تمیز نشستن لباسشویی

علت تمیز نشستن لباسشویی برندهای مختلف

تاریخ انتشار : 9 فروردین 1403کد مطلب : 92863زمان مطالعه : 4 دقیقه
ماشین لباسشویی یکی از پر مصرف ترین لوازم آشپزخانه است و اگر به درستی کار نکند و لباس هارا تمیز تحویل ندهد هشدار از خرابی داخلی و نیاز به تعمیر سریع دارد.

علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی

کثیف شسته شدن لباس ها در ماشین لباسشویی از مشکلات رایجی است که می تواند برای بسیاری از افراد، آزاردهنده باشد. تمیز نشستن لباس در لباسشویی علت های مختلفی دارد که در ادامه این بخش از نمناک بررسی کرده ایم، اگر به دنبال علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی و راهکاری هستید که بتواند این مشکل را برطرف نمایید، به شما راهکارهایی موثر برای جلوگیری از بروز این مشکل و تمیز شسته شدن لباس ها را ارائه می کنیم.

در لباسشویی، لباس زیاد می ریزید

اگر درون لباسشویی، بیش از اندازه لباس بریزید، لباس هایتان تمیز نخواهند شد زیرا اگر دیگ بیش از حد پر باشد، لباس‌ ها به هم فشرده شده و فضای کافی برای حرکت و شستشوی کامل نخواهند داشت پس اگر حجم لباس‌ها زیاد است، آنها را در چند نوبت بشویید، دقت نمایید تا پس از انداختن لباس ها در لباسشویی، به اندازه یک کف دست، با سقف آبکش فاصله باشد.

علت تمیز نشستن لباسشویی

محفظه جاپودری لباسشویی تمیز نیست

اگر محفظه مواد شوینده با پودر مسدود شده باشد،مقدار کمی مواد شوینده به لباس ها می رسد و بقیه آن در پشت محفظه گیر می کنند. جاپودری ماشین لباسشویی را بیرون آورده و آن را در آب گرم قرار دهید و با مواد شوینده، سرکه وجوش شیرین، تمیز بشویید.

آبکش دیگ ماشین لباسشویی کثیف است

یکی از دلایلی که باعث می شود لباس ها درون لباسشویی تمیز نشوند، جرم و کثیفی جمع شده در آبکش دیگ است، این جرم ها می تواند منافذ دیگ را مسدود و از عبور آزادانه آب و مواد شوینده به داخل لباس ها جلوگیری کند. برای تمیز کردن آبکش دیگ مخلوط سرکه، جوش شیرین و آب را درون محفظه جاپودری بریزید،حالا سرکه را از در اصلی ماشین یعنی همان دری که لباسها را درون ماشین می ریزید،داخل فضای اصلی ماشین لباسشویی بریزید،ماشین لباسشویی را در حالت شست وشویی نرمال با آب گرم قرار دهید و بعد از بستن در ماشین لباسشویی دکمه ی شروع شست وشو را بزنید، اجازه بدهید ماشین لباسشویی کار کند. سرکه و جوش شیرین به طور طبیعی رسوبات معدنی را که در ماشین لباسشویی جمع شده اند تخریب و در خود حل میکنند و هر نوع قارچ و کپکی را از بین میبرند.

مسیر تخلیه لباسشویی مسدود است

علت کثیف شستن ماشین لباسشویی، مسدود بودن مسیر تخلیه است پس مسیر تخلیه را بررسی نمایید تا مسدود نباشد و یا پمپ تخلیه با قدرت آب را تخلیه نماید. ممکن است شلنگ تخلیه لباسشویی نیز به علت انسداد لوله به درستی تخلیه نشود.در صورتی که پس از بررسی متوجه خرابی پمپ تخلیه شده اید، می توانید اقدام به تعویض آن نمایید.

برنامه لباسشویی را اشتباه انتخاب می کنید

برنامه معمولی مناسب شستشوی همه لباسهایتان نیست، بنابراین باید با تمامی برنامه های لباسشویی آشنا شوید. مدت زمان شستشو،سرعت چرخش دیگ، دمای آب و...همگی در تمیز شدن لباس تاثیر دارد. لباس های کثیف به سرعت چرخش بالا و مدت زمان بیشتر و آب گرم نیاز دارند، اگر دمای آب مناسب نباشد، شوینده به طور کامل حل نمی شود و لکه ها از بین نمی روند.

از مواد شوینده نامناسب استفاده می کنید

یکی از علت های تمیز شسته نشدن لباس ها، این است که از پودر یا مایع شستشوی بی کیفیت استفاده می کنید، استفاده بیش از اندازه شوینده ها و استفاده از شوینده نامناسب باعث تخریب دستگاه و تمیز نشستن لباس می شود. برای تمیز شدن لباس ها از خرید شوینده های متفرقه و بی کیفیت خودداری نمایید، از مایع به جای پودر استفاده کنید.

فیلتر تخلیه لباسشویی گرفتگی دارد

بعد از هر بار شستشو فیلتر کف لباسشویی را تمیز نمایید و اگر آب به درستی تخلیه نمیشود، حتما چک نمایید تا فیلتر تخلیه گرفتگی نداشته باشد.فیلتر لباسشویی اگر مشکل داشته باشد و با اشیا کوچک گرفته شده باشد، می تواند بر عملکرد لباسشویی تاثیر بگذارد.برای پاک کردن فیلتر لباسشویی در پانل جلویی قسمت پایین درب کوچک را برداشته تا فیلتر را باز کنید و دستگیره فیلتر را به آرامی در جهت عقربه های ساعت چرخانید و اجازه دهید آب درون ظرف تخلیه شود.

المنت لباسشویی خراب شده است

آب گرم به حل شدن مواد شوینده، از بین بردن لکه ها و چربی ها و میکروب ها کمک می کند. المنت ماشین لباسشویی اگر خراب باشد، آب گرم نشده و لباس ها بعد از شستشو به طور کامل تمیز نخواهند شد.در صورت خرابی المنت، تعویض آن امری ضروری است.

ماشین لباسشویی

واشر لباسشویی را تمیز بشویید

بعد از چند ماه استفاده، لاستیک دور درب لباسشویی سیاه شده و این موضوع می‌تواند روی تمیزی لباس‌ها نیز تاثیر بگذارد. با آب گرم و صابون، جوش شیرین، سرکه و... دور واشر لباسشویی تمیز بشویید، اگر اطراف واشر کپک زده باخمیر دندان بکشید و سپس آن را بشویید.

راه حل تمیز نشستن ماشین لباسشویی

برای اینکه ماشین لباسشویی، لباس ها را تمیز بشوید، نکات زیر را رعایت کنید:

 • مواد شوینده بی کیفیت نخرید، برای تست این موضوع یک قاشق شوینده را در یک لیتر آب حل کنید. اگر ته نشین شد و با آب محلول نشد، شوینده مناسبی نمی باشد.
 • از مواد شوینده مخصوص لباسشویی استفاده کنید.
 • درون لباسشویی بیش از حد مواد شوینده نریزید.
 • لباسشویی را زیاد پر نکنید.
 • لباس ها را به تفکیک رنگ و جنس مرتب کنید.
 • با توجه به نوع لباس ها و میزان کثیفی آنها برنامه مناسب را انتخاب کنید.
 • از برنامه شستشو با آب گرم برای لباس های خیلی کثیف استفاده کنید.
 • فیلتر ماشین لباسشویی را تمیز کنید و اگر آب به درستی تخلیه نمیشود، حتما چک نمایید تا فیلتر تخلیه گرفتگی نداشته باشد.
 • به طور مرتب آبکش دیگ ماشین لباسشویی را با استفاده از شوینده مناسب تمیز کنید.
 • بعد از اتمام برنامه شستشو، داخل دیگ ماشین لباسشویی را با یک پارچه تمیز پاک کنید.
 • اگر لباس های شما لکه دار هستند، قبل از شستشو، لکه ها را با لکه بر مخصوص پاک کنید.
 • لباس‌ ها را به طور مساوی در دیگ پخش کنید تا فضای کافی برای چرخش داشته باشند.

علت تمیز نشستن لباسشویی برندهای مختلف

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن /ن.ح
وبگردی