پوست باغبانی
باغبانی یک سرگرمی آرامش بخش است اما درصورت رعایت نکردن نکات مراقبتی به پوست شما آسیب میزند بنابراین قبل از انجام آن حتما روش های محافظت از پوست را انجام دهید.

روشهایی برای محافظت از پوست حین باغبانی

کاشت گل و گیاه و باغبانی یکی از فعالیت های لذت بخشی است که بسیاری از انسانها در اوقات فرات خود به آن می پردازند. اما این سرگرمی در صورت عدم رعایت برخی نکات اصولی، می تواند پوست شما را به خطر بیندازد و باعث آسیب و حساسیت های پوستی شود که در نهایت عفونت های باکتریایی و خارش پوستی را ایجاد می کند. روشهای متعددی برای مراقبت از پوست به هنگام باغبانی وجود دارد که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک ارائه کرده ایم.

خود را خوب بپوشانید

هنگام باغبانی یا کار در فضای باز، همه چیز از شیره گیاه گرفته تا خارهای آن می تواند به پوست آسیب برساند و دست زدن به برخی گیاهان می تواند باعث واکنش پوستی آلرژیک شود. بهترین راه برای محافظت از پوست این است که بدن خود را بپوشانید.

متخصصان پوست توصیه می کنند در هنگام کار با گیاهان از موارد زیر استفاده کنید:

  • از دستکش استفاده کنید
  • پیراهن آستین بلند بپوشید
  • شلوار و جوراب بپوشید
  • از کفش هایی که پاهای شما را کاملا می پوشانند، مانند کفش های پیاده‌روی استفاده کنید

متخصصان پوست همچنین استفاده از کلاه لبه پهن و عینک آفتابی را در خارج از منزل توصیه می کنند زیرا این موارد به محافظت از پوست شما در برابر نور خورشید کمک می کند.

شیره، گرده و سایر قسمت های گیاهان می توانند روی لباس و پوست نفوذ کنند. بنابراین برای محافظت از پوست خود بلافاصله پس از باغبانی دوش بگیرید و لباس تمیز بپوشید.

لباس باغبانی

از ضد آفتاب استفاده کنید

برای محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید، باید از کرم ضد آفتابی استفاده کنید که SPFآن بالاتر از30 است و نسبت به آب مقاوم می باشد. ضد آفتاب را روی نقاطی از پوست که با لباس پوشانده نمی شود مانند صورت، گردن و گوش بمالید و هر دو ساعت یکبار ضد آفتاب خود را تمدید کنید.

پوشاندن و استفاده از کرم ضد آفتاب می تواند به کاهش خطر آفتاب سوختگی، سرطان پوست و علائم اولیه پیری پوست از جمله لکه های ناشی از افزایش سن و چین و چروک کمک کند.

زمانی که آفتاب شدیدتر است از بیرون رفتن خودداری کنید. اشعه خورشید در ساعاتی میان 10 صبح تا 2 بعد از ظهر قوی تر است و متخصصان پوست توصیه می کنند در این بازه زمانی تا حد امکان در خانه بمانید.

اگر در این ساعات مجبور به خروج از منزل هستید، در سایه حرکت کنید و از قرار گرفتن در زیر نور مستقیم آفتاب خودداری کنید تا خطر گرمازدگی، جوش و سرطان پوست را کاهش دهید.

از بالم لب استفاده کنید

برای محافظت از لب های خود در برابر نور خورشید، از بالم لب استفاده کنید.

بالم لب

مراقب زخم های پوستی باشید

در صورت وجود آسیب جزئی روی پوست مانند خراشیده شدن دست ناشی از خار، نادیده گرفتن و عدم درمان آن می تواند موجب عفونت شود. اگرچه می توان از بسیاری مشکلات پوستی ناشی از فعالیت بیرون جلوگیری کرد اما، با این وجود احتمال آسیب وجود دارد و شما می توانید اکثر آسیب های پوستی را در خانه درمان کنید.

دوش بگیرید و لباس تمیز بپوشید

استفاده از ماسک های صورت حاوی مرکبات مانند لیمو، لیموترش، گریپ فروت و پرتقال را نادیده بگیرید یا از اقدامات احتیاطی پیروی کنید. هنگامی که آب مرکبات در تماس با پوست قرار می گیرد، با نور خورشید واکنش نشان داده و باعث ایجاد بثورات تاول‌دار یا تورم دردناک می شود.

راز مراقبت از پوست حین باغبانی و کار با گل و گیاه

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی