تغذیه زنان باردار
در دوران بارداری تغذیه مناسب و خوب از عوامل مهم در سلامتی مادر و فرزند است قران نیز در مورد مواد مغذی برای بارداران توصیه های مفیدی دارد.

رژیم غذایی طب اسلامی در دوران بارداری

توجه به رژیم غذایی در دوران بارداری اهمیت فراوانی دارد و در طب اسلامی توصیه های فراوانی به خوردن مواد غذایی مفید در این دوران شده است چرا که تغذیه غلط مادر در سلامت جسمی و روحی و حتی در چهره ی نوزاد تأثیر منفی می گذارد.

اهمیت تغذیه مادر به گونه ای است که حتی پیشوایان دینی ما نیز مادران باردار را به خوردن برخی از مواد خوراکی و میوه ها ترغیب نموده اند و مصزف برخی دیگر را در این دوران منع کرده اند .پس اگر می خواهید فرزندی سالم و صالح به دنیا بیاورید و نسل پاکی از خودتان به جا بگذارید، به توصیه های اسلامی درباره رژیم غذایی مادر باردار که در این بخش از نمناک به آن پرداخته ایم توجه نمایید .

خرما

در سنت اسلام از قدیم الایام استفاده از خرما به عنوان یک منبع دارویی و شفابخش بوده است .

این ماده غذایی از زمان امام علی (ع) توصیه می شده و طبق فرمایش ایشان:

هیچ غذایی برای خانم های باردار بهتر از خرمای تازه نمی باشد.

پیامبر (ص) نیز در این باره می فرمایند:  به زن در ماهی که زایمان کرده ، خرما بدهید ؛ چرا که فرزند او بردبار و پاک می شود. (مکارم الأخلاق :ج 1 ص 365 ح 1202، بحار الأنوار :ج 66 ص 141 ح 58)

اگر مادران از رطب استفاده کنند، نوزادان آن ها چه دختر و چه پسر، در آینده بسیار پر تحمل و صبور خواهند بود. از نظر اسلام خرما یک میوه بهشتی می باشد که مورد علاقه پیامبر بوده است . خرما حاوی 13 عنصر مهم و حیاتی است و پنج نوع ویتامین در آن وجود دارد که کلسیم موجود در خرما نیز برای استحکان استخوان ها، فسفر آن برای تشکیل مغز و جلوگیری از ضعف عصب و خستگی و زخم و سوزش معده مناسب می باشد.

انجیر

نام انجیر نیز در قرآن آمده است و به آن سوگند یاد شده است.(سوره تین آیه 1)

انجیر خشک باعث تقویت فرد در روابط جنسی و جلوگیری از ضعف می شود و از نفخ و قولنج نیز جلوگیری می کند.

امام رضا (ع) می فرمایند :انجیر بوی بد دهان را از بین می برد، باعث تحکیم استخوان ها می شود، رشد موها را افزایش می دهد و از بیماری پیشگیری می کند.

البته این میوه به افراد مبتلا به دیابت، اختلالات روده و معده یا با اضافه وزن توصیه نمی شود و استفاده بیش از حد از آن نیز باعث مشکلاتی در معده و چشم ها خواهد شد.

انجیر

روغن زیتون

خانم باردار نباید استفاده از روغن زیتون را فراموش کند که این روغن باعث سفید شدن پوست نوزاد می شود و کبد مادر و جنین را پاک سازی می کند.

انار

توصیه می شود که انار را صبح جمعه قبل از صبحانه بخورید. خوردن انار در خانم های باردار از حالت تهوع ، کم خونی ، درد مفصل ، زردی در کودکان و فشار خون بالا پیشگیری می کند. هرکس که در روز یک عدد انار میل کند، قلب او دچار مشکل نخواهد شد .

به

در مطلب خواص میوه به ر بخش سلامت نمناک گفتیم که به باعث تقویت قلب، پاکسازی معده و افزایش شجاعت، زیبایی و عملکرد بهتر ذهن می شود.

پیامبر خدا (ص) می فرمایند :به زنان باردارتان بِهْ بدهید ؛ چرا که اخلاق فرزندانتان را نیکو می گرداند. (الدعوات :ص 151 ح 405 ، مکارم الأخلاق :ج 1 ص 372 ح 1230 نحوه ، بحار الأنوار :ج 66 ص 177 ح 37)

مادر بارداری که به میل کند، فرزند او پوست شفاف تری خواهد داشت و خوشبو تر خواهد بود. به حاوی ویتامین ب 1، ب 2، ب 6 و ث است و حاوی منیزیم و فسفر نیز می باشد.

کندر

کندر موجب افزایش عقل و خرد می شود. پیامبر خدا(ص) می فرمایند:به زنان باردارتان کُندر دهید ؛ چرا که بر خِرَد کودک می افزاید. (مکارم الأخلاق :ج1 ص423 ح1439 ، بحار الأنوار :ج66 ص444 ح8)

عناب

خوردن عناب در ماه دوم بارداری برای کاهش دردرهای شکمی مفید است و بر جنین اثر می گذارد. توصیه طب اسلامی این است که مادر در ماه دوم بارداری بر دو عدد عناب هر روز سوره ی توحید را بخواند و ناشتا عناب ها را بخورد.

خربزه

در طب اسلامی توصیه شده که پس از هر غذا خانم باردار در ماه هفتم بارداری کمی خربزه بخورد.

