شستن دست بعد از دستشویی
شستن دست ها بعد از دستشویی از ساده‌ترین و مهم ترین اقدامات برای حفظ سلامتی بدن به شمار می آید. بی توجهی به شست و شوی دست ها مشکلات خطرناکی را به دنبال دارد.

خطرات نشستن دست بعد از رفتن به دستشویی

همه ما از بچگی یاد گرفتیم زمانی که از دستشویی بیرون می اییم، دستان خود را بشوییم و این مسئله به یک عادت در بسیاری از ما تبدیل شده است؛ اما متأسفانه خیلی از افراد این کار را انجام نمی دهند. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم به شما توضیح دهیم که اگر بعد از آمدن از دستشویی دستان خود را نشویید، چه اتفاقی می افتد؟

آیا نشستن دست‌ها بعد از دستشویی باعث ایجادِ بیماری می شود؟

شاید نه اما شاید هم بله. اگر پاتوژن های موجود در مدفوع به پوست شما برخورد کند و سپس به دست تان برسد و شما این آلودگی ها را از بین نبرید، احتمال ایجاد مشکل وجود دارد؛ در کل ممکن است که دست همیشه آلودگی ها و باکتری هایی داشته باشد.

از طرفی دست های شما با شیرآلات دستشویی و میکروب هایی که داخل آنجا هستند هم برخورد می‌ کنند و آلودگی‌هایی هستند که شاید سیستم بدن آنها را نشناسد.

احتمال انتقال کرونا هم در محیط دستشویی وجود دارد، زیرا افراد مختلف لوازم آن را لمس کرده اند. احتمال عطسه و سرفه در آنجا نیز زیاد است و در نتیجه توصیه می‌ شود که حتما دست خود را بشویید تا این باکتری ها و میکروب ها را از بین ببرید و به ویروس مبتلا نشوید.

در واقع خطر عفونت ها و ویروس های بدنِ افراد دیگر بیشتر از خطر ادرار و مدفوع است. پس حتما بعد از دستشویی و قبل از خوردن غذا یا قبل از آماده کردن هر نوع ماده خوراکی دستان خود را بشویید که اهمیت بسیار زیادی دارد.

شستن دست ها

با نشستن دست بعد از دستشویی، دیگران را بیمار میکنیم؟

شاید بله، شاید هم نه. شاید بدن دیگری با آلودگی و پاتوژن‌هایی که شما از دستشویی آورده‌اید آشنا باشد اما شاید هم آن آشنایی را نداشته باشد؛ بنابراین نمی توان تضمین کرد که بیمار شدن فرد مقابل حتمی است یا خیر.

اگر شما ویروس یا باکتری خطرناکی در بدن تان داشته باشید، احتمالا عفونت را به دیگری منتقل نمی ‌کنید اما هیچ چیز قطعی نیست. گاهی اوقات هم افراد در سیستم خود مشکلاتی دارند و بیماری‌ هایی را با خودشان همراه می کنند که باعث پخش ویروس می شود؛ در صورتی که خودشان از آنها اطلاعی ندارند.

سلامت بدن فرد؛ نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. بعضی از افراد سیستم ایمنی سرسخت تری دارند و راحت در برابر این آلودگی ها و میکروب ها مقاومت می کنند اما بعضی دیگر اینگونه نیستند و ممکن است که سیستم ایمنی بدن شان خیلی سریع واکنش نشان دهد.

مراحل شستن دست را فراموش نکنید

اگر بعد از دستشویی خواستید که دستان خود را بشویید، حتما مراحل را در پیش بگیرید:

شستن دستان تان بیهوده نباشد

کل دست را بشویید و به نوک انگشتان تان دقت کنید. تمام قسمت‌ های دست را شستشو دهید. زیر ناخن‌ها را تمیز کنید. فراموش نکنید که اکثر میکروب ها در زیرِ ناخن‌ها جا خوش میکنند؛ بنابراین باید زیر آن ها را تمیز کنید.

تمیز شستن دست

دست خود را خشک کنید

باکتری ها و آلودگی ها در محیط مرطوب راحت انتقال پیدا می‌ کنند؛ بنابراین بعد از شستن حتما باید دست تان را خشک کنید.

حوله را آویزان کنید

زمانی که دستان خود را با حوله خشک می کنید، حتما آن را جایی آویزان کنید. بسیاری از افراد این موضوع را نمی‌ دانند و حوله را داخل کشو می گذارند اما انجام این کار باعث می شود که هوای آزاد به حوله نخورد و رطوبت آن از بین نرود که محل رشد باکتری ها خواهد بود.

نتیجه گیری

در کل ممکن است با نشستن دست بعد از دستشویی؛ مشکلات جدی به وجود بیاید. مخصوصاً در زمان شیوع کرونا این مسئله اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است، زیرا ممکن است محیط دستشویی مستعد انتقال باکتری و ویروس باشد؛ پس هرگز این مورد مهم را پشت گوش نیاندازید و اینقدر ساده از کنارش عبور نکنید.

نشستن دستها بعد از دستشویی و خطری که نمیدونیم

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی