کم خوابی
بی خوابی و کم خوابی اختلال شایع ای است که امروز بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است و همین اختلال باعث ایجاد درد های همچون بدن درد و سر درد در طول روز می شود.

چرا وقتی کم می خوابیم بدن درد می گیریم ؟

آشفتگی و کلافگی در خواب اغلب می تواند به دلیل بدن درد باشد. گاهی اوقات احساس بی حسی می کنیم و در عین حال نمی توانیم خواب خوبی داشته باشیم . حتماً تا به حال برایتان پیش آمده که یک هفته خیلی شلوغ را پشت سر گذاشته اید که مثلاً شب ها فقط 4 ساعت خوابیده بودید اما زمانی که کار خود را تکمیل می کردید و هفته بعد دیگر کاری نداشتید و می خواستید خواب خوبی داشته باشید، متوجه می شدید که با خستگی مفرط مواجه شدید و بدن درد دارید. سر درد، درد عضلانی و بی حوصلگی که همه آن ها را به دلیل نداشتن خواب کافی تجربه می کردید.

بی خوابی

در واقع تئوری های جدید این گونه بیان می کنند که خواب، فرصتی برای بدن ماست که بتواند خودش را ریکاوری کند. دقیقا مثل زمانی که کارگران در صحنه تئاتر کثیفی ها و شلوغی ها را مرتب می کنند، همانطور هم مغز و بدن ما نیز همین کار را بعد از انتهای روز با خوابیدن انجام می دهد. در واقع هنگام خوابیدن، انتقال دهنده های عصبی و هورمون ها در مغز و بدن تولید می شوند تا به ما بگویند که اکنون زمان پاکسازی سلول ها است.

 علت بدن درد ها و کلافگی ها هنگام کم خوابی چیست؟

چنانچه در بخش سلامت نمناک خواهید خواند مطالعات نشان می دهد که رابطه قوی بین کم خوابی و درد وجود دارد که 53 درصد از بیمارانی که از درد قسمت پایین کمر رنج می برند، همچنین به بی خوابی هم مبتلا هستند. افرادی که دچار اختلالات درد عضلانی و خستگی هستند، معمولاً در خواب هم آشفتگی زیادی دارند.

خواب آشفته

بد خوابی و به هم ریختگی خواب همچنین می تواند عاملی برای سردرد باشد. گاهی اوقات میزان این درد به قدری زیاد می شود که خود آن عاملی برای نخوابیدن فرد خواهد شد. به همین دلیل مطالعات به این نتیجه رسیده است که رابطه مستقیمی بین نخوابیدن و انواع بدن درد ها وجود دارد.

یک نوع حساسیت مرکزی در بدن وجود دارد، زمانی که خواب آشفته می شود، احساس درد در بدن به وجود می آید و افراد آن را بیشتر و شدیدتر احساس می کنند. نخوابیدن این وضعیت را بدتر می کند و درد را شدت می بخشد. استرس و اضطراب نیز هر دو عامل را افزایش می دهند.

بدن درد

کمبود خواب همچنین مولکول هایی را آزاد می کنند که عامل این اتفاق هستند و التهابات سیستمیک را ایجاد می کنند و باعث درد عضلات و مفصل ها خواهند شد.

خبر خوب این است که خواب مناسب شبانه می تواند حساسیت شما نسبت به درد را کاهش دهد و این موضوع از لحاظ علمی به اثبات رسیده است. 

دلیل درد بدن بعد از خوب نخوابیدن چیست ؟

3.812
این مطلب مفید بود ؟93
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : بی خوابی
وبگردی