واریس پا

درمان قطعی واریس پا

کد مطلب : 77535زمان مطالعه : 4 دقیقه
واریس، از شکسته شدن رگ های خونی و تراوش خون به منطقه آسیب دیده ایجاد می شود.واریس می تواند در هر قسمت بدن ایجاد شود،اما در قسمت های پایینی بدن متداول تر است.

لیزر واریس توسط متخصص واریس

اگرچه رگ های واریسی (و رگ های عنکبوتی) ممکن است در هر مکانی روی بدن شما ایجاد شوند، اما بیشتر آن ها در قسمت پایین پا یا ناحیه لگن ظاهر می شوند. بیشتر آن ها در نزدیکی سطح پوست شما پدید می آیند. اگرچه رگ های برآمده و درهم پیچیده، خود به عنوان یک مشکل جدی پزشکی محسوب نمی شوند، اما درمان نکردن واریس می تواند باعث ایجاد عوارض متعدد و قابل توجهی در سلامتی فرد شود. از آنجا که گردش خون در رگ های خونی آسیب دیده بدتر می شود، نارسایی وریدی می تواند باعث تورم در پاها، تغییر رنگ پوست و زخم های موضعی وریدی شود. روش های مختلفی برای درمان واریس وجود دارد، از جمله استفاده از لیزر وریدی واریس.

در کلینیک واریس از جدیدترین روش های درمان با کم ترین عوارض استفاده می شود. یکی از روش های مؤثر درمان واریس استفاده از لیزر درمانی درون وریدی است. برخی دیگر از روش هایی که در این کلینیک برای درمان قطعی واریس پا استفاده می شوند عبارت اند از:

  • تهیه تصویر از مسیر سیاهرگ های واریسی به کمک سونوگرافی
  • اسکلروتراپی
  • ابلیشن رادیوفرکانسی
  • جراحی واریس

 درمان قطعی واریس توسط متخصص واریس

درمان واریس پا

به اندازه ای که واریس تأثیر ناتوان کنندگی بالقوه ای دارد، بسیاری از افراد در جستجوی معالجه مردد هستند. برخی به اشتباه معتقدند که وضعیت آن ها با گذشت زمان بهبود می یابد، درحالی که برخی دیگر تصور می کنند درمان ورید واریسی شده به بستری شدن نیاز دارد. درحالی که امروزه بیشتر درمان های وریدی به صورت سرپایی و در مطب انجام می شود، اما نگرانی ها در مورد بستری شدن قابل درک است.

تا چند سال پیش، تنها روش مؤثر در درمان رگ های واریسی، نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشت. در این روش، جراحان رگ های آسیب دیده را گره می زدند و آن ها را خارج می کردند. این روش درمان ورید، یعنی روش بریدن و بستن (لیگاسیون و استریپینگ)، نیاز به بیهوشی عمومی داشت و بهبودی بیمار بعد از این عمل چندین هفته طول می کشید.

درحالی که در موقعیت های خاصی هنوز از روش استریپینگ (برش) ورید استفاده می شود، چندین روش با حداقل میزان تهاجمی وجود دارد که نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان را از بین می برد. بیشتر افراد می توانند در طی 24 تا 48 ساعت پس از درمان به فعالیت های معمول خود برگردند.

ابلیشن لیزری درون وریدی برای رگ های واریسی (EVLT)

در لیزر درمانی درون وریدی (EndoVenous Laser Therapy -EVLT)، از انرژی لیزر هدفمند برای از بین بردن بی خطر و ملایم رگ های ایجاد کننده واریس استفاده می شود. این درمان با استفاده از فن آوری پیشرفته لیزری انجام می شود که در آن یک طول موج نور متمرکزی فرستاده می شود که آب درون سلولی در دیواره ی رگ را مورد هدف قرار می دهد.

این رویکرد هدفمند باعث می شود که درمان قابل اطمینان و دقیقی بر روی رگ های بزرگ واریسی انجام شود، درحالی که از درد و کبودی بسیاری که معمولاً با روش های درمانی لیگاسیون و استریپینگ و لیزر درمانی هایی قدیمی تر رخ می دهد، اجتناب می شود.

رادیوفرکانسی

این گزینه درمانی غیر جراحی با استفاده از یک کاتتر فرکانس رادیویی (rf) برای گرم کردن کلاژن در رگ های واریسی انجام می شود. این روش به عنوان فرسایش یا ابلیشن رادیوفرکانسی شناخته می شود. در طی ابلیشن رادیوفرکانسی، گرما باعث می شود کلاژن در دیواره ی ورید ریزش کند و ورید را ببندد. این عمل تحت بی حسی موضعی انجام می شود و به احتمال زیاد شما می توانید طی یک یا دو روز بعد از درمان، به فعالیت های عادی خود بازگردید. این روش به طور معمول حدود سی دقیقه طول می کشد و سابقه عالی برای موفقیت در دراز مدت دارد.

 اسکلروتراپی

درمان با اسکلروتراپی
در طول درمان با اسکلروتراپی، پزشک یک ماده تحریک کننده ای را به رگ شما تزریق می کند. ماده ی تحریک کننده باعث کوچک شدن ورید می شود و فقط چند دقیقه طول می کشد تا این درمان انجام شود.

آمبولیتوری فلبکتومی

 درمان به روش سیاهرگ بُری سَرپایی یا آمبولیتوری فلبکتومی که روشی نسبتاً متداول است، به متخصص واریس اجازه می دهد تا وریدهای واریسی را از طریق سوراخ های کوچکی که در پوست شما ایجاد شده است، از بین ببرد. این برش ها به بخیه احتیاج ندارند. این روش با استفاده از بی حسی موضعی در مطب پزشک یا جراح شما انجام می شود. در اکثر موارد، افرادی که از یک عمل فلبکتومی بهبود می یابند، طی 24 تا 48 ساعت پس از عمل به فعالیت های معمول خود بازمی گردند.

درمان VenaSeal Closure (بسته شدن سیانواکریلات)

 درمان با وناسیل (VenaSeal) غالباً به عنوان جایگزین وریدی “چسبی” شناخته می شود. در طول درمان با چسب واریس وناسیل، پزشک شما از تصویربرداری با سونوگرافی برای تعیین محل ایدئال برای بسته شدن ورید استفاده می کند. یک کاتتر کوچک و بدون درد پس از بی حس شدن محل تزریق، در رگ های آسیب دیده وارد می شود. از کاتتر برای ارسال چسب مخصوص رگ های واریسی در مناطقی خاص در امتداد رگ بیمار استفاده می شود. پس از چسباندن رگ، فشار برای کمک به مهر و موم کردن ورید اعمال می شود و کاتتر خارج می شود. چسب مورد استفاده در طول درمان وناسیل، ورید آسیب دیده را به طور دائمی مهر و موم می کند. 

پس از درمان واریس، چه انتظاری می توان از وضعیت خود داشت؟

پس از درمان ورید، جریان خون شما به رگ های سالم هدایت می شود. رگ های درمان شده فرو می ریزند و جذب بدن شما می شوند. بسته به روش درمانی انتخاب شده و اندازه رگ آسیب دیده، روند جذب آن در بدن می تواند چندین هفته یا چند ماه طول بکشد.

درمان قطعی واریس پا

58
این مطلب مفید بود ؟80
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی