روز جهانی دوچرخه سواری

روز جهانی دوچرخه سواری و اهداف آن

کد مطلب : 81703زمان مطالعه : 3 دقیقه
دوچرخه سواری یکی از ورزش های پرطرفدار جهانی می باشد که در هیمن راستا روز 3 ژوئن در تقویم جهانی مصادف با روز جهانی دوچرخه سواری ثبت شده است.

3 ژوئن، روز جهانی دوچرخه سواری

دوچرخه یکی از مهم ترین اختراعات تاریخ محسوب می شود  زیرا میلیون ها انسان از آن برای حمل و نقل استفاده می کنند که همین باعث تحرک بدن خواهد شد. دوچرخه یک وسیله کاربردی و قابل اعتماد و کمک کننده به تناسب اندام است که بسیاری از افراد از آن برای سرگرمی و گذراندن اوقات فراغت هم استفاده می کنند و حتماً به استفاده از آن در طول روز پایبند هستند.

این وسیله ی کاربردی جنبه های سرگرم کننده، سلامت بخشی، هیجانی و طبیعت دوستی دارد و طرفداران زیادی را در سراسر جهان دارد. روز جهانی دوچرخه سواری یکی از این مناسبت هایی است که در تقویم بین المللی و توسط سازمان ملل متحد ثبت جهانی شده است. روز جهانی دوچرخه سواری تلاش دارد که اهمیت واقعی دوچرخه را در سراسر جهان به همگان نشان دهد. سازمان ملل متحد روز 3 ژوئن برابر را به عنوان روز جهانی دوچرخه سواری نام گذاری نموده است. در ادامه این بخش از نمناک تاریخچه روز دوچرخه سواری، دلایل نام گذاری و مراسمات ویژه ی این روز را مورد بررسی قرار می دهیم.

دوچرخه سواری

تاریخچه نامگذاری روز دوچرخه سواری

همواره بشر در طول زندگی خود به دنبال راه هایی برای تسهیل شرایط زندگی و استفاده از ابزارهای نوین برای گذر از سختی ها بوده است. در سال های اولیه قرن نوزدهم میلادی، کمبود وسایل حمل و نقل به شکلی ساده و کاربردی به شدت احساس می شد، به همین خاطر بشر به فکر ساخت وسیله ای با دو چرخ افتاد و در سال های پایانی قرن نوزدهم این طرح اولیه با تغییراتی روبرو شد و دوچرخه به زندگی انسان شد.

اولین دوچرخه ساخته شده در این دوره، به کارل ون دریس «Karl von Drais» اختصاص دارد که دستگاه چوبی و بدون پدال بود وعموم مردم نام آن را «اسب مخروطی» گذاشته بودند و محبوبیت فراوانی در اروپا یافته بود. رفته رفته این اختراع تغییر کرد و به شکل امروزی در آمد.

دوچرخه فواید زیادی برای انسان دارد و به نجات زندگی مردم، بهبود محیط زیست  و افزایش سلامت بدن کمک می کند، به همین خاطر و تشویق به استفاده بیشتر از دوچرخه سازمان ملل متحد در اقدامی به جا  و بر اساس توافق بین المللی 193 کشور عضو، روزی را به عنوان روز جهانی دوچرخه سواری (World Bicycle Day) نامگذاری نمود و در روز سوم ژوئن 2018 یا 13 خرداد 1397 این روز را به ثبت جهانی رساند.

بر اساس پژوهش ارائه شده توسط دو گروه فدراسیون دوچرخه سواران اروپا (ECF) و اتحاد جهانی دوچرخه سواری (WCA) در سال 2015 به بررسی و تحلیل اثرات دوچرخه سواری پرداخته شد و روز سوم ژوئن به عنوان روز جهانی دوچرخه سواری نام گذاری شد

روز جهانی دوچرخه سواری

اهداف نامگذاری 3 ژوئن به عنوان روز جهانی دوچرخه

اولین هدف نامگذاری این روز اهمیت آن است ؛ دوچرخه در طول تاریخ یک وسیله بسیار قدیمی و کلاسیک برای رفت و آمد محسوب می شد و هنوز هم به همه افراد در سراسر جهان برای سریع تر انجام شدن کار هایشان کمک می کند. همه فرهنگ ها و همه مردم علاقه زیادی به استفاده از دوچرخه دارند. 

هدف دیگر تعیین روز جهانی دوچرخه، این است که شهرها و کشور های دنیا نیاز به دوچرخه سواران را در سطح شهر فراموش نکنند، سعی کنند نیازهای آن ها را هر چه سریع تر برطرف کنند تا با افزایش تعداد دوچرخه سواران مواجه شوند.

در نتیجه این روز فرصتی برای افزایش آگاهی مردم در مورد فواید دوچرخه سواری است و همین باعث می شود که دولت ها بیشتر به امنیت جاده ها و امکانات مربوط به دوچرخه سواران فکر کنند و سیاست های خود را در بعضی از جنبه ها تغییر دهند.

از طرفی دوچرخه نسبت به وسیله های نقلیه دیگر ارزان تر است و به بسیاری از خانواده ها در سراسر جهان کمک می کند تا دسترسی خوبی به یک حمل و نقل آسان و بی خطر و ارزان داشته باشند. در نتیجه روز جهانی دوچرخه سواری یک روز بسیار مهم محسوب می شود.

دوچرخه یک وسیله بدون صدا و سالم برای سفر کردن از یک نقطه به نقطه دیگر است. بنابراین اگر بخواهیم از جهان در برابر خطر تولید گاز کربن دی اکسید محافظت کنیم، باید بیشتر از دوچرخه استفاده کنیم.

روز دوچرخه سواران

در واقع دوچرخه به نجات زندگی مردم ، بهبود محیط زیست و کاهش فقر کمک می کند و باعث افزایش سلامت بدن، کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته، سرطان، دیابت و حتی مرگ خواهد شد و همه این ها می تواند عاملی برای توجه بیشتر به آن باشد.

تاریخچه روز جهانی دوچرخه سواری و دلیل نامگذاری آن

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ف.ن /ن
وبگردی