تاریخ شب قدر
تاریخ دقیق شب های قدر را بدانید زیرا شب های قدر جایگاه و اهمیت بسیار بالایی دارد و در این شب های عزیز فرصت مناسب برای توبه کردن از گناهان در نزد خداوند می باشد.

تاریخ دقیق روزها شب های قدر سال 1403

شب قدر قلب ماه رمضان و شب نزول قرآن و آمرزش گناهان است. در این شب بافضیلت فرشتگان به زمین می آیند و امور یک ساله انسان ها تا شب قدر آینده مقدر می شود. شب های قدر فرصتی است برای بازگشتن به سوی حضرت حق و توبه کردن از گناهان و پیمودن راه درست است. شب قدر که منزلت و اهمیت فراوانی دارد، کدام یک از شب های ماه رمضان است و تاریخ دقیق شب های قدر سال 1403چیست؟ در ادامه این بخش از دین و مذهب نمناک تاریخ دقیق شب قدر امسال را برای شما قرار داده ایم.

شب قدر کدام شب در ماه مبارک رمضان است؟

شب قدر که بهتر و برتر از هزار شب است، یکی از شب های ماه رمضان می باشد. در روایات شیعه قدر یکی از سه شب 19، 21 یا 23 در ماه رمضان است که احتمال شب بیست وسوم بیش تر است اما اهل سنت بر شب 27 رمضان تاکید بیشتری دارند.

در روایتی، از امام صادق(علیه السلام) نیز نقل شده که فرمود:

أَلتَّقْدِیْرُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ تِسْعَةُ عَشَرَ، وَ الْاِبْرامُ فِی لَیْلَةِ اِحْدی وَ عِشْرِیْنَ وَ الْاِمْضاءُ فِی لَیْلَةِ ثَلاثُ وَ عِشْرِیْنَ:

تقدیر مقدرات، در شب نوزدهم، تحکیم آن در شب بیست و یکم، و امضاء در شب بیست و سوم است. ( نور الثقلین، جلد 5، صفحه 626، حدیث 62 )

ضربت خوردن و شهادت امام علی(ع) در این شب ها نیز به اهمیت آن نزد شیعیان افزوده و سوگواری برای آن امام با آیین های شب قدر همراه شده است.

تاریخ شب قدر امسال

تاریخ دقیق شب های قدر امسال

تاریخ اولین شب قدر سال 1403 مصادف است با :

  • روز جمعه 10 فروردین 1403 مصادف با روز ماه رمضان 1445 قمری

دومین شب قدر 1403 مصادف است با :

  • روز یکشنبه 12 فروردین 1403 مصادف با روز 20ماه رمضان 1445 قمری

سومین شب قدر 1403 مصادف است با :

  • روز سه شنبه 14 فروردین 1403 مصادف با روز 22 ماه رمضان 1445 قمری

فضیلت شب قدر

همزمانی شب های قدر با شهادت امام علی ( ع )

شب قدر، نزول قرآن و شهادت قرآن ناطق یعنی حضرت علی(ع) است. دلیل همزمانی شب قدر با شهادت امام علی ( ع ) نشان دهنده فضایل امیرالمومنین(ع) بوده و شاید خداوند می خواهد به ما تذکر بدهد که اگر در شب قدر شما به این قرآن صامت توجه کردید، باید به قرآن ناطق هم توجه کنید.

به شامگاه 18 رمضان و شب 19 رمضان شب ضربت خوردن امام علی (ع) می گویند. شب 19 رمضان از سویی یکی از شب های قدر است و از سوی دیگر شب ضربت خوردن امام علی(ع) است. سحرگاه 19 رمضان سال 40ق امام علی (ع)، امام اول شیعیان با ضربه شمشیر در مسجد کوفه توسط ابن ملجم مرادی زخمی شد.

شیعیان در این شب هم اعمال شب های قدر را انجام می دهند و هم برای امام علی(ع) عزاداری می کنند. یکی از اعمال خاص شب 19 رمضان، صد بار تکرار کردن اللهم الْعَنْ قَتَلَةَ اَمیرِ المؤمنین (خدایا قاتلان امیرالمؤمنین را لعنت کن) است.

امام علی ( ع ) پس از ضربت خوردن، در خانه بستری ودر شب بیست و یکم وقتی یک سوم از شب گذشته بود به شهادت رسید.

جایگاه و اهمیت شب قدر

بنابر روایتی از پیامبر(ص)، شب قدر از موهبت های خدا بر مسلمانان است و هیچ یک از امت های پیشین از این موهبت برخوردار نبوده اند. ( تفسیر نمونه، ج 27، ص 190 )

در قرآن کریم و سوره قدر، ارزش شب قدر بیشتر از هزار ماه دانسته شده است. (سوره قدر، آیه 2 ) آیات یکم تا ششم سوره دخان نیز به اهمیت و رخدادهای شب قدر می پردازد.

در روایتی از امام صادق(ع) آمده است که بهترین ماه، رمضان است و قلب ماه رمضان، شب قدر است. (حویزی، تفسیر نور الثقلین، 1415ق، ج 5، ص 918)

پیامبر(ص) نقل کرده اند که شب قدر، سَروَر شب هاست. (علامه مجلسی، بحار الانوار، 1403ق، ج40، ص54. )

در شب قدر که شب ویژه رحمت الهی و آمرزش گناهان است و درهای بهشت برای مؤمنان باز می شوند، احیا کنید و از عبادت و استغفار غافل نشوید تا بهترین ها برای شما رقم بخورد.

تاریخ دقیق روز و شب های قدر سال 1403 + فضیلت

4.391
این مطلب مفید بود ؟7912
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ا.ن
برچسب : شب قدر
وبگردی