تولد
بیماری محیط کار
کار کردن در یک محیط کاری ناسالم می تواند خطرات جسمی را برای فرد به همراه داشته باشد، همچنین تاثیرات منفی بر روی سلامت بدن می گذارد.

خطرات جسمی و سلامت محیط کاری ناسالم

تا به حال از خود سوال کرده اید که آیا در یک محیط ناسالم کار کرده اید یا خیر ؟ درحقیقت، برای همه ما پیش آمده است که در یک زمان، بسته به شرایطی در یک محیط ناسالم کار کرده ایم. برخی از محیط های کاری به وضوح نشان می دهند که ناسالم هستند و برخی دیگر کاملا مشخص نیستند. هر شغلی احتمال آسیب دیدگی یا استرس را دارد اما در یک محیط کاری ناسالم خطرات و آسیب دیدگی ها بیشترخواهد بود.

در این محیط ها به کارمندان اجازه رشد یا استفاده از مهارت هایشان داده نمی شود و فضایی برای پیشرفت وجود ندارد. به طوری که براساس آمار، از هر 5 کارمند، یک نفر گزارش می دهد که در یک محیط ناسالم کار می کند. تاثیرات این محیط ناسالم به طور بالقوه بر سلامت جسم و روان مرتبط است که عوارض جسمی آن را در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک آورده ایم.

یک محیط کار ناسالم چگونه است ؟

اگر فشار ذهنی، اضطراب عاطفی یا درد جسمی را تجربه می کنید، می تواند ناشی از یک محیط کار ناسالم باشد. اولین قدم برای بیرون آمدن از یک محل کار ناسالم و سمی، درک ناسالم بودن آن شغل و تأثیرات منفی اش بر سلامت جسمی و روانی تان می باشد.

محیط کار ناسالم

10 اثر منفی یک محیط کار ناسالم روی سلامت بدن

در برخی از محیط های کاری سرعت و فشار بالای کار صدمات جسمی به کارگران وارد می کند. این امر معمولا از سوی کارفرمایان رخ می دهد و باعث کاهش بهره وری کارگران و افزایش هزینه ها می شود. برای کارگران، این به معنای واقعی کلمه کار کردن تا حد مرگ است. مهم ترین عوارض و تأثیرات جسمی محل کار ناسالم شامل مواردی است که در ادامه خواهید خواند.

1- سندروم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال می تواند به دلیل شرایطی در محل کار ایجاد شود که باعث خم شدن مکرر مچ دست می شود و می تواند به عصب مدیان آسیب برساند یا آسیب موجود را تشدید کند. سندرم تونل کارپال کارگرانی را تحت تأثیر قرار می دهد که تمام روز با کامپیوتر کار می کنند یا حتی بازبینگر های فروشگاه مواد غذایی و کارگران خط مونتاژ هستند. این اتفاق با کار کردن در یک محیط سرد، تشدید خواهد شد.

کار با کامپیوتر

2- آسیب های کمر

از دلایل اصلی آسیبات کمر در محل کار می توان به آموزش ناکافی، روش نامناسب بلند کردن اجسام و عجله کردن اشاره کرد. هنگامی که به کمرتان آسیب می زنید، به طور قابل توجهی احتمال آسیب دیدگی مجدد کمر در آینده بیشتر می شود. کارفرمایان باید اطمینان حاصل کنند کارکنانی که اجسامی را بلند می کنند دارای تجهیزات ایمنی بوده و به خوبی آموزش دیده اند.

3- بیماری های مرتبط با قرار گیری در معرض سموم

قرار گرفتن در معرض مواد سمی در محل کار می تواند باعث آسیب های تنفسی، کلیوی، قلبی عروقی و مشکلات تولید مثل شود. کارگران باید پروتکل هایی برای کاهش قرار گرفتن در معرض کارگران در برابر خطرات شیمیایی و مواد سمی را رعایت کنند.

