تولد
محصولات روتین پوستی
خانم ها برای داشتن پوستی سالم باید روتین پوستی روز و شب را حتما انجام دهند اما قبل از انجام باید ترتیب صحیح استفاده از محصولات روتین پوستی را بدانند.

ترتیب صحیح استفاده از محصولات روتین پوستی

احتمالا شما سوالات زیادی از متخصصان پوست و مو دارید و همیشه از کسانی که محصولات پوستی را از آن ها خریداری می کنید، سوالات متعددی می پرسید. یکی از چیز هایی که باید رعایت کنیم، این است که ترتیب استفاده از محصولات را در روتین مراقبت از پوست بدانیم و آن ها را به کار ببندیم زیرا اهمیت بسیار زیادی دارد.

طبق نظر متخصصان پوست، استفاده صحیح و به ترتیب از محصولات باعث اثرگذاری بیشتر آن ها می شود اما به نظر شما روتین مراقبت از پوست باید چه ترتیبی داشته باشد؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال، با این بخش از بهداشت و سلامت نمناک همراه شوید.

مرحله اول:پاک کننده

هنگام صبح باید صورت خود را با یک پاک کننده شستشو دهید و آن را آب بکشید. اول یک پاک کننده ملایم را با توجه به نوع پوست به صورت تان بزنید و آن را شستشو دهید.

مرحله دوم:تونر

اکثر افراد تونر را فراموش می کنند اما تونر یکی از مهم ترین محصولاتی است که باعث جلوگیری از باز شدن منافذ صورت می شود. شاید منافذ صورت را خود به خود نبرد اما اهداف مختلفی دارد و حاوی آنتی اکسیدان، ویتامین ب و مواد مختلف است که پوست شما را به صورت عمیق تمیز می کند. تونر همچنین سطح قلیایی پوست شما را تنظیم می کند.

مرحله سوم:سرم آنتی اکسیدان

سرم ها غلظت مطلوبی دارند و حاوی مواد مغذی هستند و مشکلات مختلف پوست را برطرف می کنند و می توانید آن را برای پوست تان استفاده کنید. انواع مختلفی از سرم ها در بازار وجود دارد که ما سرم های آنتی اکسیدان را پیشنهاد می کنیم زیرا فواید ضد التهابی و خنثی کردن پوست در برابر اشعه فرابنفش خورشید و آلوده کننده های محیطی را دارند.

مرحله چهارم:کرم دور چشم

حداقل هر شب باید کرم دور چشم را استفاده کنید. از 20 سالگی این کرم ها را مورد استفاده قرار دهید. این کرم ها باعث می شود تا ضخامت پوست اطراف چشم شما افزایش پیدا کند.

کیفیت پوستی بالا می رود و در نتیجه پوست به راحتی شل نمی شود و نمی افتد و دچار چین و چروک نخواهد شد. البته نظم داشتن در استفاده از کرم دور چشم اهمیت بسیار زیادی دارد و استفاده منظم از آن باعث می شود که پوست شما حالت ارتجاعی پیدا کند و کلاژن بیشتری داشته باشد.

کرم دور چشم

مرحله پنجم:محصولات درمانی

طبق نظر متخصصان پوست، اگر از کرم های مربوط به درمان آکنه یا جوش استفاده می کنید، در این مرحله می توانید بیشترین تاثیر را از آن ها بگیرید و بعد از محصولات بالا از آن ها استفاده کنید. البته به یاد داشته باشید که کرم های مخصوص آکنه پوست را خشک می کنند بنابراین فقط آن ها را در قسمت هایی استفاده کنید که نیاز هست.

مرحله ششم:مرطوب کننده

همه ما به مرطوب کننده نیاز داریم؛ حتی اگر پوست چرب داشته باشیم. بدن ما به گونه ای خلق شده است که یک سیستم نرم کننده طبیعی را از طریق غدد ایجاد می کند و روغن هایی را به وجود می آورد تا در برابر خشکی زیاد و عفونت مبارزه کند اما در کنار آن باید یک آبرسانی و رطوبت رسانی خوب هم به پوست داشته باشیم و آن را مرطوب نگه داریم.

مرحله هفتم:ضد آفتاب

ضد آفتاب آخرین مرحله در روتین مراقبت از پوست است و فرقی هم ندارد از ضد آفتاب معدنی یا فیزیکی استفاده کنید. این ضدآفتاب ها می توانند به خوبی از آسیب اشعه فرابنفش جلوگیری کنند.

ضد آفتاب های شیمیایی به شکل بهتر به پوست جذب می شوند بنابراین استفاده آن ها بعد از مرطوب کننده الزامی است اما به طور کل ضد آفتاب های فیزیکی حاوی زینک هستند و آن ها را نیز باید بعد از مرطوب کننده استفاده کنید.

ضد آفتاب

ترتیب مراحل روتین شبانه مراقبت از پوست

پوست شما هنگام شب دوباره خودش را ترمیم و بازیابی می کند بنابراین روتین مراقبت از پوست هنگام شب باید کمی متفاوت باشد که در این قسمت مراحل آن را به شما معرفی میکنیم.

مرحله اول:پاک کننده

برای اینکه آلودگی، چربی و آرایش روی پوست خود پاک کنید، باید از یک پاک کننده مناسب استفاده کنید که تمام این آلودگی ها را از روی پوست از بین ببرد.

مرحله دوم:تونر

دقیقا مانند هنگام صبح بعد از پاک کننده ؛ از تونر استفاده کنید. تونری که هنگام شب استفاده می کنید اهمیت بیشتری دارد زیرا آلودگی های باقی مانده بعد از استفاده از شوینده را از روی پوست شما پاکسازی می کند و باعث می شود موادی مثل مرطوب کننده بهتر جذب شود.

تونر

مرحله سوم:کرم دور چشم

کرم دور چشم از پوست ظریف اطراف چشم مراقبت می کند. حتماً باید قبل از روتین های درمانی از آن استفاده کنید تا این ناحیه را قوی و محکم نگه دارد و مشکلات آن را از بین ببرد.

مرحله چهارم:سرم، لایه بردار و کرم های درمانی

در این قسمت باید به بازیابی و ترمیم پوست خود بپردازید که هنگام خواب عملکرد بهتری داشته باشد. از کرم های رتینول، لایه بردار ها و سرم های ضد پیری و دیگر مواد مراقبتی و درمانی که دارید می توانید در این مرحله استفاده کنید.

نکات مهم:

  • بین دارو های تجویزی برای پوست و درمان هایی مثل لایه برداری باید یکی را انتخاب کنید. اگر هر شب هر دو را استفاده کنید، پوست آسیب دیده و حساس می شود.
  • کرم های رتینول را همزمان و در یک روز با لایه بردار استفاده نکنید.
  • لایه بردارها را سه بار در هفته استفاده کنید و این کار را بیشتر انجام ندهید

مراحل روتین پوستی شبانه

مرحله پنجم:کرم شب یا مرطوب کننده

بعضی از افراد از کرم مرطوب کننده مشابهی برای صبح و شب استفاده می کنند. کرم مرطوب کننده شب یا کرم شب معمولاً بافت ضخیم تر و سنگین تری دارد و در زمانی که خواب هستید، به پوست تان جذب می شود.

مرطوب کننده را هم می توانید هنگام شب استفاده کنید که لایه خوبی روی پوست تان ایجاد می کند و باعث می شود پوست رطوبت کافی را دریافت کند.

ترتیب درست محصولات روتین پوستی روز و شب

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی