افزایش دما

افزایش دما تا 5 درجه بیش از حد نرمال

تاریخ انتشار : 10 خرداد 1401کد مطلب : 53400زمان مطالعه : 2 دقیقه
رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت:در هفته جاری افزایش دما بین 3 تا 5 درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال مورد انتظار است.

ایسناک صادق ضیاییان درباره شرایط جوی و میزان افزایش دما در خردادماه اظهار کرد:در هفته جاری افزایش دما بین 3 تا 5 درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال در دامنه‌های شمالی رشته‌کوه البرز و رشته‌کوه زاگرس و نواحی غربی دور از انتظار نیست.

وی افزود:در نیمه شرقی کشور به جز سواحل دریای عمان و شمال شرق دمای هوا از یک تا 3 درجه سانتیگراد کمتر از حد نرمال خواهد بود.

ضیاییان اضافه کرد:در دو هفته پایانی خرداد در دو سوی دامنه‌های البرز،شمال غرب و دامنه‌های زاگرس بین یک تا 3 درجه سانتیگراد دما بیش از حد نرمال و در نواحی جنوب شرقی کشور دما در حد نرمال خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با بیان اینکه در هفته آینده دمای هوا غالبا بیش از حد معمول خواهد بود، اظهار کرد:خردادماه تا اوایل تیرماه در مناطق شمال غرب تا جنوب زاگرس، زاگرس جنوبی و البرز مرکزی افزایش دمای یک تا 3 درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال مورد انتظار است.

به گفته ضیاییان در نیمه شرقی و جنوب کشور دمای هوا بین یک تا 3 درجه سانتیگراد کمتر از حد نرمال و در سایر مناطق در محدوده نرمال پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد:از اواخر خرداد تا اوایل تیرماه دمای هوا در شمال غرب، بخش‌هایی از دامنه‌های جنوبی البرز و امتداد رشته‌کوه البرز و دامنه‌های غربی رشته‌کوه زاگرس بین یک تا 2 درجه سانتیگراد افزایش دمای بیش از حد نرمال مورد انتظار است و سایر مناطق در محدوده نرمال قرار خواهد داشت.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره دمای هوا در تیر و مردادماه اظهار کرد:از نیمه تیرماه تا نیمه مردادماه میانگین دمای هوا در شمال غرب،دامنه جنوبی رشته کوه البرز،رشته کوه زاگرس بین یک تا 2 درجه بیش‌تر از نرمال و در مناطق شمالی دریای عمان تقریبا شرایط دمایی نرمال و یک درجه کمتر از حد نرمال پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد:از نیمه مرداد تا شهریور ماه میانگین دما در مناطق شمال و شمال غرب بین یک تا 3 درجه بیش از حد نرمال پیش‌بینی می‌شود و در نواحی ساحلی دریای عمان که در سیستان و بلوچستان قرار دارد، دمای نرمال و مقداری بیش از حد نرمال انتظار می‌رود.

به گفته ضیاییان، به طور کلی در بیشتر نقاط کشور به خصوص نواحی غربی دمای بین یک تا 2 درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال مورد انتظار است.

وی در ادامه درباره خیزش گرد و خاک در هفته جاری اظهار کرد:طی این مدت فعالیت سامانه گرد و غبار شدیدی پیش‌بینی نمی‌شود. بخش‌های مختلف کشور همچون خوزستان و استان‌های مرکزی و جنوب غرب کشور به طور پراکنده پدیده گرد و غبار را با شدت بیشتری تجربه خواهند کرد ولی این گرد و غبار به شدت هفته گذشته نخواهد بود.

ضیاییان در پایان درباره میزان بارندگی در روزهای آینده تصریح کرد:طی روزهای آینده در مناطق شمال غرب کشور شاهد بارش‌های پراکنده خواهیم بود و در جنوب استان سیستان و بلوچستان احتمال وقوع رگبار باران وجود دارد.

انتهای پیام/م

افزایش دما تا 5 درجه بیش از حد نرمال

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : هواشناسی
وبگردی