آسیب های تنفسی

4- فشار خون

ساعات طولانی کار می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد، که به آن پرفشاری خون نیز می گویند. این وضعیت می تواند تأثیرات جدی بر سلامتی شما از جمله آنوریسم، سکته مغزی، آسیب قلبی، نارسایی کلیه و حتی آسیب دید بگذارد. اگر مشغول اضافه کاری هستید، برای محافظت از سلامتی خود باید ساعات کاری تان را کاهش دهید.

5- خستگی

خستگی می تواند اثرات جدی بر سلامتی داشته باشد. گذشته از کاهش هوشیاری و اختلال در توانایی تصمیم گیری، می تواند بر حافظه و توانایی تمرکز نیز تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است که باعث تحریک پذیری بیشتر و بی انگیزگی شود. اگر راننده هستید یا با ماشین کار می کنید، خستگی حین کار می تواند کشنده باشد و مشکلات قلبی ایجاد کند.

خستگی حین کار

6- مشکلات گوارشی

خستگی در محیط کار همچنین می تواند باعث مشکلات گوارشی شود که علائمی شبیه به علائم سندروم روده تحریک پذیر دارد. چنانچه در بخش های قبلی نمناک خواندید این موارد می تواند شامل اسهال، حالت تهوع، یبوست و نفخ باشد. مشکلات گوارشی همچنین ممکن است که ناشی از استرس در محل کار باشد. استرس کاری باعث تولید اسید اضافی معده شده و منجر به سوء هاضمه و سوزش معده خواهد شد.

7- دیابت

افسردگی، استرس و اضطراب در محل کار می تواند منجر به ایجاد دیابت نوع 2 شود و هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد. وقتی استرس دارید، بدن شما انسولین آزاد نمی کند که در نهایت باعث افزایش بیش از حد گلوکز در خون خواهد شد. هر چه مدت بیشتری تحت استرس باشید، سطح گلوکز بالاتر می رود.

دیابت

8- صدمات ناشی از تصادفات یا انفجار ها

سالانه میلیون ها کارگر در اثر حوادث غیر مرگبار محل کار زخمی و تقریباً 5000 کارگر در محل کار کشته می شوند. لغزش، مسافرت و سقوط از ارتفاع، آتش سوزی، انفجار و خشونت باعث بسیاری از معلولیت ها می شود. این کار ها همچنین هزینه های زیادی را برای کارفرمایان به همراه دارد. بیشتر این ها آسیب های قابل پیشگیری است که با آموزش و تجهیزات بهتر رخ نخواهد داد.

هر یک از این مشکلات جسمی محیط های کاری نا سالم می تواند منجر به از دست رفتن دستمزد، از دست دادن کار و در جدی ترین موارد ناتوانی دائمی فرد شود. اگر به دلیل شغل خود هر یک از این شرایط را تجربه کرده اید، پس در یک محیط کار ناسالم هستید.

9- خطرات مرتبط با سلامت روان :

برخی از مشکلات روانی که ممکن است در یک محیط کار ناسالم بر کارمندان و کارگران تاثیر بگذارد، عبارتند از :

  • استرس
  • افسردگی
  • اضطراب
  • پارانویا
  • خشونت
  • ترس

بسیاری از افراد برای مقابله با استرس محیط کار خود، مکانیسم های مقابله ای ناسالم مانند پرخوری را تجربه می کنند. اگر پیش از اشتغال به کار در یک محیط کاری ناسالم چالش های سلامت روانی داشته اید، ممکن است محیط موجود مشکلات را بدتر کند. این امر به ویژه در موارد برخورد ناعادلانه صدق می کند.

بیماری محیط کار

10- بی خوابی

بسیاری از کارگران تحت فشار روانی از بی خوابی رنج می برند. وقتی در یک محیط مسموم کار می کنید که عوامل استرس زا بسیار فراتر از حد معمول است، اغلب اوقات این منجر به بی خوابی از نگرانی و استرس می شود. بی خوابی فرصت تجدید قوا را از شما می گیرد. نداشتن خواب کافی باعث آشفته شدن شده و مقابله با استرس را دشوار می کند. همچنین احتمال اشتباه یا تصادف در محل کار را برای شما بیشتر خواهد کرد.

10 بیماری که از محیط کاری ناسالم میگیریم !

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : محل کار
وبگردی