علی نصیریان
مسن ترین بازیگران مشهور و پیشکسوت ایرانی که بالای هفتاد سال سن دارند را در سینما و تلویزیون کشورمان بشناسیم.

مسن ترین بازیگران پیشکسوت سینما و تلویزیون

در سینما و تلویزیون کشورمان بسیاری از بازیگران مطرح و پیشکسوت راه را برای بازیگران جوان و تازه کار گشودند و خود مسیر سختی را طی کرده اند. این بازیگران، اغلب کار خود را از دهه 30 هجری شمسی آغاز کرده اند و در عرصه بازیگری صاحب افتخارات و جوایز گوناگونی شدند.

در این بخش از نمناک برخی از مسن ترین بازیگران سینما و تلویزیون ایرانی را معرفی می کنیم.

اردشیر کاظمی

اردشیر کاظمی متولد 18 شهریور 1299 است. این هنرمند که لقب مسن ترین بازیگر مرد ایران را دارد از سال 1380 با حضور در سریال یادداشت های کودکی فعالیت بازیگری خود را آغاز کرده و در این مدت بیش از 50 فیلم سینمایی، 30 سریال و چند تله فیلم را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده است.

اردشیر کاظمی

هوشنگ حریرچیان

هوشنگ حریرچیان بازیگر سینما و تلویزیون متولد 20 مرداد 1311 است. او فعالیت حرفه ایخود را از 27 سالگی در رادیو تلویزیون اصفهان آغاز کرد. سریال پژمان، آشپزباشی و ساختمان پزؤکان از مشهورترین کارهای تلویزیونی این هنرمند است.

هوشنگ حریرچیان

علی نصیریان

علی نصیریان بازیگر پیشکسوت کشورمان متولد 13 بهمن 1313 است. این هنرمند از سال 1329 فعالیت بازیگر خود را آغاز کرده و یکی از چهره های ماندگار بازیگری در ایران است.

علی نصیریان

حلیمه سعیدی

حلیمه سعیدی بازیگر طنز سریالهای تلویزیونی متولد 1313 است. این بازیگر برای اولین بار در سریال دکتر قریب نقش آفرینی کرد و پس از دعوت رضا عطاران به طور جدید بازیگری را ادامه داد. 

حلیمه سعیدی

ثریا قاسمی

ثریا قاسمی بازیگر پیشکسوت کشورمان متولد  28 آذر 1319 است. این هنرمند فعالیت حرفه ای خود را از بیست و یک سالگی با گویندگی در رادیو آغاز کرد. سریال بچه مهندس آخرین حضور ثریا قاسمی در قاب تلویزیون است که در ایام ماه رمضان پخش می شود.

ثریا قاسمی

سعید پیردوست

سعید پیردوست بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان متولد 16 دی 1319 است. او در سال 1353 با فیلم گوزن ها وارد عرصه بازیگری شد و در سریالهای طنز مهران مدیری، یکی از بازیگران ثابت بود.

فیلم سینمایی خط قرمز، دم سرخ ها، دختر شیرینی فروش و قاتل اهلی از کارهای مشهور سعید پیردوست در سینما است.

سعید پیردوست

فردوس کاویانی

فردوس کاویانی بزیگر پیشکسوت کشورمان متولد 3 مهر 1320 است. این هنرمند با فیلم تجاوز در سال 1349 وارد سینما شده و سریال همسران یکی از کارهای ماندگار او در تلویزیون است. سریال هفت سین آخرین حضور فردوس کاویانی در قاب تلویزیون می باشد.

فردوس کاویانی

فرامر قریبیان

فرامرز قریبان بازیگر مطرح کشورمان متولد 27 آبان 1320 است. این چهره محبوب بازیگری با فیلم بیگانه بیا در سال 1347 فعالیت خود را آغاز کرد و تا کنون 3 بار موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد از جشنواره فجر شده است.

فرامرز قریبیان

گیتی معینی

گیتی معینی بازیگر سینما وتلویزیون کشورمان متولد 29 دی 1323 است. این هنرمند فعالیت هنری خود را با نویسندگی آغاز کرده و در سال 1373 برای اولین بار با فیلم حسرت مقابل دوربین قرار گرفت.

سریال خانه به دوش، حورا، کامیون، فیلم ابلق،  قسم و دوزن از کارهای مشهور گیتی معینی می باشد.

گیتی معینی

جمشید هاشم پور

جمشید هاشم پور با نام هنری جمشید آریا متولد 3 فروردین 1323 است. این بازیگر محبوب کشورمان برای اولین بار در سال 1347 در فیلم جهنم سفید مقابل دوربین رفت. وی با حضور در 6 فیلم، یکی از بازیگران پرکار سینما در سال 99 است.

جمشید هاشم پور

داریوش ارجمند

داریوش ارجمند بازیگر پیشکسوت کشورمان متولد 5 مرداد 1323 است. این هنرمند با فیلم ناخدا خورشید در سال 1365 فعالیت بازیگری خود را آغاز کرد. شخصیت مالک اشتر در سریال امام علی(ع) و حشمت فردوس در سریال ستایش، نقش های ماندگار داریوش ارجمند در تلویزیون هستند.

داریوش ارجمند

عنایت بخشی

عنایت بخشی بازیگر پیشکسورت کشورمان متولد 7 فروردین 1324 است. او یکی از بازیگران مطرح ضد قهرمان می باشد که در سالهای اخیر در نقش مثبت بازی می کند. این هنرمند محبوب، با تئاتر معرکه در سال 1344 فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. سریال بر سر دوراهی آخرین حضور وی در مقابل دوربین است.
عنایت بخشی

فتحعلی اویسی

فتحعلی اویسی بازیگر پیشکسوت کشورمان متولد 21 دی 1324 است. او با فیلم غدقن در سال 1357 فعالیت بازیگری خود را آغاز کرد. ناخدا خورشید، سرب، بانو و مومیایی 3 از فیلم های موفق وی می باشد.

فتحعلی اویسی

مینا جعفرزاده

مینا جعفرزاده بازیگر پیشکسوت و محبوب کشورمان متولد  15 بهمن 1325 است. او فعالیت بازیگری خود را در سال 1367 با فیلم فیل در تاریکی، آغاز کرد. سریال هتل پیاده رو، آوای فاخته، خاله خانم از مشهورترین کارهای مینا جعفرزاده می باشد.

مینا جعفرزاده

میریم امیرجلالی

مریم امیرجلالی بازیگر سینما وتلویزیون متولد  آذر 1326 است. او که با حضور در سریال های طنز دهه هشتاد به شهرت رسید از سال 1374 با سریال زیر گنبد کبود وارد عرصه بازیگری شده و تاکنون در فیلم و سریالهای بسیاری نقش آفرینی کرده است.
مریم امیرجلالی

فریده سپاه منصور

فریده سپاه منصور یکی دیگر از هنرمندان پیشکسوت کشورمان در روز 15 فروردین ١٣٢6 متولد شد.او همسر هوشنگ توکلی، از بازیگران سینما وتلویزیون است. فریده سپاه منصور از سال 1346 تاکنون در فیلم و سریالهای بسیاری مانند مهمان مامان،کتاب قانون، دردسرهای عظیم، آخر خط و کلمبوس نقش آفرینی کرده است.

فریده سپاه منصور

بازیگران پیشکسوت و بالای 70 سال ایرانی + عکس

468
این مطلب مفید بود ؟5414
وبگردی