ترک دیوار
برای رفع ترک دیوار ابتدا باید علت ترک را پیدا کنید اگر این خسارت یک زنگ خطر است باید ابتدا مشکل را برطرف کنید و سپس اقدام به پوشاندن ترک کنید.

ترک دیوار گچی را چگونه بپوشانیم؟

ترک دیوار یکی از عیوب بزرگی است که می‌تواند روی طراحی ظاهری دکوراسیون شما تأثیر منفی بگذارد، وجود ترک ساختمان یک زنگ خطر است و حس ناخوشایندی را به همراه دارد و می تواند خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد اما در بسیاری از مواقع ترک ها کوچک و بی خطر هستند و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد. در این بخش از دنیای مد نمناک قصد داریم به سوال برخی از شما درباره روش ترمیم ترک‌های دیوار گچی در خانه پاسخ دهیم؛ ممکن است این سوال نیز در دغدغه شما عزیزان باشد، بنابراین همراه ما باشید.

آموزش روش پوشاندن ترک دیوار گچی

برای رفع ترک روی دیوار، ابتدا باید علت ترک را شناسایی کنید. عوامل مختلفی مانند جنس دیوار، حرکت و تغییر در ساختار ساختمان، نمره‌بندی نامناسب، تغییرات دمایی و رطوبتی، ضربه‌ها، اشتباهات در نصب و... می تواند موجب بروز ترک روی دیوار شود. پس از شناسایی علت ترک، مراحل زیر را می‌توانید برای رفع ترک روی دیوار انجام دهید:

ترک دیوار گچی

تراشیدن ترک دیوار

ابتدا روی گچ‌های اطراف ترک را آرام فشار دهید، اگر دیوار محکم بود،اقدام به تراشیدن کنید و از چاقو یا ابزار تیز، با حرکت ملایم دست و آهسته برای برش در امتداد لبه‌های ترک استفاده کرده و در تراشیدن افراط نکنید.از این کار که موجب بازکردن ترک و بزرگ کردن آن است، نترسید و این کار را انجام دهید تا سطح چسبندگی گچ را به دیوار افزایش دهید.

برش نوار درزگیر

در این مرحله با استفاده از جاروبرقی محل را تمیز کنید. برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک یا برآمدگی روی دیوار از نوار درزگیر گچ استفاده نمایید و نوار درزگیر را متناسب با اندازه ترک با قیچی یا چاقوی ابزار برش دهید، هرگز از دست برای برش نوار درزگیر استفاده نکنید زیرا موجب ایجاد لبه نامناسب می‌شود.

کشیدن ملات گچ روی دیوار

ملات گچ را آماده نمایید و با ماله روی ترک یک لایه نازک گچ بکشید، گچ کشی شما باید کمی بزرگ‌تر از نوار درزگیر باشد.

ملات گچ روی ترک دیوار

چسباندن نوار روی ترک

قبل از خشک شدن گچ خیلی سریع نوار را روی گچ گذاشته و صاف نمایید، به طوری که نوار بدون چین و چروک بوده و هیچ حبابی زیر آن نباشد اما از کشیدن نوار خودداری نمایید.

کشیدن یک لایه گچ روی دیوار

بعد از چسباندن نوار یک لایه گچ با استفاده از ماله روی نوار چسب بکشید و گچ را صاف نمایید تا با سطوح اطراف دیوار هم سطح شود.اجازه دهید گچ کامل خشک شود.

سمباده کشی

برای صاف کردن برجستگی‌ها، از سمباده استفاده نمایید و سمباده کاری کنید اما سمباده زدن بیش از حد موجب پارگی نوار درزگیر می شود.

سمباده کشی دیوار

گچ کاری دوباره

برای کمک به ترمیم طبیعی ترک دیواردوباره قسمت مورد نظر را گچ کاری کنید و اگر دیوارتان دارای بافتی طرح دار نیست، در لبه‌ها کمی جلوتر بروید و از ناحیه ترک پیشروی کنید.

تمیز کردن منطقه گچ کاری شده

در آخرین قدم با جاروبرقی منطقه ترمیم شده و اطراف آن را تمیز کنید و با یک پارچه خشک پاک نمایید.

رفع ترک روی دیوار گچی با ترفندی راحت

2.769
این مطلب مفید بود ؟3732
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ا.ن
وبگردی