تولد
سوره قدر
سوره قدر از آن سوره ها و آیاتی است که نتایج خاصی برای آن ذکر شده است که به جهت برخی ویژگی های موجود در آن می باشد.

متن و ترجمه ی سوره قدر به همراه فضیلت این سوره

سوره قدر یکی از سوره های مکی در قرآن کریم است که نود و هفتمین سوره با 5 آیه در جز سی ام می باشد. این سوره عظیم الشان در شب قدر بر قلب مبارک پیامبر اکرم (ص) نازل شده است که به عظمت این شب اشاره می کند زیرا شب قدر دارای ارزشی بهتر و برتر از هزار ماه در سال است. در این سوره با فضیلت، از شب ارزش آفرینی و اندازه گیری و مقدّرات آن در ماه رمضان و نیز به زمین آمدن فرشتگان آسمانی و نزول قرآن در شب قدر بر قلب رسول خدا (ص) سخن گفته شده است، به همین دلیل سوره قدر نام دارد. خواندن سوره قدر در ماه مبارک رمضان بسیار توصیه شده است زیرا دارای فضیلت های بی شماری است. اهمیت و تشویق به قرائت این سوره نشان می دهد که فضایل بی شمار سوره قدر برای کسی است که آن را بخواند و پی به حقیقت آن ببرد و همچنین به آن عمل کند. 

سوره مبارکه قدر : 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ 
به نام خداوند رحمتگر مهربان 
إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ ﴿1﴾ 
ما [قرآن را] در شب قدر نازل کردیم (1) 
وَمَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ ﴿2﴾ 
و از شب قدر چه آگاهت کرد (2) 
لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ ﴿3﴾ 
شب قدر از هزار ماه ارجمندتر است (3) 
تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ ﴿4﴾ 
در آن [شب] فرشتگان با روح به فرمان پروردگارشان برای هر کاری [که مقرر شده است] فرود آیند (4) 
سَلَامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿5﴾ 
[آن شب] تا دم صبح صلح و سلام است (5)
سوره مبارکه قدر

فضیلت خواندن سوره قدر در ماه رمضان 

روایتی از پیامبر اکرم (ص) وجود دارد که می فرماید:
هر کسی سوره قدر را تلاوت کند همانند فردی است که کل ماه رمضان را روزه گرفته و شب قدر را احیا داشته است و ثواب آن کسی را دارد که در راه خدا جهاد کرده است. 
حضرت علی (ع) می فرمایند:
هر کس قرادت کند سوره «توحید» را و «قدر» را پیش از آنکه خورشید طلوع کند رو نمی آورد و نمی رسد او را در آنروز گناهی، گرچه ابلیس و شیطان تلاش نماید. 
همچنین ایشان در کلامی زیبا فضایل این سوره را اینگونه تشریح کرده اند:هر چیز میوه ای دارد و میوه قرآن سوره قدر است، هر چیز گنجی دارد و گنج قرآن سوره قدر است، هر چیز یاریگری دارد و یاری گر ضعیفان سوره قدر است، و هرچیزراه آسانی دارد و راه آسان برای درماندگان سوره قدر استو هر چیز عصمتی دارد و عصمت مؤمنان سوره قدر است و هر چیز هدایتی دارد و هدایت صالحان سوره قدر است، هر چیز سروری دارد و سرور قرآن سوره قدر است. هر چیز زینتی دارد و زینت قرآن سوره قدر است، هر چیز خیمه ای دارد و خیمه متعبّدان سوره قدر است و هر چیز بشارتی دارد و بشارت مردم سوره قدر است و برای هر چیز حجتی است و حجت بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم سوره قدر است پس به آن ایمان بیاورید. 
همچنین، امیرالمومنین (ع) در مضمون حدیثی می فرمایند:
گرامی ترین افراد در نزد خدا بعد از انبیاء و اوصیا (علیهم السلام) کسانی هستند که منزلت سوره قدر را مراعات کرده باشند و بر تلاوت آن مداومت کنند.

