ارکیده وحشی
در این مقاله با طریقه پرورش و نگهداری ارکیده وحشی در خانه آشنا شوید.

چگونه از ارکیده وحشی در خانه مراقبت کنیم

ارکیده ها دارای گونه های مختلفی هستند و یکی از زیباترین گیاهان محسوب می شود. بسیاری از گونه های ارکیده قابلیت نگهداری منزل را دارند. در این مطلب می خواهیم درباره نگهداری و پرورش یکی ازاین ارکیده ها که ارکیده وحشی یا گودایرا است توضیحاتی ارائه دهیم پس با ما همراه شوید.

ارکیده وحشی در خانه پرورش بدهید

اگر شما هم یکی از طرفداران پر و پاقرص ارکیده ها هستید، می دانید که این گیاهان جنس ها و گونه های بسیار زیادی دارند . امروز می خواهیم روش پرورش ارکیده وحشی یا “Goodyera” را به شما یاد دهیم .
ارکیده وحشی یا “گودایرا” دارای 25 گونه ارکیده است که به خاطر شکل خاص گل ها بسیار محبوب است. پیدا کردن این گیاه در هر جایی از کره زمین که هستید آسان است. ارکیده وحشی در هر جایی پیدا می شود، از آفریقا و آمریکا گرفته تا جزیره های دور افتاد. اما با وجود این پراکندگی گستره، به دلایل بسیاری مانند جنگل زدایی، شاید نتوان آن را به راحتی پیدا کرد .برگ های گیاه به صورت خزنده رشد می کنند و در نهایت رشدشان به سمت خورشید متمایل می شود .
با توجه به اینکه این گونه به طور گسترده در همه جای این دنیا پخش است، اما باز هم پیدا کرد آن در گلفروشی ها و گلخانه ها سخت خواهد بود چرا که همانطور که گفتیم این گیاه به طور گسترده نابود شده است .اگر نتوانستید خود گیاه ارکیده وحشی را پیدا کنید، می توانید دانه آن را بکارید .

شرایط رشد
نور
مطمئن شوید این گیاه را در معرض مقدار زیادی نور خورشید قرار نمی دهید. چرا که در این حالت نوک برگ ها می سوزد و شاخسار قهوه ای می شوند. اکثر گونه هایی گیاه ارکیده وحشی که در جنگل های شمال آمریکا یافت می شوند، نور کم را ترجیح می دهند. مانند آن دسته از گیاهانی که در کف جنگل ها یافت می شوند . پس شرایط نوری گیاه در خانه هم باید مانند شرایطی باشد که در طبیعت دارد .

ارکیده وحشی

پرورش گل ارکیده وحشی در منزل

آبیاری
خاک ارکیده وحشی را مرطوب نگه دارید و اجازه ندهید در بین دو آبیاری به طور کامل خشک شود. اما قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید .اگر بعد از مدتی مشاهده کردید برگ ها پژمرده شده اند، احتمالا گیاه در حال پوسیدگی است .

دما
دمای مورد نیاز در گونه های مختلف متفاوت خواهد بود، اما این گیاه در کل سرما را تحمل نخواهد کرد .

خاک
خاکی با زهکشی خوب، خاک مناسب برای کاشت ارکیده وحشی است. در هنگام تهیه خاک مناسب مقداری مواد ارگانیک مانند پیت هم به آن اضافه کنید تا تغذیه گیاه بهتر شود .

کود دهی
گیاه را به وسیله یک کود متعادل و رقیق شده کود دهی کنید. اگر گیاه بعد از مدتی شروع به گلدهی کرد، کود دهی را افزایش دهید .

تکثیر
ارکیده وحشی از طریق ریزوم رشد می کند و می توان آن را به وسیله تقسیم ریزوم هم تکثیر کرد .برای تکثیر به روش تقسیم ریزوم، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. زمانی که گیاه به اندازه کافی بزرگ شد، اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه های گیاه آسیبی نرسانید. حالا با احتیاط ریزوم گیاه را به 2 یا چند تکه تقسیم کنید و به هر بوته هورمون رشد بزنید و آن را در گلدانی کوچکتر به صورت جداگانه، که از قبل با خاک تازه پر شده باشد، بکارید. اگر تکثیر گیاه طول کشید ناامید نشوید، این گیاه به راحتی تکثیر نمی شود .

تعویض گلدان
اگر ارکیده وحشی را درون گلدان نگهداری می کنید، گیاه را هر ساله تعویض گلدان کنید. اگر گیاه علائم استرس مانند بیرون زدن ریشه ها از گلدان و برگ ریزی را نشان داد، گلدان آن را عوض کنید. در هنگام تعویض گلدان ارکیده وحشی بسیار دقت کنید تا به سیستم ریشه ای گیاه آسیب نزنید چرا که در این صورت گیاه از بین می رود .

در کل زمانی که گیاه بسیار بزرگ شده بود و رشد زیادی کرده بود، زمان تعویض گلدان آن فرا رسیده. در این هنگام ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی و نه به طور کامل خشک شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید .

انواع ارکیده:

هر گیاهی که حداقل 4 ویژگی از این پنج ویژگی را داشته باشد به تیره ارکیده تعلق دارد. جنس های معروف ارکیده عبارتند از:

ارکیده وحشی

طرز نگهداری از گل ارکیده وحشی در منزل

Cattleya : بومی مناطق استوایی، دارای رنگ های متنوع مانند سفید، ارغوانی و زرد و برخی دو رنگ هستند. برخی نیز دارای حساسیت فتوپریودیک بوده و می توانند در سال دو بار گل بدهند.

Phalaenopsis : گـل های سفید هیبرید P. amabilis در تمام طول سـال در بازار آمریکـا یافت می شود. این گل ها در رنگ های صرتی و دیگر رنگ ها در طول پائیز و بهار یافت شده و بیشتر برای دسته گل به کار می روند.

Dendrobium : دارای گل های با عمر طولانی جهت گل بریدنی است. تایلند، سنگاپور و هاوایی از جمله بزرگترین تولیدکنندگان این جنس به شمار می آیند. یک خوشه گل تایلندی از این جنس به طور معمول با هفت گل با و هفت جوانه بریده می شود.

Vanda :دارای گل های سه رنگ می باشد. نیاز به هوای گرم و مرطوب دارد.

Phaius

Cymbidium :برخلاف بقیه آن ها که دمای بالاتر نیاز دارند، طالب مناطق خنک یا دمای شبانه (°C)10 و روزانه (°C)21 – 24 است. اغلب برای فروش در بهار پرورش داده می شود.

Ascocenda : این جنس در واقع دو رگه Vanda و Ascocentrum می باشند و حالتی شبیه Vanda مینیاتوری دارند.

Paphiopedilium :بیشتر رقم های آن دو رگه می باشد که از آن جمله می توان P. insigne را نام برد که برای بهترین گلدهی به شب های خنک (°C)10 نیاز دارد. در ضمن دارای انواع گرمادوستی همچون P. invium و P. callosum نیز می باشد.

Arachnis و دو رگه های آن.

Oncidium : در گل آرایی کاربرد زیادی دارد.

روش پرورش دادن گیاه خانگی ارکیده وحشی

54
این مطلب مفید بود ؟40
برگرفته از فوت وفن ، باغ شیشه ای / ف
وبگردی