نخوابیدن کودک
خواب کافی و منظم برای رشد و یادگیری کودکان بسیار مهم است اما برخی از کودکان از خواب بیزارند که باید با توجه علت آن از راهکاری های مناسب برای راحت خواباندن کودک استفاده کنید.

هنگامی که کودک نمی خوابد چه کنیم ؟

این مشکل که کودک از خواب گریزان است و به رخت خواب نمی رود محدود به سال های کودکی و نوپایی نمی شود . امتناع از رفتن به رخت خواب می تواند یک مشکل بسیار شایع برای کودکان سنین مدرسه نیز باشد.

رسیدگی زود هنگام به این موضوع بسیار مهم است زیرا خواب و استراحت کافی برای کودکان در سن مدرسه بسیار اهمیت دارد چرا که در صورت عدم خواب کافی ، کودک در تمرکز، یادگیری و توجه با مشکلاتی مواجه خواهد شد . علاوه بر این ممکن است که بر روحیه و رفتار او ، رشد جسمی و حتی توانایی آن ها در مقابله با بیماری و عفونت تاثیر بگذارد.

چرا کودکم از خوابیدن گریزان است ؟

اگر کودک شما بطور مداوم با خوابیدن مشکل دارد ، سعی کنید علت آن را جستجو کنید . در ادامه این بخش از نمناک دلایل رایجی وجود دارد که می تواند به شما در روند جستجو کمک کند :

1. کودکان نیازهای خواب متفاوتی دارند :

کودکان نیز همانند بزرگسالان نیازهای خواب منحصر به خود را دارند . برخی از کودکان ممکن است فقط 9 ساعت به خوابیدن احتیاج داشته باشند ، در حالی که برخی دیگر به حداقل 11 ساعت یا بیشتر احتیاج دارند.

به طور متوسط بیشتر کودکان در سنین مدرسه به 10-11 ساعت خواب نیاز دارند . شما به عنوان والدین باید به علائمی چون برخاستن دشوار از خواب ، اختلال در تمرکز و یا بیش فعالی او توجه کنید زیرا ممکن است یکی از علل بی خوابی اش باشند.

نخوابیدن کودک

2. فرزندتان قصد ترک هیجانات خود را ندارد و کنجکاو است :

کودکان گاهی تصور می کنند هنگامی که آن ها در رخت خواب هستند اتفاقات جادویی و خاصی خارج از اتاق خواب آن ها در حال رخ دادن است . اگر دیگر اعضای خانواده مشغول تماشای تلویزیون و یا صحبت کردن باشند کودکان به آن ها گوش می دهند و همین امر سبب اختلال در خواب آن ها خواهد شد ، بنابراین سعی کنید خانه را ساکت کنید و آرامش رابرای فرزندتان فراهم نمایید.

3. بلافاصله بعد از بازی و سرگرمی زمان مناسبی برای خواب کودک نیست :

اگر چه کودکان مشغول تماشای تلویزیون یا انجام فعالیت های خود هستند اما خواباندن به زور آن ها دشوار است . لازم است کودک قبل از خواب در آرامش بسر ببرد تا خوابی راحت را سپری کند.

4. زمانی که بیش از حد خسته هستند :

زمان انجام تکالیف و بازی بعد از فعالیت های مدرسه ممکن است که خیلی طول بکشد در واقع خسته بودن بیش از حد کودک می تواند سبب بیش فعالی او شود و خوابیدن را دشوار کند.

5. زمانی که آن ها به قدر کافی خسته نشده اند :

اگر فرزند شما پس از مدرسه و در اواخر روز چرت بزند ممکن است در خواب او اختلال ایجاد شود زیرا آن ها هوشیاری و طراوت خود را حفظ کرده اند . سعی کنید از چرت زدن او پرهیز کنید و در عوض او را تشویق به انجام تکالیف مدرسه کنید ، شام را زود میل کنید تا کودک بتواند راحت بخوابد . در تعطیلات آخر هفته یا تابستان نیز از فعال بودن کودک خود مطمئن شوید تا زمانی که آن ها واقعا خسته شوند.

