل از غذا

کره بادام زمینی به غذا بیافزایید:

کره بادام زمینی سرشار از چربی های غیر اشباع تک زنجیره و مواد مغذی است. این چربی ها با جلوگیری از اتصال کپسایسین موجود در فلفل به گیرنده های عصبی روی زبان تندی غذا را کاهش می دهند.کره بادام زمینی همراه با انواع مواد غذایی مانند میوه، کرفس، ژله و … قابل مصرف است.

کره بادام زمینی

مواد شیرین کننده به غذا اضافه کنید:

برای از بین بردن تندی غذا در حین پخت یک مواد شیرین کننده مانند قند، شکر و عسل به غذا بیافزایید تا طعم تند آن را از بین ببرد. توجه کنید از این روش تاثیرگذار نیز میتوانید برای بعضی غذاها استفاده کنید تا طعم و عطر اصلی غذا حفظ شود.

آب لیموترش یا سرکه به غذا بیافزایید:

برای از بین بردن تندی غذا در حین پخت چاشنی های ترش مزه مانند آب لیمو ترش تازه، سرکه سیب، سرکه انگور و آبغوره افزوده و هم بزنید تا با غذا مخلوط شوند و تندی زیاد غذا را از بین ببرند. چاشنی های ترش مزه به علت تغییر دادن مزه اصلی غذا در همه انواع غذا ها قابل استفاده نیستند.

آب لیموترش

حجم غذا را افزایش دهید:

یکی از روش های موثر برای از بین بردن تندی غذا افزودن مقداری مواد اولیه به غذای در حال پخت است زیرا افزایش حجم غذا سبب رفع تندی آن می شود البته این راهکار را زمانی می توانید انجام دهید که وقت کافی برای پخت مواد غذایی داشته باشید.

از گوجه فرنگی استفاده کنید:

برای رفع تندی غذا به آن گوجه فرنگی یا آب گوجه فرنگی را بیافزایید. خاصیت اسیدیته گوجه فرنگی سبب کاهش تندی غذا می شود.

آب گوجه فرنگی

از این مواد غذایی کمک بگیرید:

برای رفع تندی غذا از مواد غذایی مانند سبزی ها، سیب زمینی، فلفله دلمه ای، گوشت، حبوبات، کلم بروکلی و … کمک بگیرید.

این روش ها را امتحان کنید:

افزودن لبنیات پرچرب به غذا های تند مانند اضافه کردن شیر به سس تند موجب حل شدن کپسایسین موجود در فلفل در لبنیات و کاهش طعم تند غذا می شود.

افزودن نمک به غذا و یا خوردن غذا به همراه چیس نمکی و غذا های نمک سود شده نیز در رفع تندی غذا مؤثر می باشد. اما بیماران مبتلا به فشار خون نباید این روش را امتحان کنند.

در صورتی که علت اصلی تندی غذا فلفل تازه است، خارج کردن تکه های فلفل از غذا قبل از پخت کامل آن جهت جلوگیری از افزایش طعم تند غذا ضروری است.

از بین بردن تندی فلفل غذا

رفع تندی فلفل در دهان

زمانی که غذای تند یا فلفل های تند بخورید دهان شما دچار سوزش می شود پس باید بلد باشید که چطور جلوی سوختن بر اثر تندی را بگیرید.چگونه جلوی سوزش فلفل تند را بگیریم؟

  • لبنیات بخورید زیرا لبنیاتی مانند ( خامه ترش، شیر، پنیر، بستنی ) به حل شدن کپسایسین کمک می کنند و تندی دهان را از بین می برند.
  • غذاهای چرب بخورید یا کمی روغن را در دهان خود بچرخانید و بیرون بریزید تا سوختگی تمام شود.
  • یک قاشق کره بادام زمینی یا عسل میل کنید.
  • برای خنثی کردن تاثیرات کپسایسین غذاهای اسیدی مانند لیمو و گوجه فرنگی بخورید.
  • غذاهایی که دارای نشاسته کپسایسین اضافی را در خود می کشند پس غذاهای نشاسته ای بخورید.

رفع تندی فلفل روی زبان

رفع تندی فلفل از دست

اگر به فلفل تند دست زدید، برای از بین بردن تندی دستانتان:

  • دست ها را با مایع ظرف شویی بشویید.
  • با مالیدن روغن گیاهی و کره به دستان کپسایسین را از بین ببرید.
  • در محلول سفید کننده رقیق دستان خود را بشویید.

نکته مهم:

اگر با خوردن غذا یا فلفل تند دهانتان دچار سوزش شد، آب یخ ننوشید زیرا آب می تواند کپسایسین را پخش کند و باعث بدتر شدن وضعیت شود. نوشیدنی های الکلی، قهوه و نوشابه نیز سوزش دهان را برطرف نمی کنند و باعت تاثیر بیشتر کپسایسین می شود.

تکنیک رفع تندی فلفل از دست و دهان و غذا

4.1115
این مطلب مفید بود ؟9421
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : فلفل
وبگردی