پیامبر اکرم فرموده است:« هیچ زن بارداری نیست که خربزه با پنیر بخورد ، مگر این که نوزادش خوش چهره و خوش خو می گردد.» (طب النبی صلی الله علیه و آله :ص 28، بحار الأنوار :ج 62 ص 299)

گلابی :

گلابی حاوی آهن، ویتامین ب و ث و مناسب برای کبد و بهبود رنگ پوست است.

 امام باقر(ع) فرموده اند:به زنان باردار گلابی بدهید که فرزندان را نیکو و زیبا می کند.خوردن گلابی مایه قوت قلب، پاکی معده،صفای دل،دلیری و زیبایی بچه می شود (بحارالنوار ص147)

گلابی

عسل :

خانم های باردار می توانند از فواید عسل در بارداری بهره ببرند اما باید پس از تولد کودک به او تا یک سالگی عسل ندهید .

سیب شیرین

در طب اسلامی به مادران باردار توصیه شده است که سیب شیرین را در برنامه غذایی خود بگنجانند زیرا مصرف سیب موجب کمتر شدن تنگی نفس در دوران بارداری و کاهش ابتلای نوزاد به آسم خواهد شد . برای زیبا شدن فرزند توصیه شده خانم باردار در طول دوران بارداری خود 40 بار سوره مبارکه یوسف را تلاوت کرده، بر سیبی بدمد و آن را میل کند.خوردن سیب در چهار ماهه اول بارداری این گونه توصیه شده است :

ماه اول بارداری

در روزهای پنجشنبه و جمعه پس از خواندن سوره یس و صافات سیب شیرین بخورید.

ماه دوم بارداری

مادر در ماه دوم بارداری مقداری گوشت و کمی شیر و سیب شیرین را هر هفته میل کند.

ماه سوم بارداری

مادر در ماه سوم بارداری باید به یک سیب هر روز آیة الکرسی بخواند و سیب ناشتا میل کند.

ماه چهارم بارداری

در ماه چهارم بارداری خانم باردار بهتر است سیب شیرین و عسل را در برنامه غذایی خود بگنجاند.

سایر مواد غذایی

مصرف بادام ، سبزیجات ، آلو سیاه، ماهی، کاهو، عسل ، لوبیا ، انگور، گلابی ، فندق، آجیل، لبنیات، عدس و کلم نیز دارای خواص بالایی برای خانم ها است . مثلا:

فندق :

برای کم خونی و مشکلات معده مثل نفخ مناسب است.

لوبیا سفید:

برای مشکلات تمرکز مناسب است .

انگور:

پر کالری است و به از بین بردن ضعف، تمیز کردن خون و کلیه، از بین بردن اسید خون و افزایش انرژی کمک می کند .

انگور

بادام :

نرم کردن سینه، بهبود سوخت و ساز.

همچنین حاوی فسفر، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، سولفور و آهن است . روغن بادام نیز حاوی ویتامین ای می باشد .

آلو سیاه :

برای کم خونی و افزایش شیر مادر مناسب است . حاوی ویتامین آ، ب و ث است و برای درمان همه بیماری ها مناسب خواهد بود و مصرف آن باعث رفع تیرکی چشم و مشکلات قاعدگی می شود.

کلم :

کلم حاوی ویتامین آ، ب و ث است و برای کم خوابی ، شفای بیماری ه ا، سنگینی گوش مناسب است و همچنین رشد کودک را نیز افزایش می دهد.

کاهو :

کاهو نیز حاوی منیزیم و آهن است . کاهو حاوی مس نیز می باشد و برای کبد مناسب است. منیزیم موجود در کاهو برای عضلات، عصب و مغز مناسب است و همچنین بدن را در برابر ابتلا به عفونت ها مقاوم می کند.

شلغم :

شلغم حاوی ویتامین آ، ب، ث، فسفر، کلسیم، پتاسیم، ید و سولفور است و همچنین باعث تقویت نور چشم می شود و کوری را در شب از بین می برد . سینه را نرم می کند و در از بین بردن سرماخوردگی بسیار مناسب است و از سنگ کلیه جلوگیری می کند، فشار خون را پایین می آورد و برای تقویت تخمدان و توانایی جنسی نیز مناسب است.

این ماده به خانم های باردار برای افزایش شیر، افزایش رشد جنین ، تقویت استخوان ها، سریع شدن حرکات و مقاومت در برابر بیماری ها توصیه می شود .

سوراخ کردن وسط شلغم و در آوردن شیره آن نیز می تواند برای نرم کردن سینه کودک و تغذیه او مناسب باشد .

مواد غذایی مضر :

آب آناناس

مصرف بیش از حد آناناس توسط مادر باردار به بدن او آسیب می رساند زیرا آب آناناس مسهل است و ممکن است خانم باردار با مصرف آن مقدار زیادی از آب بدنش را از دست بدهد و سلامت جنین او به خطر افتد.

انبه

خانم های باردار باید در مصرف انبه زیاده روی نکنند و هیچگاه انبه سبز و کال مصرف نکنند و اگر به مصرف این میوه علاقمند هستند آن را به مقدار کم و از انبه ای سالم و رسیده استفاده نمایند.

انبه

دم نوش

خانم های باردار نباید هر نوع دم نوشی را در دوران بارداری مصرف کنند زیرا برخی انواع دم نوش میتوانند باعث سقط جنین شوند مثلا مصرف دم نوش زعفران خطر سقط جنین را در پی دارد.

بهترین تغذیه زنان باردار به توصیه ی قرآن و طب اسلامی

4.576
این مطلب مفید بود ؟697
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی