تولد
حرف زدن با کودک
ارتباط والدین با فرزندان تاثیر زیادی در شخصیت آنها دارد، اگر میخواهید تاثیر مخربی در آینده فرزندتان نداشته باشید باید نحوه صحیح صحبت کردن با کودکان را بدانید.

صحبت هایی که هرگز نباید به بچه ها گفت

نحوه رفتار و ارتباط والدین با فرزندان در نحوه تربیت آنان تاثیرگذار است. والدین باید در انتخاب کلمات و نحوه بیان آنها دقت کنند و بدانند حرف هایشان مستقیم روی فرزندان تاثیر می گذارد زیرا حتی یک جمله ساده ناامیدکننده از سوی والدین می تواند ذهن کودک را مدت ها درگیر نماید و تاثیر مخربی بر روی آن بگذارد. در ادامه این بخش از نمناک صحبت هایی را آورده ایم که هرگز نباید به دختر بچه ها و حتی پسربچه ها بگویید.

رژیم هستم

هر روز در مورد چاق بودنتان با کودک صحبت نکنید زیرا او را به مسائل شرمندگی از بدن حساس می کنید و سبب می شوید که او در آینده بدن خود را دوست نداشته باشد و با دید انتقادی به خود بنگرد.

رژیم بودن

مراقب باش

اگر شما همیشه در حال کنترل کودک خود هستید و تا او کاری انجام می دهد به او می گویید که مراقب باشد، در اشتباه هستید زیرا اینگونه اضطراب و نا آرامی خود را به کودکتان منتقل خواهید کرد. به کودک نزدیک شوید و مراقبش باشید اما آرام و ساکت باشید.

مگه مامانو دوست نداری

اگر کودک شما کار اشتباهی انجام داد، به او نگویید چرا این کار را کردی مگه مامان رو دوست نداری این کار سبب می شود به کودک احساس گناه را القا کنید پس بگویید خودت می دونی که من چقدر دوست دارم، سعی کن این کارها رو نکنی. دوست داشتن فرزند باید بدون هیچ قید و شرطی باشد.

عمو دعوات می کنه

به فرزند خود نگویید که عمو و... دعوات می کنه، اینگونه از بزرگترها می ترسد و تسلیم می شود، به او یاد دهید در مواقع لزوم از حق خود دفاع کند و از کسی نترسد.

تربیت کودک

با دوستت برو حموم

هرگز اجازه ندهید که کودکتان با دیگران حتی با دوست یا... به حمام برود زیرا این کار سبب کنجکاوی های جنسی و شیطنت خواهد شد و عواقب مخربی را در پی دارد.

روی پای فلانی بشین

اگر داخل خودرو شما جا نیست دخترتان را تنها روی پای خود و یا همسرتان بنشانید و هرگز نگویید برو روی پای فلانی بنشین، اشکالی نداره....

شب خونه دایی، عمو و... بمون

کودک خود را خانه همسایه یا بستگانتان تنها نگذارید و اجازه ندهید او شب جایی بدون شما بماند.

فقط بگو چشم

به فرزند خود تنها چشم گفتن را یاد ندهید و نگویید که بچه ای خوبه که روی حرف پدرو مادرش حرف نزنه، فرزندی که مطیع والدین خود باشد، صرفا فرزند خوبی نیست زیرا در آینده در برابر دیگران نمی تواند حق خود را بگیرد.

تنبیه کودک

با غریبه ها حرف نزن

جمع نبندید و به کودک خود نگویید که با غریبه ها حرف نزن زیرا این غریبه ها شامل آتش‌نشان، پلیس و... نیز خواهد شد پس افراد مطمئن را به کودکتان بشناسانید و به او بگویید هر کسی که به او حس منفی القا نمود، شما را در جریان قرار دهد.

تو همیشه....

هرگز عباراتی را با کلمات هرگز، همیشه یا هیچ وقت و... را به فرزندتان نگویید مثلا نگویید تو همیشه این کار رو خوب انجام ندادی یا تو هیچ وقت از پس کاری بر نمیای و.... اینگونه عبارات فرزند را محکوم می کند و حس بدی را به او انتقال می دهد.

انقدر بدهی داریم...

هرگز به دختر خود درباره مسائل مالی و مقدار بدهی های خود چیزی نگویید و اگر زندگی پر استرس و سختی از لحاظ مالی دارید سعی کنید وضعیت را برای کودکانتان طبیعی جلوه دهید.

این حرفها رو نه به دختربچه ها بگید نه به پسربچه ها

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : تربیت کودک
وبگردی