حساسیت به رنگ مو
ترکیب هایی در رنگ موها وجود دارد که می تواند با تحریک سیستم ایمنی، باعث بروز حساسیت های شدیدی مانند قرمزی و تاول و خارش در گردن،پوست سر و چشم ها شود.

حساسیت به رنگ مو و آنچه خانم ها باید در این مورد بدانند

حدود 5 درصد از استفاده کنندگان رنگ موهای دائمی، دچار حساسیت ، که اغلب به شکل التهاب پوستی همراه با قرمزی و خارش در محدوده پوست سر است، می شوند . یک واکنش سیستماتیک که تمام پوست بدن و سایر اعضای بدن را درگیر می کند ، اگر چه نادر است اما در موارد شدید امکان پذیر است .

به طور قابل توجهی، التهابات پوستی دست ها ، بر روی آرایشگرهایی که بدون دستکش با این رنگ ها در تماس هستند ، تاثیر می گذارد . طبق آنچه در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند ؛

آلرژی به رنگ مو

دانستنی هایی راجع به رنگ مو و حساسیت به آن

علت و علائم عمومی حساسیت به رنگ مو

دلیل اصلی که در حساسیت های رنگی چه بر روی پوست سر ، صورت ، گردن ، پشت یا دست ها دخیل است ،ماده ای است که به نام PPD شناخته می شود .

رایج ترین نشانه، خارش و سوزش پوست سر مدت زمان کوتاهی پس از رنگ کردن مو است . بعضی اوقات علائم چند روز یا چند هفته بعد از رنگ کردن مو به وجود می آیند .

انواع حساسیت به رنگ مو

نشانه های حساسیت داشتن به رنگ مو

حساسیت به رنگ مو به دلیل وجود ماده ای به نام PPD

از سال 1909 PPD به طور گسترده ای در بازار موجود است و هنوز هم در بیشتر از دو سوم رنگ موهای دائمی استفاده می شود . رنگ موهای صنعتی معمولا در دو بطری موجود هستند. یکی از آن ها بر اساس PPD است ( اکسید نشده و بنابراین بی رنگ ) و دیگری همراه با اکسید کننده یا ظاهر کننده که معمولا آب اکسیژنه است .

در فرایند رنگ کردن مو آب اکسیژنه در ابتدا برای کاهش دادن رنگ دانه های طبیعی پوست و مو به نام ملامین استفاده می شود . سپس PPD برای تغییر رنگ مو به کار برده می شود . زمانی که PPD با آب اکسیژنه واکنش نشان می دهد ، کمی اکسید و رنگی می شود ، که همین حالت باعث بروز حساسیت می گردد .

زمانی که PPD کاملا اکسید شود باعث ایجاد حساسیت نمی گردد ، بنابراین افرادی که به PPD حساسیت دارند می توانند با خیال راحت کت های خز دار که با PPD رنگ شده اند را بپوشند . PPD در بعضی از لوازم آرایش های تیره و تاتو های موقت نیز موجود است . در فرانسه ، آلمان و سوئد استفاده از PPD به عنوان رنگ مو ممنوع شده بود زیرا عقیده دارند که باعث اثرات سمی جدی بر پوست و اعضا داخلی بدن می شود .

علت حساسیت به رنگ مو

حساسیت به رنگ مو به دلیل ماده PPD 

حساسیت به رنگ مو و مواد وابسته به PPD

سایر مواد موجود در رنگ موها که می توانند باعث واکنش های حساسیتی شوند شامل هیدروکسیندول ، ایزاتین ، متیل آمینو فنول هستند . مواد وابسته به PPD که می توانند باعث بروز واکنش های حساسیتی شوند به شرح زیر می باشند .

حساسیت به رنگ مو و گروه آزو

که در رنگ موهای موقت ، جوهر خودکار ، گازوئیل و به عنوان رنگ در غذا ها و داروها استفاده می شوند .

بی حس کننده های محلی مانند بنزوکین و پروکائین

حساسیت به رنگ مو و دارو های سولفا

اسید پارا آمینو بنزوئیک که در کرم های ضد آفتاب موجود است . 

اسید پارا آمینو سالیسیلیک که برای درمان بیماری سل استفاده می شود.

درمان آلرژی به رنگ مو

دلایل حساسیت به رنگ مو 

محصولات رنگ مویی اغلب از عبارات گمراه کننده استفاه می کنند و به خریدار پیشنهاد می شود که در صورت بروز حساسیت، در مورد این اصطلاحات با متخصص مو و یا حتی دکتر مشورت کند . " هایپو آلرژیک " ها که کمتر از حد طبیعی یا اندکی حساسیت زا هستند ، کمتر موجب بروز حساسیت می شوند ولی هنوز بروز واکنش های حساسیتی امکان پذیر است .

عبارت بدون بو ،تنها به این معنی است که این محصول بدون هیچ عطر و بویی است . ولی لزوما به این معنی نیست که عاری از خواص حساسیت زا است . یک رنگ مو که کاملا طبیعی است نیز می تواند موجب بروز واکنش های حساسیتی در افراد حساس شود . چیزی که مهم است حساسیت فردی است، حتی اگر اغلب افراد هیچ حساسیتی را تجربه نکنند .

انواع حساسیت هایی که توسط رنگ مو ایجاد می شود و علائم حساسیت به رنگ موها

التهاب های پوستی تماسی ، واکنش ایمونولوژیک پوستی هستند که به دلیل استعداد ژنتیکی فردی اتفاق می افتد . خطر ابتلا به حساسیت با رنگ کردن مکرر افرایش می یابد. حداقل 10 روز بعد از استفاده اولیه از PPD فرد حتما شاهد ایجاد حساسیت های به خصوص می شود .

در تماس دوم یا بعدی با PPD واکنش های حساسیتی بعد از گذشت 6 تا 72 ساعت بیشتر خواهند شد . در این فرایند مولکول های PPD توسط سلول های ایمنی مخصوص هدف گرفته می شوند که موجب ایجاد گرانولوم پوستی ( سالک )، قرمزی ، و تاول می شود .

نواحی تحت تاثیر مانند پلک های چشم ، گوش ها ، پوست در خط رویش مو ،ریش یا گردن اغلب مشخص هستند اما نقاط تحریک شده ممکن است از محدوده تماس با رنگ مو نیز بیشتر پیش بروند . علائم معمولا احساس خارش یا سوزش هستند .

یک نوع حساسیت به رنگ مو

یک نوع حساسیت به رنگ مو در ناحیه چشم

کهیر ها می توانند ظرف چند دقیقه تا یک ساعت بعد از تماس با رنگ مو به وجود بیایند . PPD باعث شروع تولید آنتی بادی های IGE و رها شدن هیستامین در بدن می شود که باعث انبساط رگ ها در پوست می شود و هم چنین باعث ایجاد منافذ در این رگ ها نیز می گردد .

افزایش جریان خون همراه با رسوخ پلاسما در داخل فضای بافتی پوست باعث ایجاد قرمزی و ورم می شود . سندروم کهیر تماسی همراه با تکه های قرمز در سرتاسر بدن ، و آسم برونشیتی همراه با تنگی نفس عطسه کردن ، مشکل در بلعیدن و حالت تهوع ، همگی می توانند اتفاق بیفتد .

شوک آنافیلاکسی خیلی نادر است ولی شرایطی است که جان انسان را به خطر می اندازد .

اگر فوریت های پزشکی انجام نشود، ورم صورت ، به زحمت نفس کشیدن ، کاهش فشار خون و حتی مرگ را به دنبال دارد . یک نمونه از مرگ بر اساس شوک آنافیلاکسی ، یک زن 38 ساله در انگلستان بود که در آگوست سال 2000 کمی بعد از تغییر رنگ موهایش جان سپرد .

او مبتلا به آسم بود و در ابتدا بعد از استفاده از رنگ موی قدیمی اش به حساسیت خارش پوست کف سر مبتلا شده بود . بعد از تغییر رنگ مو، شوک آنافیلاکسی پیشرفت کرده بود و یک ساعت بعد از رنگ کردن موهایش ، فوت کرد .