از امام باقر (ع) روایتی است که می فرمایند:

هر کس این سوره را تلاوت نماید هفتاد صف از فرشتگان و هر یک هفتاد بار بر او درود و رحمت می فرستند. هر کس سوره قدر را هر شب صد بار تلاوت نماید پیش از آغاز صبح بهشت را خواهد دید و هر کس سوره قدر را در هنگام خواب و پس از بیداری قرائت کند اجر و ثواب آن لوح محفوظ را سرشار خواهد کرد. 
در روایتی دیگر فرمودند: 
هر کس سوره قدر را در هنگام خوابیدن 11 بار بخواند خداوند نوری برایش می آفریند که گستردگی آن جهان هستی را در برمی گیرد که در هر درجه آن هزار فرشته است. و ایشان تا صبح برای قاری این سوره طلب مغفرت می کنند. 
همچنین فرموده اند:
هر کس سوره قدر را با صدای بلند بخواند مانند آن است که شمشیر خود را در راه خداوند عزو جل کشیده است(جنگ می کند). و هر کس این سوره را آهسته قرائت نماید مانند آن است که در راه خدا در خون خود آغشته شده است. و هر کس این سوره را ده بار بخواند خداوند گناهان او را می زداید و محو می کند. 
از امام محمد باقر (ع) نقل شده است که می فرمایند:
هر کس در یک شب این سوره ی مبارکه را صد بار بخواند پیش از بامداد بهشت را رؤیت خواهد نمود.
سوره قدر

امام صادق (ع) می فرمایند:

نوری که پیشاپیش مؤمنان در روز قیامت است نور سوره قدر است . هر کس این سوره را در هر نماز واجب بخواند او را صدا زننده ای از جانب خداوند صدا می زند که:«ای بنده خدا! بخشید خداوند بر تو گناهان گذشته را، پس از سر بگیر عمل خود را. 
همچنین در روایتی دیگر می فرمایند:
سوره قدر در گنجینه رحمت الهی است و هر روز هزاران فرشته گرداگرد این سوره طواف کرده، آن را تعظیم و تکریم می کنند. در روایتی دیگر از این امام بزرگوار نقل شده است که این سوره گنج مردم مستمند است و چنان چه کسی تنگ دست باشد و مداومت بر خواندن این سوره مبارک کند روزی او از جایی می رسد که انتظار آن را ندارد. 
امام صادق(ع) در مضمون حدیثی می فرمایند:
قاری سوره ی مبارکه قدر ،هنوز آن را به پایان نرسانده، برای او برائت و آزادی از جهنم نوشته می شود. 
امام کاظم (ع) در مورد خواندن سوره قدر در روز جمعه می فرماید:
برای خداوند در روز جمعه هزار نفحه رحمت است که هر بنده ای به اندازه ای از این رحمت عطا می کند و هر کس این سوره را بعد از ظهر جمعه صد بار قرائت نماید خداوند همه آن هزار نفحه رحمت را به او خواهد داد. 
از اما رضا (ع) روایتی است که می فرمایند:
هر که نزد قبر برادر مؤمن خود از هر جانب که بگذارد دست خود را، هفت بار سوره قدر را بخواند از ترس بیم بزرگ و ترس روز قیامت در امان خواهد بود. 
در حرزالامان نیز آمده است که جهت رهایی از حسد و دروغ و ثبوت زبان بر دوام صدق و ثواب، سوره مبارکه قدر بسیار تلاوت شود. 

برکات و آثار خواندن سوره قدر در ماه رمضان 

آمرزش گناهان

امام جعفر صادق (ع) فرموده اند:
هر که سوره قدر را در یکی از نمازهای واجب قرائت نماید منادی ندا می دهد :ای بنده خدا گناهان گذشته تو را آمرزیده است پس اعمالت را از سر بگیر. 
امام رضا(ع) فرموده اند:
هر مومنی که هنگام وضو گرفتن سوره قدر را بخواند از گناهانش خارج می شود مانند آن روزی که از مادر متولد شد. 

اجابت دعا 

در حدیثی از امام جواد (ع) این طور آمده است که:هر کس سوره قدر را در یکی از نمازهایش قرائت نماید در علیین نمازش مورد قبول و ثوابش دو برابر می شود و هر کس این سوره را بخواند و آنگاه دعا کند دعایش در لوح محفوظ مستجاب نوشته می شود. 

رفع غم و اندوه

هر صاحب غم و دردی و یا مسافر و زندانی این سوره مبارکه را تلاوت کند به مقصود خود می رسد و غم او برطرف می شود. 

حفاظت از انسان از شر شیطان 

اگر کسی سوره قدر را در وقت دخول در منزل و خروج از آن بخواند شیطان از او دور می شود و هر کس آن را حفظ کند به منزله حفظ همه علوم است. 

