تولد
فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه
ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه برگرفته از داستان های پندآموز بوده که باعث شده افراد در گفتگوهای روزانه شان از این ضرب المثل بسیار استفاده کنند.

معنی، کاربرد و داستان ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه

ضرب المثل ها چکیده یک تمثیل مفصل یا یک داستان بلند عامیانه اند که در کوتاه ترین و زیباترین شکل ممکن بروز یافته و بر زبان خاص و عام جاری اند. ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه که در زبان شیرین فارسی بسیار پر کاربرد است مانند ضرب المثل های دیگر داستان و معنا و مفهومی دارد که در این بخش از فرهنگ و هنر نمناک به آن پرداخته ایم.

داستان اول ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه

در دشتی زیبا موش کوچکی به نام فلفلی زندگی می کرد، فلفلی قبل از سرد شدن هوا برای خود لانه ای ساخت تا زمستان را در لانه اش بگذراند. روزی برای یافتن غذا به بیرون از لانه رفت و پس از مدتی بازگشت اما دید گاوی بزرگ روی لانه او به خواب رفته است، فلفلی که بسیار نگران آسیب رسیدن به لانه اش بود، گاو بزرگ را بیدار کرد و به او گفت:

آقا گاوه میشه لطفا یه کم اونطرف تر بخوابی آخه دقیقا رو خونه من خوابیدی و می ترسم که خونه ام خراب بشه.

گاو که به جثه بزرگ خود می نازید، از حرف موشی کوچک ناراحت شد و با خود گفت:

چه معنی میده یه موش کوچولو بهم دستور بده.

پس به فلفلی گفت:

نخیر نمیشه، میدونی من کی هستم؟ میدونی من چقدر قوی هستم؟ حالا برو سراغ کارت و بذار استراحت کنم. اصلا برو لونه ات رو جای دیگه بساز.

فلفلی از زورگویی گاو ناراحت شد اما چند بار دیگر از او خواهش کرد اما گوش آقای گاو شنوای این حرف ها نبود.

ناگهان فلفلی فکری به ذهنش رسید و با خود گفت باید حتما از حقم دفاع کنم و یک درس درست و حسابی به گاو بدجنس بدهم تا دیگر کسی را به خاطر ریزبودنش اذیت نکند.موش کوچک داستان ما روی گوش گاو پرید و گاز محکمی از گوشش آقا گاوه گرفت. گاو بلند شد و شروع کرد به تکان دادن سرش. اما موش روی زمین پرید و در سوراخی پنهان شد و گاو نتوانست کاری انجام دهد.

گاو دوباره خوابید، این بار فلفلی سراغ دم آقا گاوه رفت و دمش را گاز گرفت و قبل از اینکه گاو بتواند او را بگیرد به بالای درخت رفت.

گاو در حالی که بسیار عصبی بود و زیر لب می گفت :فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه. با این قد و قواره فسقلی اش چه جوری حریف من شد، از جایش بلند شد تا در جای دیگری بخوابد.

داستان موش

داستان دوم ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه

روزی روزگاری گاوی مغرور در مزرعه ای زیبا و پر از صیفی جات زندگی می کرد. آقای گاو هر روز روی صیفی جات راه می رفت و باعث خرد شدن و از بین رفتن آنها می شد.

صیفی جات مزرعه که از دست گاو عاصی شده بودند، تصمیم گرفتند راه حلی برای فراری دادن او پیدا کنند.

هندوانه، کدوتنبل، کلم، بادمجان و فلفل آماده مبارزه با گاو شدند، ابتدا هندوانه که دارای جثه بزرگ و سنگینی بود، مبارزه با گاو را آغاز کرد و خیلی سریع روی سر گاو پرید اما گاو با شاخ های خود هندوانه را به سمت دیگری پرت کرد.

کدو تنبل که دید هندوانه شکست خورده، از فرصت استفاده نمود تا دم گاو را بگیرد اما گاو متوجه شد و ضربه محکمی با پای عقبش به کدو زد و او را نیز به طرف دیگری انداخت.

کلم و بادمجان هم از گاو شکست خوردند و تنها فلفل کوچولوی قرمز ماند. فلفل به گاو گفت:ای گاو ترسو بیا با هم مبارزه کنیم.

گاو خندید و گفت:تو با این هیکل کوچکت می خوای با من مبارزه کنی؟ سرنوشت دوستات رو ندیدی اونا که از تو بزرگتر بودن شکست خوردن

فلفل خندید و گفت:حالا خواهی دید که کی پیروز میدان میشه.

فلفل که خیلی کوچک و زبر و زرنگ بود، از زیر ضربه های گاو فرار می کرد، به همین خاطر گاو عصبی شد وفلفل را بلعید اما پس از چند لحظه رنگ گاو قرمز شد و فریاد زد سوختم سوختم و هر چه خورده بود بالا آورد و فلفل از دهان گاو بیرون افتاد

گاو در حالی که با خود تکرار می کرد فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه برای همیشه از مزرعه رفت.

معنی ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه

ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه به این معنی می باشد که هیچگاه نباید کسی را قبل از شناخت توانایی هایش و فقط از روی ظاهر قضاوت کنیم زیرا موفقیت افراد به جثه و ظاهر زیبا ربطی ندارد و به عقل و هوش او بستگی دارد.

کاربرد ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه

این ضرب المثل زمانی کاربرد دارد که کسی جثه و اندام کوچک داشته و در عوض بسیار زبر و زرنگ و باهوش باشد.

ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه به انگلیسی

برای بیان ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه در زبان انگلیسی از اصطلاح «Still waters run deep» استفاده می شود.

معنی ضرب المثل فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه

3.36
این مطلب مفید بود ؟42
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ن/ش
برچسب : ضرب المثل
وبگردی