خطر رنگ کردن مو

علائم آلرژی به رنگ مو و خارش سر

روش انجام تست حساسیت به رنگ مو

مصرف کنندگان رنگ مو می توانند محلولی را که از ترکیب رنگ مو و اکسیدان تهیه شده است را پشت گوش یا در قسمت داخلی بازو برای 48 تا 72 ساعت بمالند . اگر هیچ حساسیتی مانند خارش و سوزش یا دانه های قرمز در طول این زمان ایجاد نشد به این معنی است که نتیجه تست منفی است و فرد می تواند بدون هیچ خطری از رنگ مو استفاده کند . اگر دانه های قرمز به اندازه مشخص بر طبق اندازه جایی که امتحان شده به وجود آمد ، نشانه ای از حساسیت است .

متخصصین بیماری های پوستی از Patch test استفاده می کنند .

یک تکه همراه با PPD دو درصد در وازلین در قسمت بالایی کمر گذاشته می شود و بعد از 48 ساعت تست می شود . اگر واکنشی صورت نگرفته باشد، تغییری در پوست ایجاد نشده است . واکنش مثبت می تواند از یک قرمزی ملایم تا تاول های واضح یا حتی ایجاد زخم متغیر باشد . در Patch test های آماده، 24 ماده که می توانند باعث ایجاد حساسیت شوند از جمله PPD به یک باره تست می شوند .

درمان حساسیت پوست به رنگ مو

تست حساسیت به رنگ مو قبل از رنگ کردن

آیا حساسیت به رنگ موهای طبیعی هم رخ می دهد؟

بسیاری از افراد به حنای قرمز حساسیت دارند حنای قرمز غیر از حساسیت، مشکل دیگری ایجاد نمی کند. در عوض حنای هندی بسیار خطرناک است و رنگ کردن مو یا تاتو با آن عامل بروز لیکن پلان در پوست سر یا بدن است. به گفته ی متخصصان پوست رنگ های دیگر مثل ریواس، روناس، سماق و وسمه که برای از بین بردن رنگ قرمز حنا و بردن آن به سمت تیره استفاده می شود، حساسیت زا نیستند، ولی در عوض پوست گردو که به رنگ مو اضافه می شود تا آن را روشن کند، حساسیت زاست و حتی می تواند آلرژی شدیدی ایجاد می کند .

آیا حساسیت به رنگ مو خطرناک و کشنده است؟

پاسخ منفی است ، در موارد شدید شاهد تورم و کهیر هستیم، اما معمولا بعد از چند روز حال فرد بهتر می شود ؛ چنانچه خانمی شاهد بروز علائم اولیه حساسیت به رنگ مو در خود شد باید به سرعت رنگ را بشوید و از لوسیون بتامتازون روی ناحیه خارش دار استفاده کرده و فورا در اولین فرصت به متخصص مراجعه کند.

درمان حساسیت به رنگ مو

خطرات و عوارض حساسیت به رنگ مو 

درمان حساسیت به PPD

در مواردی که حساسیت های پوستی شدید توسط PPD ایجاد شده است، مو ، و پوست سر باید عمیقا با یک شامپوی ملایم شست و شو شود . محلول آب اکسیژنه دو درصد برای اکسید کردن کامل PPD استفاده می شود . برای نرم کردن کبره روغن زیتون و لیمو نیز می تواند استفاده شود . قبل از استفاده از این مواد با دکتر یا متخصص پوست مشورت کنید .

بعد از مدتی حتما باید از Patch test استفاده شود تا مشخص گردد که هنوز حساسیت PPD وجود دارد یا اینکه تنها التهاب غیر آلرژیکی وجود دارد . اگر التهاب به دلیل آلرژی باشد می توان از کرم کورتیکوآستروئید که باعث کاهش واکنش های ایمنی و هم چنین کاهش التهابات می شود ، استفاده کرد . در حال حاضر ، هیچ رنگ مو دائمی وجود ندارد که توسط افرادی که به PPD حساسیت دارند ، بدون خطر استفاده شود .

 

پاسخ به سوالهای شایع در مورد حساسیت به رنگ مو + علائم

4115
این مطلب مفید بود ؟9223
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی