تولد
حساسیت به خورشید
شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که به دلیل ماندن زیر نور خورشید صورت و دست های شما شروع به خارش کند و کهیر های پوستی بزنید. آیا می دانید دلیلش چیست ؟

علل حساسیت به نور خورشید و کهیر زدن پوست زیر آفتاب

کهیر زدن پوست که معمولاً به آن حساسیت های گرمایی هم گفته می شود، بیشتر برای نوجوانان و کودکان هنگام عرق کردن اتفاق می افتد و این کهیر ها از عرق تشکیل شده اند. کودکان بیشتر از نوجوانان در معرض این مشکل هستند زیرا غده های عرق آن ها در حال رشد است که معمولاً مشکلاتی ایجاد می کنند و با خارش همراه هستند. در بیشتر موارد خود کهیر عاملی برای مراجعه به پزشک نخواهد بود اما گزینه های درمانی و راه های پیشگیری وجود دارد که باید آن را مد نظر داشته باشید.

نور آفتاب

علائم کهیر زدن پوست

علائم کهیر ها معمولاً از ظاهرشان مشخص است. جوش های قرمز رنگ همراه با خارش و در قسمت هایی اتفاق می افتد که عرق زیر لایه پوست به دام افتاده باشد. گردن، شانه و قفسه سینه رایج ترین قسمت های کهیر هستند. چین خوردگی های پوست و قسمت هایی که لباس با پوست برخورد دارد، معمولاً بیش از بقیه در معرض ایجاد کهیر قرار می گیرند و ممکن است این اتفاق واکنش پوست باشد یا اینکه چند روز طول بکشد تا پوست بهبود پیدا کند.

گاهی اوقات کهیرها شبیه به جوش های ریز هستند و بستگی دارد که پوست شما نسبت به عرق چه واکنشی نشان دهد و گاهی اوقات ورم و خارش در این قسمت ها دائمی خواهد شد.

حساسیت به نور آفتاب

علل و محرک ها

هوای گرم مخصوصاً همراه با رطوبت، رایج ترین علت ایجاد کهیر زیر آفتاب است زیرا بدن عرق می کند تا بتواند پوست را خنک نگه دارد. زمانی که عرق بیش از میزان طبیعی باشد، غده ها بیش از حد کار می کنند و در نتیجه توده های عرقی مسدود می شوند و سپس عرق را در عمق پوست به دام می اندازند و همچنین ممکن است عرق به لایه هایی از پوست در نزدیک لایه سطحی نفوذ کند و در آن جا به دام بیفتد.

کهیر

چنانچه قبلا هم در بخش سلامت نمناک گفتیم کهیر زدن در هر زمان از سال امکان پذیر است و معمولاً در ماه های گرم بیشتر اتفاق می افتد. اگر در مناطق خنک زندگی می کنید، احتمالا با مسافرت به مناطق گرم تر دچار این حساسیت ها خواهید شد.

انواع حساسیت به نور آفتاب 

خارش پوست و دست ها زیر نور آفتاب

افرادی که به نور خورشید حساسیت دارند به هنگام مواجهه با آن دچار خارش می شوند. در بیماران حساس به نور خورشید، حتی زمانی که فرد مدت زمان کوتاهی در معرض نور خورشید قرار گیرد، واکنش آلرژیک ایجاد می شود. اشعه های مضری چون اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید منجر به آسیب پوستی می شوند. علائم حساسیت به نور خورشید، بسته به علت حساسیت و نوع پوست، از خفیف تا متوسط می باشد و عبارتند از :

جوش های قرمز یا صورتی روشن ، احساس خارش یا سوزش در محل آسیب دیده ، تراوش مایع (بیرون ریختن مایع از پوست)، این علائم ممکن است به علائمی مانند کهیر، تاول های کوچک، جوش های خارش دار و پوسته پوسته شدن منجر شود.

خارش پوست دست

افرادی هم هستند که بیماری خاصی مانند پورفیری و لوپوس و... دارند که نسبت به نور آفتاب حساس شان می کند. برخی دیگر هم تحت درمان هایی هستند که در برابر نور آفتاب دچار واکنش های پوستی می شوند. فتودرماتیت معمولا ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است که نواحی صورت (به جز پلک ها)، قسمت V شکل قفسه سینه و پایین گردن، پشت دست ها و ساعدها را در برمی گیرد.

کهیر خورشیدی

کهیر خورشیدی نوعی کهیر مزمن است که افراد به دلیل قرار گرفتن در معرض نور آفتاب دچارآن می شوند. این افراد دچار خارش، قرمزی و کهیرهایی روی نواحی از پوست که در معرض نور آفتاب است می شوند.کهیرهای خورشیدی می توانند درعرض چند دقیقه ظاهر شوند، اما با خارج شدن از معرض نور آفتاب، سریعا ناپدید می شوند.

خارش گردن

حساسیت به نور خورشید به طور کامل قابل درمان نیست. این عارضه تهدیدی برای زندگی فرد نیست اما، جوش ها ممکن است ناخوشایند باشند و خارش ناشی از آن برای فرد ناراحت کننده باشد. اجتناب از قرارگیری در معرض نور خورشید، راه حل اصلی برای پیشگیری از آن است.

