حرکت سر کبوتر

چرا کبوتر موقع حرکت مدام سرش رو تکون میده ؟

کد مطلب : 42173تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 2 دقیقه
حرکت سر کبوترها به هنگام راه رفتن، به ویژگی منحصر به فردی در بدن آنها مربوط می شود .این ویژگی علاوه بر کبوتر در پرندگان دیگر نیز مشترک است.

چرا کبوتر ها هنگام حرکت کردن مدام سر خود را تکان می دهند ؟

بیشتر شواهد نشان می دهد که حرکت سر کبوترها و تکان دادن آن نشان از عملکرد بینایی آن ها دارد . مرغ ها همانند لک لک ها ، کلاغ ها و بلدرچین هنگام راه رفتن سر خود را تکان می دهند . چنانچه در این بخش از سرگرمی نمناک میخوانید در حقیقت حرکت سر در حیوانات، ویژگی منحصر به فرد آن هاست و حداقل 8 خانواده از27 خانواده پرندگان این ویژگی را دارند .

تئوری هایی وجود دارد که علت این موضوع را چنین بیان می کنند :

  1. حفظ تعادل
  2. تشدید عمق بینایی
  3. تیز بینی

با این حال اکثر مطالعات نشان می دهند که پرندگان حین حرکت سر خود را به دلیل تثبیت دید خود تکان می دهند.در مقایسه با انسان ؛ پرندگان به حرکت های سر خود تکیه می کنند در حالی که انسان به حرکات چشم خود تکیه می کند .

حرکت سر کبوترها در زمان راه رفتن

کبوتری را روی تردمیل متحرکی تصور کنید ، فکر می کنید با قدم زدن کبوتر با سرعت تردمیل که نسبتا یکسان هستند چه اتفاقی می افتد؟

برهمین اساس ، دکتر بری.جی فراست در سال 1978 این آزمایش را انجام داد و کبوتر سر خود را تکان نداد . دکتر مارک فریدمن نیز درسال 1975 آزمایشاتی نیز بر این عملکرد پرندگان انجام داد . تحقیقات وی نشان داد که حرکات سر بیشتر به دلیل بینایی کنترل می شود تا حرکت بدن آن ها . با این وجود دانشمندان مشغول انجام تحقیقات بیشتری درباره حرکت سر و به طور کلی زبان بدن کبوتر و سایر پرندگان هستند .

چرا کبوتر ها هنگام حرکت مدام سرشان را تکان می دهند ؟

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/ف
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی