آزمایش DNA
تنها 0.1 % از کد دی ان ای افراد با یکدیگر متفاوت است و همین کافیست تا هویت فرد شناسایی شود خلال و نخ دندان و لباس زیر از مواردی هستند که می توان از روی آن ها آزمایش را انجام داد.

آزمایش دی ان ای چیست و چه کاربردهایی دارد؟ 

آزمایش DNA برای تشخیص هویت و اثبات بسیاری از ادعاها در پزشکی قانونی استفاده می شود و کاربردهایی دارد شامل:

آزمایش والدین - برای اینکه مشخص شود چه کسانی والد زیستی کودک هستند. 

آزمایش قانونی - به شناسایی مظنونین یا قربانیان در یک تحقیق جنایی کمک خواهد کرد. 

ژن درمانی - برای آزمایش والدین یا جنین برای شرایط ژنتیکی یا نقایص زایمان کاربرد خواهد داشت. 

شجره نامه ژنتیکی - برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر در مورد اجداد شخص مورد استفاده قرار می گیرد. 

دی ان ای (DNA) چیست؟

در قلب آزمایش دی ان ای، مولکول دی ان ای است. کد ژنتیکی ما را حمل می کند و ویژگی ها را از رنگ چشم، تا جنبه های شخصیت ما تعیین می کند.هر سلول در بدن ما - از قلب گرفته تا پوست, خون تا استخوان - شامل مجموعه کاملی از دی ان ای ما می باشد.

آزمایش دی ان ای برای چیست؟

99.9 درصد دی ان ای دو انسان یک سان است. 0.1 % توالی کد دی ان ای که از فرد به فرد متفاوت است, چیزی است که باعث منحصر به فرد بودن ما خواهد شد. این توالی ها نشانگرهای ژنتیکی نامیده می شوند و بخشی از کدی هستند که دانشمندان پزشکی قانونی هنگام انجام آزمایش دی ان ای از آن استفاده می کنند.

دوقلوهای همسان تنها افرادی هستند که نشانگرهای ژنتیکی یکسانی دارند. با این حال, هرچه دو نفر به هم نزدیک تر باشند, احتمال بیشتری وجود دارد که برخی از نشانگرهای ژنتیکی آن ها مشابه یکدیگر باشند.

 کلید آزمایش دی ان ای، دانستن این است که چگونه میلیاردها حرف کد ژنتیکی را بررسی کنیم تا نشانگرهای ژنتیکی را بیابیم که شباهت ها و تفاوت های مهم بین افراد را شناسایی کند.

 مارپیچ دوتایی دی ان ای مثل یک نردبان بلند مارپیچ است. پله های نردبان از جفت چهار مولکول به نام نوکلئوتید تشکیل شده است. آدنین (a) و تیمین (t) همیشه به عنوان یک جفت, به عنوان سیتوزین (c) و گوانین (g) پیوند دارند.کد ژنتیکی ما از 3 میلیارد جفت ساخته شده است.

تست dna

چرا آزمایش DNA انجام می شود؟

فرآیند آزمایش دی ان ای چیست؟ آزمایش DNA چگونه انجام میشود؟

زمانی که نیاز به آزمایش دی ان ای به هر دلیلی دارید, ممکن است کنجکاو باشید که این فرآیند چگونه کار و عمل می کند.آزمایش دی ان ای یک علم است و روش انجام آن، نیاز به یک آزمایشگاه و دستگاه تخصصی دارد. ادامه مقاله را مطالعه کنید، تا در مورد آزمایش دی ان ای بیشتر بدانید. 

نمونه دی ان ای را جمع آوری می کنند

این می تواند یک مایع یا موی بدن از یک فرد باشد, زیرا همگی دی ان ای را حمل می کنند. رایج ترین نمونه گوش پاک کن از گونه است که کم ترین گزینه تهاجمی است. 

شکافتن سلول ها

این فرایندی است که غشا سلول ها را می شکنند و می توان با افزودن آنزیم به محلول حاوی نمونه دی ان ای انجام داد. 

دی ان ای را جدا می کنند

روش های متعددی برای انجام این کار وجود دارد, اما متداول ترین آن ها فرایندی به نام الکتروفورز است، در این روش از میدان الکتریکی برای مرتب سازی ملکول ها در یک نمونه استفاده می کنند، ساختار مولکولی منحصر به فرد دی ان ای آن را از بقیه نمونه ها جدا می کند. 

نمونه های دی ان ای را برای آزمایش کپی می کنند

یک فرآیند به نام pcr می تواند برای تولید نسخه های دی ان ای استفاده شود، که می تواند برای نشانگرهای ژنتیکی مورد آزمایش قرار گیرد. 

دی ان ای را آزمایش می کنند

این فرآیند شامل یافتن نشانگرهای ژنتیکی در دی ان ای است که نسبت را شناسایی می کند، هزاران نشانگر ژنتیکی شناخته شده وجود دارند, اما در مورد نشانگرهای ژنتیکی خاصی که رابطه ژنتیکی را اثبات می کنند, یک رابطه بین دی ان ای گزارش شده است. 

مطابقت نشانگرها با دیگر نمونه ها

این نشانگرها می توانند با یک نمونه دی ان ای ناشناخته منطبق شوند، تا نشان دهند که فرد ناشناخته همان فرد دهنده دی ان ای است، در مورد آزمایش دی ان ای پدری, پدر بالقوه باید نیمی از نشانه های ژنتیکی کودک را با نیمی دیگر از مادر مطابقت دهد.

آزمایش DNA

آزمایش dna چگونه است؟

انواع مختلف آزمایش دی ان ای :

هر کسی از آزمایش دی ان ای در فیلم ها یا نمایش های جنایی تلویزیونی شنیده است، در واقع, آزمایشی دی ان ای است که حل یک جرم را به پایان می رساند و یا تعیین می کند که فرد چه کسی است.

البته, آزمایش دی ان ای نیز در جهان واقعی نقش دارد و برای جداسازی تک تک سلول های منفرد به " دی ان ای " اشاره دارد که در تمام بدن فرد وجود دارد، دی ان ای هر فرد منحصر به فرد است و می تواند برای شناسایی بیشتر تست های دی ان ای استفاده شود.

از آن نمونه کوچک، آزمایشگاه DNA هر چیزی را که لازم است بداند، دستگیرش خواهد شد. در این بخش از سلامت نمناک انواع مختلفی از تست های دی ان ای وجود دارد و چرا آن ها ممکن است انجام شوند. 

1.تست پدر مادری

که یکی از انواع رایج ترین تست های دی ان ای است، زیرا اغلب در برخی از نمایش های گفتگوی روزمره مورد استفاده قرار می گیرد.

یک تست پدرانه برای تعیین ارتباط بیولوژیکی بین پدر و یک کودک، طراحی شده است. در برخی موارد، آزمایش برای پدر و مادری به عنوان یک ماده قانونی انجام می شود، و گاهی اوقات باید کشف شود.

یک آزمایش پدری قانونی ممکن است به دلایلی مانند:پرداخت حمایت از کودک * مناقشات حضانت کودک * به دست آوردن گواهی تولد در شرایط مالیاتی انجام شود. 

2. قبل از تولد

در برخی موارد، قبل از اینکه کودک به دنیا بیاید، ممکن است ضروری باشد، این کار ممکن است از طریق آزمایش DNA قبل از تولد انجام شود، آزمایشگاه ها این نوع تست را پیشنهاد نمی کنند، اما کاملاً به درستی انجام شده است. مطمئن شوید که آزمایشگاه در این نوع تست حرفه ای باشد. 

3. آزمایش خواهر برادری دی ان ای

برای تعیین اینکه آیا دو نفر خواهر، برادر کامل هستند یا خیر، استفاده می شود.

اگر مطمئن نیستید، این تست نشان خواهد داد که آیا دو کودک از یک والد یا پدر یا مادری جدا هستند یا خیر. این تست ممکن است زمانی مورد استفاده قرار گیرد که یک مادر یا پدر ادعایی داشته باشد و تست به اندازه کافی قابل اعتماد است تا هر تنظیمات قانونی را تصحیح کند. 

4. آزمایش دی ان ای پدر و مادربزرگ

تایید می کند که آیا پیوند بیولوژیکی بین مادربزرگ و پدر بزرگ را تایید می کند یا خیر. اگر پدر برای تست حاضر نباشد، می توان از پدربزرگ و مادربزرگ استفاده کرد تا این کار را بکنند.

 5. آزمایش دی ان ای دایی و عمو

در مورد به دنبال تعیین کسی بودن است که عمه یا عموی کودک است. این نوع تست اغلب در صورتی استفاده می شود که پدر متوفی باشد.

آزمایش dna در بارداری

آزمایش DNA چند نوع است؟

6. آزمایش دی ان ای وای

این تست می تواند تایید کند که آیا دو یا چند نفر دیگر از همان دودمان زیستی با یکدیگر سهیم هستند یا خیر. این تست می تواند مشخص کند که آیا مردان مختلف با یک نام فامیلی یک سان هستند یا خیر. تمام مردانی که نیز جد مشترک خود را به موقع به اشتراک می گذارند و در عین حال همان yDNA را نیز دارند. 

7. تست دی ان ای میتوکندری

در این تست دی ان ای میتوکندری برای ردیابی جد زن فرد طراحی شده است.

دی ان ای میتوکندری از مادران به کودکان منتقل می شود و اگر مطابقتی با نتایج دی ان ای فرد دیگری پیدا شود، ممکن است به این معنی باشد که یک جد مشترک وجود دارد. 

8. وضعیت های اضطراری

ویژه موقعیت هایی در مورد جایی که ممکن نیست، به وجود خواهد آمد. اگر کسی از اینجا رد شود، روش استاندارد انجام کارها فقط این نوع شرایط خاص نیست، بلکه این است که نمونه مورد نیاز را با استفاده از روش های غیر استاندارد به دست آورد.

اگر دهان به طور مستقیم از فرد تست موجود باشد، می توان از اسکن مورد زیر برای بدست آوردن نمونه دی ان ای برای هر کدام از آزمون های دی ان ای مشترکات استفاده کرد. 

تست دی ان ای

آزمایش ژنتیکی DNA چیست و از چه چیزهایی می توان این تست را انجام داد؟

9. مواردی ریز ولی با ارزشی بزرگ

 • نمونه از ته سیگار - سعی کنید به دو تا چهار ته سیگار که تنها توسط فرد مورد نظر کشیده شده است را پیدا کنید
 • لباس زیر
 • نخ دندان
 • تار موی مجزا با ریشه های متصل شده
 • آدامس جویده شده
 • ناخن دست و پا - تازه جویده شده یا گرفته شده 
 • خلال دندان - خلال دندان را با دستانتان برندارید
 • دستمال - مخاط در یک اندازه در یک دستمال
 • تیغ- می تواند یک تیغ مورد استفاده در هر قسمت از بدن باشد
 • خون - از دستمال کاغذی، بانداژ، تامپون
 • پارچه یا لباس زیر

از تمام وسایل بالا می توان نمونه برداری برای دی ان ای را انجام داد.

 

انواع آزمایش دی ان ای و نحوه انجام آزمایش DNA + روش

4.6132
این مطلب مفید بود ؟12111
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : endeavordna / bbc / slideshare / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : دی ان ای (DNA)
وبگردی