علت بی خوابی کودکان

6. آن ها با رشد خود میل به استقلال دارند :

بچه های سنین مدرسه بطور مداوم قصد دارند تا استقلال خود را نشان دهند و خوابیدن یکی از مواردی است که می خواهند کنترل آن را به دست گیرند . ممکن این است کودک حوالی ساعت 6-7 عصر احساس خواب آلودگی داشته باشد و والدین مقاومت کنند.

7. آن ها نسبت به موضوعی مضطرب هستند یا استرس دارند :

بچه ها ممکن است در مورد تکالیف مدرسه، امتحانات ، انجام کاری، تغییر یا پیشرفت در زندگی مانند رفتن به مدرسه ای جدید ، داشتن یا نداشتن وقت کافی با والدین احساس نگرانی یا اضطراب داشته باشند و یا این که فیلم یا کتابی سبب ترس آن ها شده است ، همین امر در خواب آنان اختلال ایجاد خواهد کرد.

راه حل هایی برای خواباندن آسان کودک:

با انجام راهکار های ذیل به کودک خود کمک کنید تا راحت بخوابد. چنان چه این مشکل همچنان ادامه داشت با پزشک متخصص اطفال یا یک متخصص خواب این موضوع را ارزیابی کنید :

1. تنظیم کردن روتین خواب :

داشتن روالی معمول هنگام خواب می تواند خوابی سالم و راحت را به همراه داشته باشد . حداقل یک ساعت قبل از رفتن به رخت خواب تلویزیون و سایر لوازم الکترونیکی را خاموش کنید . اگر فرزند شما اصرار داشت که خسته نیست به او اجازه دهید تا بی سر و صدا در اتاق خود بماند ، کتاب بخواند یا موسیقی گوش دهد.

2. عصرها را آرام سپری کنید :

حداقل یک ساعت قبل از خواب تلویزیون، رایانه، تبلت و سایر لوازم الکترونیکی را خاموش کرده و آن ها را کنار بگذارید . این فعالیت ها خوابیدن را مختل می کنند در عوض سعی کنید موسیقی های آرام بخش پخش کنید ، نور چراغ ها را کم کنید و تمام خانه را به محض نزدیک شدن به خواب در حالت آرامش قرار دهید.

زود خواباندن کودک

3. ساعت خواب منظمی داشته باشید :

سعی کنید حتی در تعطیلات آخر هفته و تابستان ساعت خواب را به حالت ثابت نگه دارید . ممکن است خواباندن بچه ها در ساعت 9 دشوار باشد ، بهتر است در ساعت 10-11 برنامه جدیدی برای خواب تنظیم کنید.

4. اتاق خواب را آرامش بخش کنید :

تلویزیون و رایانه را از اتاق خواب خارج کنید ، از عروسک های بزرگ در فضای اتاق نگهداری نکنید تا سبب ترس کودک نشود . مطمئن شوید اتاق خواب زیادی گرم نباشد . اگر کودک تاریکی را دوست ندارد چراغ خواب روشن کنید.

5. آن ها مایل هستند کنار شما قرار بگیرند و بخوابند :

تاریکی و سکوت شب معمولا سبب اضطراب جدایی کودکان از والدین خود می شود . آن ها در این شرایط می خواهند کنار فردی که دوست دارند باشند تا احساس امنیت کنند . به او کمک کنید تا با ترس خود مقابله کند.

6. تسلیم نشوید :

اگر فرزند شما سه بار از شما درخواست لیوان آب کرد ، یا بهانه هایی آورد تا از خوابیدن طفره رود ابتدا نیاز های او را برآورده کنید و سپس به رخت خواب بفرستید و تذکر دهید تا همانجا بمانند.

7. انتظارات را رها کنید :

مقایسه کودک خود با دیگر کودکان هم سن و سالانش کار خوبی نیست و سبب ناامیدی آن ها می شود . درعوض با پزشک یا مشاوری در ارتباط باشید تا دریابید چگونه خواب او را تنظیم کنید. ممکن است آن ها چندین بار از خواب برخیزند اما شما با صبوری می توانید زمان خواب را تنظیم کنید.

بچه هایی که شب نمی خوابند ؛ دلیل و راه حل

3.817
این مطلب مفید بود ؟134
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : خواب کودک
وبگردی