تغییر نام خانوادگی

شرایط و مدارک برای تغییر نام خانوادگی ( فامیلی ) در شناسنامه

تاریخ انتشار : 20 مرداد 1398کد مطلب : 2739زمان مطالعه : 3 دقیقه
شرایط و مدارک لازم برای تغییر نام خانوادگی ( فامیلی ) در شناسنامه را در این گزارش می خوانید.

نحوه تغییر نام خانوادگی ( فامیلی ) در شناسنامه

باشگاه خبرنگاران:برابر ماده 997 قانون مدنی هر کس باید دارای نام خانوادگی باشد. در این میان برخی نام های خانوادگی بیشتر از باقی نام ها تکرار شده اند.

نام های خانوادگی محمدی، حسینی، احمدی، رضائی، مرادی، حیدری، کریمی، موسوی، جعفری و قاسمی دارای بیشترین فراوانی در کشور هستند. 

براساس این گزارش برابر ماده 41 قانون ثبت احوال نام خانوادگی فرزند همان نام خانوادگی پدر است و دارنده حق تقدم نام خانوادگی کسی است که برای اولین بار در قلمرو هر اداره ثبت احوال مستقل نام خانوادگی خاصی به نام او ثبت و مختص او شناخته شده باشد همچنین حق تقدم نام خانوادگی پس از فوت دارندگان آن به ورثه قانونی او منتقل می شود، دارنده حق تقدم نام خانوادگی یا وارث قانونی او می توانند اجازه استفاده از نام خانوادگی خود را به اشخاص دیگر مشروط به آنکه محل صدور شناسنامه آنان یکی باشد، بدهند. 

افراد در چه مواردی می توانند در خواست تغییر نام خانوادگی دهند؟ 

 

1- نام خانوادگی آن ها بیش از دو کلمه و یا بیش از یک کلمه و یک حرف یا عدد یا پسوند و یا بطور مطلق یا مضاف نام محل باشد. مانند دو اصل تهرانی، علی نژاد مطلق، عدنان تکان تپه تهرانی، آحسینی پور، طباطبائی ط. 

2- نام خانوادگی از واژه های مستهجن و ناپسند ترکیب شده باشد. مانند گدا پور، پدر سوخته، لش. 

3- نام خانوادگی از واژه های خارجی باشد. مانند علی اف برای ایرانیان غیر مهاجر یا آراکلیان برای مسلمانان. 

4- نام خانوادگی های مذموم که مغایر ارزش های فرهنگ اسلامی باشد. 

5- اسامی محل بطور مطلق و مضاف مانند کرجی، افخمی تبریزی. 

تبصره1:حذف نام محل از نام خانوادگی اشخاص بدون رعایت مقررات مربوط به دارنده حق تقدم نام خانوادگی انجام خواهد شد. مانند حسینی شیرازی به حسینی یا اکبری علی آبادی به اکبری. 

تبصره 2:حذف نام ایلات و عشایر و حِرف و مشاغل از نام خانوادگی اشخاص بدون رعایت مقررات دارنده حق تقدم نیز انجام خواهد شد مانند کوراوند به رسولی و محمدی نقاش به محمدی 

6- واژه هایی که از القاب و اسامی مربوط به عناوین علمی اعم از درجات و مؤسسات علمی مانند دکتر، دانشگاه و یا مناصب دولتی از لشکری و کشوری بصورت مطلق باشد مانند سرهنگ، شهردار. 

7- استفاده از نام خانوادگی همسر برای زوجه تا زمانی که در قید زوجیت است با ارائه اجازه نامه از شوهر بدون رعایت حق تقدم بلامانع است ودر صورت وقوع طلاق با اعتراض زوج سند سجلی و شناسنامه زوجه به نام خانوادگی اولیه برگشت داده می شود همچنین پس از فوت همسر تا زمانی که زوجه شوهر دیگری اختیار نکرده باشد کماکان می تواند از نام خانوادگی همسر متوفایش استفاده کند یا به نام خانوادگی اولیه خود برگردد. 

8- در صورتی که نام خانوادگی پدری تغییر یابد، تغییر نام خانوادگی فرزندان کمتر از 18 سال با درخواست کتبی پدر و تغییر نام خانوادگی فرزندان کبیر وی بدون رعایت حق تقدم و با ارائه اجازه نامه از پدر ممکن خواهد بود. 

9- هرگاه پدری نام خانوادگی خود را تغییر دهد و فوت کند هر یک از فرزندان متوفی می توانند برابر تبصره ماده 41 قانون ثبت احوال نام خانوادگی خود را به نام خانوادگی پدر تغییر دهند. 

چه افرادی می توانند در خواست تغییر نام خانوادگی کنند؟ 

شخصی که می خواهد نسبت به تغییر نام خانوادگی خود در صورت امکان، اقدام کند باید 18 سال به بالا باشد یا اگر کمتر از 18 سال دارد دارای حکم رشد باشد همچنین پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از 18 سال در صورتی که نام خانوادگی پدر تغییر کرده باشد و قیم یا وصی برای اطفال تحت سرپرستی خود با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد، می توانند نسبت به این موضوع اقدام کنند.

انتهای پیام/م

شرایط و مدارک برای تغییر نام خانوادگی ( فامیلی ) در شناسنامه

1.817
این مطلب مفید بود ؟611
برچسب : انتخاب اسم
وبگردی