تولد
اشتباه والدین
والدین نباید در تربیت کودک خود نگران حرف مردم باشند. قربانی کردن فرزندتان بخاطر دیگران، شخصیت و آینده کودک شما را تخریب می کند.

والدین عزیز، لطفا اینگونه فرزندتان را قربانی نکنید

برای داشتن کودکی مستقل و قدرتمند در آینده باید از همین امروز دست به کار شوید زیرا نحوه برخورد والدین با کودکان ارتباط مستقیمی با تربیت آنان دارد.

اگر شخصیت وابسته ای دارید و به خاطر تایید شدن و نگرانی از حرف مردم به تنها کسی که فکر نمی کنید خود و کودکتان است، باید بگوییم که کودک شما نیز در آینده همانند شما رفتار خواهد نمود و قربانی دیگران خواهد شد. توصیه می کنیم این بخش از نمناک را بخوانید تا بیاموزید که چه زمانی حق نداری کودک خود را قربانی دیگران کنی.

اسباب بازی کودکتان ر به زور نگیرید

حس مالکیت در کودک بسیار قوی است و او اسباب بازی های خود را دوست دارد و به آسانی حاضر نمی شود آنها را با کودک دیگری تقسیم کند بنابراین پدر و مادر نباید کودک را تحت فشار بگذارند یا او را به خاطر سخاوت نداشتن سرزنش کنند. وقتی کودک هنوز معنی سخاوت را نمی داند و برای آن آمادگی ندارد، سرزنش والدین تنها سبب تحقیر کودک و درهم شکستن اعتماد به نفس او می شود.

برخی والدین زمانی که کودکشان اسباب بازی خود را به دوستش نمی دهد، وارد عمل شده و واکنش بدی نشان داده و کودک را نه تنها سرزنش می کنند بلکه اسباب بازی را با زور از کودک خود گرفته و به دیگری می دهند.

این رفتار بسیار مخرب است و به کودک یاد می دهد که تو باید همیشه به خاطر دیگران از حق خود بگذری. در این هنگام والدین باید رفتار درستی نشان داده و دو کودک را سرگرم بازی دیگری نمایند تا ذهنشان از اسباب بازی دور شود.

تحقیر کودک

اجازه ندهید کودکتان را تحقیر کنند

متاسفانه بسیاری از اقوام و دوستان به هر دلیلی به خود اجازه می دهند که کودک را در مقابل چشم پدر و مادر خود تحقیر کنند. برخی از والدین محترمانه در مقابل تحقیر کودک خود می ایستند و اجازه نمی دهند دیگران کودکشان را تحقیر کنند اما برخی دیگر به دلیل جلوگیری از دعوا و قطع رابطه و یا مراعات و احترام، در مقابل تحقیر فرزند خود کوتاه می آیند و به جای اینکه از کودک دفاع کنند، بغض کرده و گریه می کنند. این رفتار اشتباه سبب می شود کودک یاد بگیرد که نباید در مقابل تحقیر دیگران حرفی بزند و همیشه باید سکوت کند.

والدین نباید اجازه دهند کسی فرزندشان را تحقیر کند ، آنها باید به کودک خود احترام بگذارند و توانایی او را باور داشته باشند. تحقیر شدن در کودکی باعث بروز پیامدهای ناگواری در بزرگسالی می شود.

برای کودکتان شخصیت جداگانه قائل شوید

بسیاری از والدین متاسفانه اجازه هیچ انتخابی به فرزند خود نمی دهند. آنها برای فرزندشان هویت مستقلی قائل نیستند مثلا زمانی که بعد از مدت ها به رستوران می روند، اجازه نمی دهند که فرزندشان غذا سفارش دهد و یا نمی گذارند لباسی را که دوست دارد انتخاب نماید.

اگر والدین هیچ وقت به فرزند خود حق انتخاب ندهند، به او یاد خواهند داد که تو یک شخص جدا نیستی و هویتی نداری. دادن حق انتخاب به فرزند سبب افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس در او خواهد شد.

خرید کودک

کودکتان را بیش از حد مطیع بار نیاورید

امر و نهی کردن والدین به فرزندان در تربیت نقش مؤثری دارد، ولی باید توجه داشت که زیاده روی در این امر، باعث بروز اختلال در رفتار فرزندان می گردد. برخی والدین فقط دستور می دهند و کودک چاره ای جز اطاعت کردن ندارد.

این نوع والدین برای کودک خود اهمیتی قائل نیستند و در جایی که کودکشان در حال بازی و تفریح است، به او کاری محول می کنند مثلا زمانی که همگی به مهمانی رفته اند و کودک در حال تفریح است و یا بر سر سفره نشسته او را به بیرون از منزل برای خرید می فرستند و می گویند پاشو برو از سر کوچه فلان چیز رو بخر، والدین با اینگونه رفتار مخرب به کودک می گویند که تو حق تفریح و استراحت نداری و باید اطاعت کنی.

سخنی با والدین

در رابطه با رفتار خود تجدید نظر کنید و الگویی برای کودک خود باشید، قاطعانه موضع خود را برای دیگران مشخص کنید، هیچ گاه از بیان احساسات و خواسته های خود نترسید، هنگامی که قدرتمند عمل کنید و بتوانید بر ترس های خود غلبه کنید، دیگران نیز احترام بیشتری برای شما و فرزندتان قائل خواهند بود.

تو این شرایط حق نداری بچتو قربانی دیگران کنی!

58
این مطلب مفید بود ؟80
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : تربیت کودک
وبگردی