درمان بیماری های مختلف

بیماری کبد:

امام صادق (ع) فرموده اند :اگر سوره قدر را بر سفالی جدید نوشته و با آب باران شسته شود سپس مقداری شکر بر آن اضافه کنند و کسی که درد کبد دارد آن را بنوشد به اذن خداوند خوب می شود. 
بینایی چشم:
در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است:هر کس سوره قدر را بر آب بخواند و از آن اب بنوشد خداوند نوری در چشمان او قرار می دهد.
فضیلت سوره قدر

درمان دردهای بی درمان 

در حدیثی از امام جعفر صادق (ع) ذکر شده است:
هر کس که دردی دارد کوزه ای نو بگیرد و در آن آب بریزد و این کار را خود به عهده گیرد سپس سوره قدر را به شیوه ترتیل سی بار بر آن آب بخواند. آنگاه از آن آب بنوشد و با ان وضو بگیرد و به وسیله آن سر و صورت خود را مسح کند و هر مقدار که از آب کم شد بر ان بیفزاید سه روز بر او نمی گذرد مگر اینکه به اذن خداوند درد او درمان می شود. از بین رفتن درد زایمان سخت از دیگر فضیلت های خواندن سوره قدر است. 
امام صادق در حدیثی فرمودند:
هر کس سوره قدر را بر آب بخواند و سپس از آن بنوشد خداوند نوری زیبا در چشمان او قرار می دهد.

صاحب فرزند شدن 

برخی از افراد از داشتن فرزند یا جنسیت دلخواه محروم هستند. امام باقر (ع)به زنان باردار سفارش می کنند:هر وقت که زن وارد ماه نهم شد سوره قدر را با مشک و زعفران بنویسند و سپس آن را بشویند. آب آن را باید زن حامله بنوشد.

ادای دین و قرض

یکی از آثار سوره قدر تسریع در پرداخت بدهی است. 
امام باقر علیه السلام در جواب شخصی که که توان ادای قرض را نداشت فرمودند:زیاد استغفار کن و سوره قدر را فراوان بخوان. 
امام علی (ع) سوره قدر را بهترین رفیق انسان که به وسیله آن می تواند قرض خود را ادا کند معرفی می کند. 

طلب آمرزش برای اموات 

یکی از حقوقی که بر عهده عموم انسان ها خصوصا مومنین است به یاد داشتن و طلب آمرزش از درگاه ایزد منان برای اموات و درگذشتگان به ویژه والدین و بستگانی است که از دنیا به سرای باقی رفته اند می باشد. در حدیثی ارزشمند از امام رضا در رابطه با خواندن سوره قدر این طور آمده است که :هر کس قبر مومنی را زیارت کند و در کنار قبر آن سوره قدر را هفت مرتبه قرائت کند، خداوند هم او و هم صاحب قبر را می آمرزد. 

خواب آرام و امنیت هنگام خواب 

از امام صادق (ع) نقل شده است:

هر کس بعد از نماز عشا 15 بار سوره قدر را قرائت نماید تا شب آینده در امان خداوند متعال خواهد بود. و هر که 7 بار این سوره را پیش از خواب قرائت نماید تا صبح در پناه حق تعالی خواهد بود.
خواندن سوره قدر

ختم های مجرب سوره قدر

وسعت رزق و روزی

  •  به نیت برآورده شدن حاجات 360 بار این سوره مبارکه را قرائت نماید.
  •  هر روز 10 مرتبه بعد از نماز صبح بخواند و قدرت خدا را مشاهده نماید.

( 1 )الکافی، ج2، ص454

(2) سوره قدر جلوه گاه ولایت،صص 25-17 

(3) الامالی، صدوق، ص703 
(4) بحارالانوار، ج89، ص329 
(5) همان، ص331 
(6) جامع احادیث شیعه، ج15، ص126 
(7) مستدرک الوسائل، ج4، ص293 
(8) بحارالانوار، ج89، ص330 
(9) جامع احادیث شیعه، ج15، ص149 
(10) الکافی، ج5، ص317 
(11) جامع احادیث الشیعه، ج15، ص127 
(12) طب الائمه، ص123 
(13) مستدرک الوسائل، ج4، ص314 
(14) الدعوات،ص201 
(15) طب الائمه، ص96 
(16)مستدرک الوسائل، ج4، ص314 
(17) تفسیرالبرهان، ج5، ص699 
(18) مستدرک الوسائل، ج4، ص190 
(19) ثواب الاعمال، ص124 
(20)فقه الرضا، ص70 
(21) کتاب من لا یحضره الفقیه، ج1، ص181 
(22) درمان با قرآن

متن و ترجمه سوره قدر + فضیلت و خواص باورنکردنی آن

4.8397
این مطلب مفید بود ؟38512
منبع : بحارالانوار / کتاب من لا یحضره الفقیه / درمان با قرآن / مستدرک الوسائل / الکافی / جامع احادیث شیعه / طب الائمه / قرآن درمانی روحی و جسمی / بخش دین و مذهب نمناک/ن/م.ح
وبگردی