بادمجان شکم پاره گیاهی ترکیه
این “بادمجان شکم پاره” که در زبان ترکی به آن قارنی یارخ می گویند بدون گوشت درست شده است.

مواد لازم برای بادمجان شکم پاره گیاهی ترکیه

  • بادمجان به اندازه تعداد نفرات
  • برنج 1 لیوان شسته و آبکش کرده
  • پیاز 1 عدد ریز خرد شده
  • فلفل سبز 1عدد ریز خرد شده
  •  رب گوجه فرنگی
  • جعفری
  • سیر
  • نمک و فلفل سیاه و پاپریکا
بادمجان شکم پاره

طرز تهیه بادمجان شکم پاره گیاهی ترکیه

پوست بادمجان ها را طوری که به حالت راه شود یعنی یک در میان بگیرید و  سعی کنید ته آن جدا نشود.بعد به مدت نیم ساعت در آب نمک قرار دهید.

تابه ای گود را روی حرارت قرار میدهیم و کمی روغن داخلش میریزیم تا داغ شود.سپس پیاز خرد شده را داخل آن تفت میدهیم تا رنگ پیاز طلایی شود.به پیاز تفت داده شده فلفل سبز و 2 قاشق رب گوجه فرنگی هم اضافه کنید و تفت دهید. بعد برنج  آبکش شده را با نصف لیوان آب و مقداری نمک ، جعفری خرد شده و ادویه جات به بقیه مواد تفت داده شده اضافه میکنیم. در ظرف را ببندید تا همه مواد کنار هم بپزند و آبش کاملا کشیده شود.

بادمجانها را از آب نمک در می آوریم و آبکشی میکنیم تا نمک اضافه آن گرفته شود و بعد در صافی میگذاریم تا خشک شود.بعد از خشک شدن بادمجان ها، وسطش را می بریم و در روغن کمی سرخ میکنیم تا نرم شود و رنگش تغییر کند. بعد از سرخ شدن ،بادمجان ها را روی دستمال روغن گیر می گذاریم تا روغن اضافه آن گرفته شود. بادمجان ها را در ظرفی که مناسب فر باشد می چینیم طوری که قسمت بریده آن رو باشد. سپس داخلش را با موادی که با برنج و سبزیجات دیگر پختیم پر میکنیم ولی نباید با فشار این کار را انجام دهید.روی بادمجان ها را هم با تزیین فلفل سبز ، سیر و گوجه فرنگی می پوشانیم.

2 قاشق رب را هم در یک لیوان آب گرم هم میزنیم و داخل ظرف بادمجانها میریزیم و روی ظرف را با فویل می پوشانیم  و به مدت نیم ساعت با حرارت فر 200 درجه سانتی گراد قرار می دهیم تا بادمجان ها کاملا بپزند و مواد مزه هم را بگیرند. بعد از نیم ساعت فویل را از روی ظرف بردارید و شعله بالای فر را روشن کنید تا به مدت 2 تا 3 دقیقه روی بادمجان ها هم طلایی شود.

بادمجان شکم پاره ترکیه ای

نکات تکمیلی در مورد بادمجان شکم پاره

زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 30دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 1 ساعت میباشد .
بادمجان شکم پاره را می توانید در وعده نهار - شام - سرو کنید .
همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان افطار - میل کرد .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد .

بادمجان شکم پاره ، طرز تهیه بادمجان شکم پاره گیاهی ترکیه

4.830
این مطلب مفید بود ؟291
منبع : بخش آشپزی نمناک/ک.ک/ر
برچسب : غذاهای ترکی
وبگردی