تولد
شیر نخوردن نوزاد
در زمان به دنیا آمدن فرزند بزرگترین معضل برای مادران شیر خوردن نوزاد است، بسیاری از نوزادان شیر مادر را نمیخورند و این موضوع میتواند ناراحت کننده باشد.

دلیل شیر نخوردن نوزاد و راه حل آن

اعتصاب شیرخوردن توسط فرزندتان زمانی اتفاق می افتد که کودک از گرفتن پستان امتناع کند و معمولاً فقط چند روز طول می کشد. وقتی کودک سینه را نمی گیرد می تواند ناراحت کننده باشد به ویژه اگر ندانید چرا این اتفاق افتاده در چنین مواردی حتی ممکن است احساس کنید کودک شما را دوست ندارد.

بهتر است بدانید که این احساسات کاملاً طبیعی هستند، مطمئن باشید کودک از شما دور نشده است و شیرنخوردن او دلایل دیگری دارد که در این بخش از نمناک به آن می پردازیم. در واقع کودک تان در این مدت بیش از هر زمان دیگری به شما نیاز دارد که با کمی صبر و کمک باید نیازهای او را برآورده کنید.

نوزاد

چرا کودک از شیر خوردن خودداری می کند؟

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود نوزاد به طور موقت از شیرخوردن خودداری کند. دلایل عبارتند از:

 • به سختی می تواند با دهانش سینه را بگیرد و ممکن است به دلیل خستگی از سینه گرفتن امتناع کند همچنین هفته ها طول می کشد تا مادر و نوزاد نحوه سینه گرفتن را به خوبی یاد بگیرند.
 • شیر سریع و قوی جریان می یابد و کودک در تلاش برای تغذیه راحت است. در صورت داشتن شیر زیاد، دوشیدن شیر قبل از شیردهی می تواند به کودک کمک کند تا جریان را حفظ کند.
 • یک طرف عضلات گردن نوزاد سفت شده است و باعث شیرخوردن از یک طرف بیشتر از طرف دیگر می شود پس اگر متوجه شدید که کودک از یک سینه تغذیه نمی کند با پزشک صحبت کنید.
 • نوزاد رفلاکس شدید یا همیشگی دارد که به آن بیماری رفلاکس معده و مری (GORD) نیز می گویند و شیر خوردن را با درد همراه می کند. فقط تعداد کمی از نوزادان از GORD رنج می برند. اگر فکر می کنید نوزاد به این بیماری مبتلا است، حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • دهان نوزاد درد می کند شاید به این دلیل که عفونتی مانند برفک یا بیماری دست، پا و دهان دارد.
 • نوزاد مبتلا به سرماخوردگی یا گرفتگی بینی است که نفس کشیدن را در دوران شیردهی برایش سخت می کند.
 • نوزاد عفونت گوش دارد که شیرخوردنش را با مشکل روبه رو کرده است بنابراین برای درمان عفونت به پزشک مراجعه کنید.
 • میزان شیر کاهش یافته است به این دلیل که به اندازه قبل به نوزاد خود شیر نمی دهید و او را با شیر خشک تغذیه می کنید یا کودک آنقدر بزرگ شده است که غذا می خورد.
 • نوزاد به راحتی حواس خود را پرت می کند یا هنگام شیر خوردن از سر و صدا یا وقفه ای ناراحت شده است.
 • نوزاد در حال دندان درآوردن است در این صورت می توانید تکه های شیر مادر یخ زده را به کودک دهید تا بمکد این کار ممکن است به بی حسی لثه های او قبل از غذا کمک کند.
 • نوزاد در حین شیر خوردن سینه را گاز گرفته است و از پاسخ شما شگفت زده شد.
 • نوزاد یک اختلال بزرگ در روال عادی خود تجربه کرده است، مانند اینکه اخیراً خانه خود را تغییر داده اید یا به سر کار بازگشته اید.
 • کودک تان طعم یا بوی کرم یا محصول معطری را که روی سینه یا نزدیک سینه گذاشته اید دوست ندارد. کودک بوی طبیعی مادر را دوست دارد، بنابراین سعی کنید از محصولاتی که رایحه قوی دارند استفاده نکنید.
 • طعم شیر تغییر کرده است، احتمالاً به دلیل حساسیت به غذاهای خاص یا التهاب در پستان (ورم پستان) ایجاد شده است. ماستیت می تواند شیر را مزه دار کند. هنگامی که کودک شیر خوردن را به پایان رساند، دوشیدن شیر را ادامه دهید تا سینه آسیب دیده پاک شود و ورم پستان بهبود یابد.

راه حل شیر نخوردن نوزاد

شیرنخوردن نوزاد می تواند برای شما و نوزاد تان ناراحت کننده باشد که ممکن است احساس طرد شدن و ناامیدی کنید هر چند تقصیر شما نیست. برای جلوگیری از پرشدن سینه و حفظ ذخیره شیر، شیر را به همان دفعاتی که کودک شیر می خورد بدوشید و یا می توانید شیر را با قاشق، قطره چکان یا شیشه شیر به نوزاد بدهید. شما باید در چنین وضعیتی:

به تلاش خود ادامه دهید

اگر نوزادتان خسته است، صبر کرده و دوباره امتحان کنید شاید شما نوزاد را در حالت خواب آلودگی شیر می دهید.

نوزاد خابالو

موقعیت را تغییر دهید

موقعیت های مختلف شیردهی را امتحان کنید اگر نوزادتان دچار گرفتگی شده باشد، بینی او را قبل از شیر دادن باز کنید.

مانع از حواس پرتی نوزاد شوید

سعی کنید نوزاد خود را در یک اتاق آرام و بدون هیچ گونه حواس پرتی شیر دهید.

نوزاد خود را در آغوش بگیرید

تماس پوستی بین مادر و نوزاد ممکن است علاقه نوزاد را به شیرخوردن تجدید کند. ببینید آیا نوزاد در حین حمام گرم به مادر می چسبد یا خیر.

آغوش مادر

با گاز گرفتن نوزاد درست برخورد کنید

اگر کودک تان در حین شیرخوردن گاز می گیرد، آرامش خود را حفظ کنید و انگشت خود را به دهان کودک بکشید تا سریع سینه را رها کند.

تغییرات روتین را ارزیابی کنید

به هر تغییری در برنامه عادی خود فکر کنید که ممکن است کودک را ناراحت کند. آیا استرس دارید؟ داروی جدیدی مصرف می کنید؟ آیا رژیم غذایی شما تغییر کرده است؟ آیا از عطر جدید یا صابون معطر استفاده می کنید؟

چگونه می توان کودک را تشویق به شیر خوردن کرد؟

تا آنجا که می توانید آرامش خود را حفظ کنید و برای تغذیه کودک را تحت فشار قرار ندهید. تلاش برای متقاعد کردن نوزاد برای گرفتن سینه ممکن است او را ناراحت کند در عوض، مراقب علائم گرسنگی او باشید (نشانه های تغذیه). باز و بستن دهان او، ایجاد صداهای مکیدن، بازکردن چشمان یا چرخاندن سر به سمت شما همه نشانه های تغذیه هستند.

با توجه به علائمی که نشان می دهد کودک تان به دنبال غذا است می توانید به او تا قبل از اینکه به مرحله گریه برسد کمک کنید. در زمان ناراحتی نوزاد، شیردهی برای هر دوی شما دشوارتر خواهد بود.

اگر نوزاد تازه متولد شده سرش را به این طرف و آن طرف می کشد، دستانش را به اطراف تکان می دهد و با پاهایش لگد می زند، نگران نباشید. این بدان معنا نیست که او از غذا خوردن امتناع می کند یا سر خود را تکان می دهد تا "نه" بگوید برعکس این امر نشان می دهد کودک به دنبال راهی برای یافتن سینه است.

نوزاد بازیگوش

چگونه می توان جریان شیر را حفظ کرد؟

ممکن است لازم باشد برای مدتی شیر خود را با دست یا شیر دوش تخلیه کنید این که چقدر باید این کار را انجام دهید به سن کودک تان بستگی دارد. اگر نوزاد فقط چند هفته سن دارد، باید بیشتر از زمانی که سن کافی برای خوردن غذا دارد شیر بدوشید. اگر در مورد نحوه دوشیدن یا دفعات آن مطمئن نیستید با متخصص تغذیه صحبت کنید.

دوشیدن شیر به تداوم ذخیره شیر کمک می کند تا به نوزاد شیر مورد نیاز را بدهید. جاری نگه داشتن شیر با دوشیدن شما را در برابر گرفتگی و ورم پستان محافظت می کند.

شیر نخوردن نوزادت دلیل مهمی داره که نمیدونی

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
وبگردی