روز جهانی شکلات
شکلات یکی از خوردنی هایی است که در سراسر جهان طرفداران بسیار زیادی دارد، روز جهانی شکلات نیز یک روز ویژه برای طرفداران این خوردنی خوش طعم می باشد.

7 جولای؛ روز جهانی شکلات

هفتمین روز ماه جولای یا ژوئیه، روز جهانی شکلات در تقویم روزهای جهانی است و هر ساله در تاریخ 7 جولای روز جهانی شکلات برگزار می شود که باعث می شود همه عاشقان شکلات در سراسر جهان، بدون داشتن هیچ احساس گناهی در مورد چاقی و ... این خوراکی خوشمزه را مصرف کنند. در این روز همچنین تمام انواع محصولات شکلاتی مانند شیر شکلات، هات چاکلت، نوشیدنی های شکلاتی، کیک شکلاتی، کلوچه های شکلاتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

شکلات از دانه درخت کاکائو به دست می آید. کاکائو برای اولین بار در مکزیک، آمریکای جنوبی، شمالی و آمریکای مرکزی پرورش داده شد. چنانچه پیش از این هم در بخش گوناگون نمناک خواندید، اولین اسناد تاریخی موجود مبنی بر استفاده از دانه های کاکائو به 1300 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. از آنجا که دانه درخت کاکائو بسیار قوی است و طعم تلخ دارد بنابراین باید آن را به شکل مخمری در بیاورند تا به آن طعم و مزه ببخشند. وقتی که آن را مخمری می کنند، خشک و تمیز کرده و نگه می دارند و بعد آن را بوداده می کنند که بو داده کردنِ آن ها باعث می شود تا پوسته رویی جدا شود.

روز شکلات

تاریخ دقیق روز جهانی شکلات 1400 در ایران

هر ساله روز 7 جولای (ژوئیه) به عنوان روز جهانی شکلات برگزار می شود که امسال یعنی سال 1400، این مناسبت همزمان شده است با تاریخ 16 تیر ماه در تقویم ایران.

روز جهانی شکلات

تاریخچه روز جهانی شکلات

هنوز مشخص نیست که چه کسی اولین بار نام روز جهانی شکلات را مشخص کرد اما این روز در هفت جولای جشن گرفته می شود و مربوط به سال 1552 است که شکلات برای اولین بار وارد اروپا شد. اولین روز جهانی شکلات در سال 2009 جشن گرفته شد. روز جهانی شکلات به 2500 سال پیش برمی گردد. آزتک ها یک تمدن آمریکایی بودند که شکلات را به صورت مایع درست می کردند و عقیده داشتند که باعث افزایش قدرت عقلانی می شود. دانه کاکائو در آن زمان مورد استفاده زیادی قرار می گرفت.

شکلات

البته شکلات تلخ در آن زمان طرفدار زیادی نداشت و باعث شد که مردم در قرن 16 در اروپا یاد بگیرند که چگونه آن را شیرین کنند و همین باعث شد که به حجم انبوهی فروخته شود.

بسیاری از کمپانی های مربوط به شکلات، اقدامات خود را در قرن 19 و اوایل قرن 20 شروع کردند. انجام کارهای مربوط به تولید شکلات در سال 1868 در انگلستان شروع شد و 25 سال بعد میلتون هرشی تجهیزات مربوط به تولید شکلات را خریداری کرد و دستگاه هایی را راه اندازی کرد که اکنون یکی از بزرگترین تولیدکنندگان شکلات در جهان محسوب می شود. در آن زمان شکلات هایی تولید می کردند که روکش کاراملی روی خودش داشت.

 

روز جهانی شکلات + تاریخچه و تاریخ دقیق

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : شکلات
وبگردی