سعی کنید بین ساعت های 10 صبح تا 4 عصر که نور خورشید شدید است، از منزل خارج نشوید. اگر باید بیرون بروید حتماً از کرم های ضد آفتابی دارای اس پی اف 30 یا بالاتر، کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید و بدن خود را بپوشانید.

کهیرهای کولینرژیک

کهیر کولینرژیک یا کهیر گرمایی نوعی کهیر مزمن است که به دلیل افزایش دمای بدن به وجود می آید. گرفتن دوش آب گرم، ورزش کردن، خوردن غذاهای تند و پر ادویه دار و یا کشیدن پتوی گرم موقع خواب و هر چه سبب بالا رفتن دمای بدن شود، می تواند در افرادی که کهیر کولینرژیک دارند سبب کهیر زدن شود.

ورزش کردن

آلرژی به کرم ضدآفتاب

واکنش به کرم ضدآفتاب می تواند در نواحی که بیشتر از همه در معرض نور آفتاب قرار دارند، بروز کنند.

درمان های کهیر های تابستانی شامل موارد زیر است:

اولین راه حل ممکن این است از مکان های بسیار گرم که باعث عرق زیاد روی پوست می شوند، دور بمانید.

حتماً لباس خیس شده از عرق را عوض کنید.

زمانی که وارد یک محیط خنک تر می شوید، احساس خارش زیر پوست وجود خواهد داشت اما بهتر است آن را تحریک نکنید.

  •  لوسیون کالامین
  •  استروئید موضعی
  • آنهیدروس لانولین
  •  پوشیدن لباس های گشاد
  •  استفاده نکردن از محصولاتی که حاوی وازلین یا روغن معدنی هستند

کرم هیدروکورتیزون هم یک راه موثر برای از بین بردن خارش پوست است.

لوسیون

راهکارهای پیشگیری

یکی از موثر ترین راه ها برای پیشگیری از ایجاد این کهیر ها ، دوری کردن از شرایطی است که عامل ایجاد عرق زیاد هستند.

اگر قرار است به یک منطقه شرجی و گرم بروید ، حتماً لباس های نخی گشاد تن کنید. زمانی که بیرون از منزل ورزش می کنید، رطوبت هوا را در نظر داشته باشید.

حتماً بعد از برگشتن به منزل، مخصوصاً در مناطقی که آب و هوای گرم و مرطوب دارد، دوش آب خنک بگیرید. 

کهیر تابستانی روی پوست کودکان

کودکان مخصوصاً نوزادان بیش از بقیه در معرض این کهیرها هستند و غده های عرق آن ها هنوز به طور کامل رشد نکرده است و در نتیجه پوست آن ها نمی تواند در برابر تغییرات دما عکس العمل خوبی داشته باشد.

کهیر کودکان

نوزادان معمولاً این کهیرها را روی پوست صورت خود و چین خوردگی پوست اطراف گردن تجربه می کنند. این کهیر ها مانند حساسیت های دیگر معمولاً بدون آسیب و خود به خود از بین می روند و البته ممکن است کودک به دلیل احساس خارش دچار کلافگی شود.

اگر جوش های قرمز ریز را زیر پوست کودک متوجه شدید، حتماً در قسمت های دیگر بدنش هم به دنبال این جوش ها بگردید و به دنبال لباسی باشید که بتواند در روزهای گرم ، بدن او را خنک نگه دارد.

آیا کودک احساس کلافگی دارد یا کمبود ادرار او نشان دهنده کم آبی بدنش است ؟

در چنین حالتی حمام نسبتاً مطبوع و خنک حس بهتری به کودک خواهد بخشید.

همچنین بهتر است تا حد امکان در چنین مناطقی از محصولاتی که پایه روغن دارند ، استفاده نکنید زیرا منافذ پوست را می بندد.

اگر کودک شما تب بالای 38 درجه همراه با علائم دیگر داشت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

تب کودک

حرف آخر

به خاطر داشته باشید که باکتری روی پوست زندگی می کند. خارش زیاد باعث باز شدن زخم ها می شود و عفونت را افزایش می دهد.

بعضی از افراد سیستم بدنی خاصی دارند و بیشتر عرق می کنند که به این وضعیت هایپرهیدروزیس گفته می شود. اگر شک دارید که جزء این افراد هستید یا خیر ، بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید.

اگر این کهیرها روی پوستتان ظاهر شدند، نسبت به آن ها بی تفاوت نباشید زیرا بدنتان سعی دارد ویژگی های خودش را با کهیرها نشان دهد و حتماً باید در هوای گرم بدن خود را هیدراته نگه دارید و همچنین هنگام انجام فعالیت فیزیکی بدن خود را ابرسانی کنید.

به دنبال علائم دیگری مثل تپش قلب ، سر درد و سرگیجه باشید و هر چه سریع تر به مکان خنک تر بروید.

علت کهیر زدن پوست زیر نور آفتاب + راه حل

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی